V Ostravě se změnila podoba dohodnuté koalice. Smlouvu podepsali ANO, Piráti a lidovci

Koaliční smlouvu v Ostravě ve čtvrtek podepsali zástupci ANO, Pirátů a lidovců, kteří mají v zastupitelstvu 29 křesel z 55. Primátorem bude opět Tomáš Macura (ANO). Podoba magistrátní koalice se tak na poslední chvíli změnila. Původně se na ní totiž dohodli zastupitelé ANO, Ostravaka, ODS a lidovců.

Místo dosavadních 11 bude mít rada devět členů, z toho tři neuvolněné. Kromě Macury, který bude mít na starosti i finance a dopravu, bude mít ANO náměstka Radima Babince (majetek a veřejné zakázky), náměstkyně Kateřinu Šebestovou (životní prostředí a IT) a Zuzanu Bajgarovou (investice, územní plán).

Neuvolněnými radními za ANO budou Martin Bednář a Karel Malík. Za Piráty bude náměstkyní pro školství a sport Andrea Hoffmannová a neuvolněným radním David Witosz. Zbyněk Pražák (KDU-ČSL) bude náměstkem pro kulturu a sociální věci.

 „Programové priority jsou pokračování v realizaci strategického plánu města Ostravy. Je to důraz na bezpečnost, na životní prostředí a na architekturu, urbanismus, na podporu bydlení,“ řekl Macura. Koalice chce zavést i novinky včteně meziresortního projektového řízení, aby zrychlila investiční výstavbu, nebo funkce městského architekta a institutu městského plánování.

Macura připomněl, že po volbách i před nimi deklaroval, že cílem bude pokračování v dosavadní koalici složené z uskupení ANO, Ostravak, ODS a KDU-ČSL. „Jednání jsme začali vést hned první den po volbách, nicméně do dneška, a je to téměř už tři týdny, jsme nebyli schopni se dohodnout na detailech spolupráce. Tím spíš, že některé strany začaly spojovat řešení na magistrátu s řešením v centrálním městském obvodě,“ uvedl primátor ve čtvrtek.

Z toho důvodu podle něj ANO začalo vyjednávat i s Piráty a došlo k závěru, že kromě lidovců se s nimi v programových prioritách shodne asi nejvíce ze všech stran. Vznikl tak úmysl podepsat čtyřkoalici ve složení ANO, Ostravak, Piráti a KDU-ČSL. „Ukázalo se nicméně, že mezitím vznikl silný dvojblok hnutí Ostravak a ODS, který vyústil do neochoty obou partnerů v jednání pokračovat nebo se k podpisu koaliční smlouvy připojit,“ řekl Macura.

Proto se ANO, Piráti a lidovci rozhodli, že uzavřou jen trojkoalici, řekl. Nevyloučil ale, že by ještě mohli čtvrtého člena přibrat. „Jsme si jisti, že zvládneme ve třech celé volební období, ale nezavíráme se,“ řekl Macura. Rada by se podle něj mohla i znovu rozšířit na 11 míst.

Jednání s Ostravakem, která podle něj byla nejsložitější, Macura komentovat nechtěl.„Musím říct, že kdyby se splnilo jenom to, na čem jsme byli domluveni včera o půl osmé večer, tak dneska koalice je podepsaná ve čtyřech. Musím jednoznačně říct, že jsme to byli my, kteří tři týdny kontinuálně ustupovali novým a novým požadavkům,“ řekl Macura.

Dál už podle svých slov primátor ustupovat ochotný nebyl. „Jestli je schopen někdo se spojit se svým úhlavním nepřítelem, jestli pan (Lukáš) Semerák (Ostravak) je schopen se spojit s panem (Miroslavem) Svozilem (ODS), proti kterému, říká, že vstoupil do politiky, tak v politice je možné úplně všechno,“ dodal Macura.

Nevyloučil, že ohledně ODS hrála roli i situace v Brně, kde občanští demokraté nakonec přes původní domluvu uzavřeli koalici bez ANO. „Jestli mně někdo bude dneska vyčítat, že jsme někoho obešli nebo podvedli, tak si rád vždycky pustím znova záznam z toho, jak komentoval pan Petr Fiala, předseda ODS, situaci v Brně slovy: Taková je politika,“ řekl Macura. Dodal, že vývoj v Brně mu přišel neuvěřitelný i na to, na co jsme v politice zvyklí. „Takže možná i proto jsme zintenzívnili jednání s Piráty,“ uzavřel.

Ostravak a ODS obrat překvapil 

Lídři hnutí Ostravak a ODS neskrývali své překvapení. Lídr občanských demokratů Zdeněk Nytra uvedl, že měl primátora za někoho, kdo drží slovo. „Svůj názor jsem si musel poopravit. Kompetenci na to má, dostatek hlasů na to má a přeji mu hodně úspěchů.“ 

Lídr hnutí Ostravak Lukáš Semerák zase řekl, že náhlou změnu situace a důvody, které k ní primátora vedly, absolutně nechápe. „Překvapilo mě to, možná víc než pana Nytru. To, že jeho vztah k ODS byl místy odtažitý, to jsem vnímal, na druhou stranu ten náš byl velmi dobrý. Asi nejsem daleko od toho, aby mě někdo štípnul, jestli nejsem ve snu. A lidsky? Hodný Tomáš už není hodný Tomáš, ale politik.“

Semerák se podle svých slov domníval, že město koalice dál povede bezpečnými vodami, zatímco Piráti podle něj primátora zlákali na otevřené moře. „Tak doufám, že se tam neutopí a že se tam neutopí celé město.“