Pozor na led v nápojích, podle inspekce nevyhověl každý druhý odebraný vzorek

Státní zemědělská a potravinářská inspekce kontrolovala kvalitu ledu, kterým provozovatelé restaurací chladí nápoje. V loňském roce nebyla v pořádku polovina odebraných vzorků a stejná situace se opakuje také letos. V nejhorších případech dokonce kostky ledu obsahovaly bakterie Escherichia coli nebo enterokoky.

Video Události
video

Události: Inspektoři kontrolují kvalitu ledu v nápojích

Inspektoři tentokrát kontrolovali provozovny v Brně. V jednom z barů, který navštívili, spotřebují v létě asi patnáct kilogramů ledu denně. Kostku po kostce vytvoří výrobník, jenž musí být udržován v naprosté čistotě. „Jednou za měsíc ho musíme vypnout, a vyčistit antibakteriálním přípravkem. Odstraňujeme také vodní kámen,“ popsal údržbu výrobníku provozovatel baru Vladimír Miloš.

Podobně jako loni i letos zjistila inspekce v barech, restauracích a pivnicích problém u každého druhého vzorku ledu. Ve většině případů nevyhoví hygienickým normám, v některých ale ani těm zdravotním. V devíti případech led obsahoval dokonce bakterii Escherichia coli, nebo enterokoky.

Citlivější jedinci mohou mít vážné střevní potíže 

„Když v zařízení není požadovaná teplota, tak se bakterie přítomné ve vodě velice rychle namnoží a ani opětovným zmražením není bakterie odstraněna,“ řekl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. „Když jsou v ledu bakterie, tak to určitě není v pořádku. Může dojít k ohrožení lidského zdraví. U oslabených jedinců určitě hrozí průjmy a zvracení a potom následná dehydratace,“ vysvětlil Milan Šles z jihomoravské hygienické stanice. 

V drtivé většině případů je na vině právě zanedbání péče o výrobník. „V takových případech samozřejmě okamžitě zakazujeme používání toho výrobníku,“ dodává Pavel Kopřiva. Inspekce provádí kontroly v průběhu celého roku. Jejich výsledky zveřejňuje na svém webu.