Stovky lidí z Vítkovických strojíren čekají na výplatu. Obávají se konce výroby

Více než 600 zaměstnanců Vítkovických strojíren už druhý týden čeká na své výplaty. Ty přitom měli mít na účtech 15. února. „Vedení firmy jim ale sdělilo, že nemá peníze a termín posunulo právě na toto pondělí,“ zjistila redaktorka České televize Pavla Daňková s tím, že nejistota ve společnosti stále trvá a lidé se o osud svého příjmu obávají.

Video Krize v ocelářském závodě
video

Krize v ocelářském závodě

Zastavení výroby se obává předseda Základní organizace Odborového svazu KOVO Ocelové konstrukce Lubomír Mišun. Předseda představenstva společnosti Franco De Poisd'Eau & Cie, jíž strojírny patří, František Pivoda v pondělí řekl, že kvůli incidenční žalobě ze strany Vítkovic, a. s., firma nedostala bankovní úvěr. Mluvčí Vítkovic, a. s., Eva Kijonková ale odmítla, že by nedostatek peněz ve strojírnách souvisel se žalobou.

Mišun řekl, že poslední termín, který pro výplatu mezd připadá v úvahu před jiným řešením, je čtvrtek 1. března. Mzdy včetně odvodů státu podle něj měsíčně činí zhruba 25 milionů korun.

„Ve čtvrtek budeme informováni o kroku zaměstnavatele jak dál, protože jestli se podaří zafinancovat provoz společnosti provozním úvěrem od bank, tak by se to mohlo rozjet. Jinak hrozí buďto konkurz nebo hrozí nějaké insolvenční řízení nebo vyhlášení platební neschopnosti zaměstnavatele, nedokážu teď předjímat, hrozí zastavení výroby.“

Lubomír Mišun

předseda Základní organizace Odborového svazu KOVO Ocelové konstrukce

Situace s vyplácením mezd se ve Vítkovických strojírnách začala podle ČT výrazně komplikovat v závěru minulého týdne. „Vedení firmy mělo zaměstnance upozornit na to, že peníze možná nedostanou ani v pondělí (26. 2., pozn. red.),“ dodala Pavla Daňková.

Majitelé firmy tvrdí, že za nedostatek provozních prostředků mohou obavy bank, které nové společnosti nechtějí půjčovat. Bojí se údajně žaloby, kterou na svou původně dceřinnou společnost podala dnes už bývalá mateřská firma Vítkovice.

Vítkovický holding totiž žádá zrušení smlouvy o prodeji své dceřinné firmy v konkurzu. A to kvůli možným chybám při prodeji původní společnosti Vítkovice Power Engineering, která dnes funguje pod novým majitelem jako Vítkovické strojírny.

„Z údajně netransparentního a diskriminačního výběrového řízení viní společnost Vítkovice, a.s., svého času mateřská firma společnosti Vítkovice Power Engineering (VPE), jejího insolvenčního správce Davida Vandrovce,“ doplnila Pavla Daňková. Po soudu chtějí, aby zneplatnil smlouvy o prodeji Mostárny a Kotlárny, tedy jednotlivých částí podniku.

Počátkem února na čtyři stovky zaměstnanců Vítkovických strojíren protestovaly v Ostravě proti společnosti Vítkovice, a. s., z holdingu podnikatele Jana Světlíka. Zaměstnanci strojíren žádali, aby Vítkovice žalobu na konkurzní řízení stáhly, nebo aby o ní soud rozhodl velmi rychle.

Sešli se před sídlem firmy a po chodníku Ruské ulice protestním pochodem přešli zhruba 1,5 kilometru před ředitelství vítkovického holdingu. 

Protesty zaměstnanců Vítkovických strojíren
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

Pivoda: Situace ohrožuje i Světlíkovy Vítkovice

Podle Františka Pivody si Strojírny teď nejsou samy schopny na mzdy vydělat. „Jediná šance, jak se ke mzdovým prostředkům dopracovat, je buď stažení žaloby a narovnání vztahů s Vítkovicemi, a. s., následně se uvolní financování jak z banky, tak od nás ze skupiny, nebo budeme muset dělat další právní kroky a bránit se soudní cestou a zaměstnanci se budou muset obrátit s naší součinností na úřad práce, aby mzdy vyplatil,“ řekl Pivoda.

Situace podle něj ohrožuje i Světlíkovy Vítkovice. „Mají podepsaný kontrakt na dodávku nějakého zařízení pro jednu ruskou jadernou elektrárnu. To zařízení vyrábíme pro Vítkovice my. Ta dodávka v čase je významně ohrožena a znamená to, že to Vítkovicím může přinést nemalé sankce,“ řekl Pivoda.

Vítkovice ale nesouhlasí se spojováním nedostatku peněz ve strojírnách se žalobou. „Nemůže to nijak souviset, protože k prodeji došlo na konci září, my jsme žalobu podali na konci ledna a víme, že i v mezidobí měly Vítkovické strojírny finanční potíže minimálně ve vztahu k Vítkovicím, kterým dluží více než 20 milionů korun,“ řekla Kijonková.

Odmítla také spojování obchodního vztahu, který se týká případné zakázky ve Vítkovických strojírnách, se stažením nebo nestažením žaloby. „Tento vztah se řídí vlastními pravidly, je to normální obchodní případ. Dál k tomu nemáme v tuto chvíli co říct, protože bychom zbytečně zveřejňovali detaily smlouvy. Pokud jde o zaměstnance a odbory Vítkovických strojíren, tak by se primárně měli ptát svého vedení, proč včas nezajistilo profinancování výroby a nové zakázky,“ řekla Kijonková.

VPE se dostaly do konkurzu

VPE dřív byly jednou z klíčových dceřiných firem Vítkovic, a. s. Předloni se ale několik firem ze Světlíkova holdingu dostalo do potíží, VPE skončily v konkurzu a insolvenční správce David Vandrovec začal jejich majetek rozprodávat. Kotlárna a Mostárna se tak dostaly do majetku Vítkovických strojíren.

Správce podle Vítkovic, a. s., ale porušil usnesení soudu tím, že ze jmění firmy vyloučil některé stroje, pohledávky a smlouvy. Podle mateřské firmy k tomu neměl souhlas soudu a mohlo to ovlivnit stanovení ceny.

Obě divize se podle mluvčí Vítkovic Evy Kijonkové prodaly v součtu za 7,3 milionu korun a výtěžek údajně mohl být výrazně vyšší. Vandrovec odmítá, že by se dopustil něčeho žalovatelného.

Podle něj celý insolvenční proces proběhl v pořádku. Soud v minulém týdnu vyzval, aby v celé záležitosti jednal bezodkladně a bez zbytečných průtahů.