Soud poslal Vítkovice Power Engineering do úpadku

Ostravský krajský soud poslal společnost Vítkovice Power Engineering do úpadku. Firma je součástí strojírenského holdingu podnikatele Jana Světlíka a dluží přes dvě miliardy korun.

Video Studio ČT24
video

Soud poslal Vítkovice Power Engineering do úpadku

Vítkovice Power Engineering zamířily do úpadku. Z dlužné částky představuje zhruba 500 milionů korun dluhy po splatnosti. Insolvenčním správcem jmenoval soud Davida Vandrovce. Přezkumné jednání a schůze věřitelů se budou konat 29., respektive 30. listopadu v Domě kultury města Ostravy. 

O vyhlášení insolvence jako první požádala soud brněnská firma Wetag. Před týdnem to samé učinilo i představenstvo Vítkovice Power Engineering, které ale navíc žádalo soud o povolení reorganizace.

Reorganizace zůstává možností, jak úpadek řešit

Samosoudce David Stošek v usnesení uvedl, že z dokladů předložených dlužníkem vyplynulo, že firma je opravdu v insolvenci. Proto úpadek vyhlásil. Nerozhodl ale o požadavku dlužníka na reorganizaci. Reorganizace je jednou z možností, jak úpadek řešit. Další variantou je například konkurz.

„S rozhodnutím o úpadku soud nespojil rozhodnutí o způsobu řešení dlužníkova úpadku, neboť společně s návrhem dlužník nepředložil soudu reorganizační plán,“ uvedl soudce.

O dalším postupu se tak rozhodne až na schůzi věřitelů. Ti se přikloní k reorganizaci, nebo konkurzu. „Pokud přistoupí k reorganizaci, dlužník dostane čas na zpracování reorganizačního plánu,“ řekla mluvčí Krajského soudu v Ostravě Lucie Olšarová.

Dodala, že soud musel pro schůzi hledat sál s dostatečnou kapacitou. Ani největší jednací síň v budově krajského soudu by ale nepojala tolik lidí, kolik se jich očekává na věřitelském výboru. Proto soudce zvolil sál Domu kultury města Ostravy. 

Mluvčí: Jsme připraveni spolupracovat s prozatímním věřitelským výborem

Vítkovice Power Engineering zaměstnávají dvanáct set lidí. Firma eviduje přes 720 věřitelů. Její mluvčí Eva Kijonková řekla, že dlouhodobým důvodem úpadku je situace na energetických a investičních trzích. Situace se pak ještě zhoršila, když firma Wetag, která koupila pohledávku v hodnotě šest milionů korun, podala insolvenční návrh. „Zásadním způsobem tak ovlivnila pohled dodavatelů na společnost a ztížila její pozici při jednání s bankami,“ řekla.

„Musíme efektivně a intenzivně komunikovat s našimi zákazníky, protože to jsou ti, kteří přinášejí peníze do firmy. Jejich důvěra nesmí být žádným způsobem nahlodána. Pakliže se to podaří, věřím, že se zaměstnanci nemusí ničeho špatného obávat.“

Jiří Skuhra

ředitel Vítkovice Power Engineering

„Je to očekávatelný krok. Soud postupoval procesně zcela správně a jsme připraveni v danou chvíli intenzivně začít komunikovat a spolupracovat s insolvenčním správcem,“ uvedl ředitel Vítkovice Power Engineering Jiří Skuhra. Podobně jsou otevření i spolupráci s prozatímním věřitelským výborem. 

Skupina Vítkovice Machinery Group má celkem 34 firem. Vítkovice Power Engineering patří k hlavním součástem skupiny. Čistý obrat za účetní období roku 2015 firma vykázala okolo 3,2 miliardy korun. Celá skupina loni měla obrat zhruba 14 miliard korun a konsolidovaný zisk 479 milionů korun. Podniky celé skupiny zaměstnávají osm tisíc lidí.

Miroslav Novák

Miroslav Novák

moravskoslezský hejtman

„Většina zaměstnanců, kdyby přece jenom nedošlo k reorganizaci a došlo by na konkurz, najde uplatnění v jiných sesterských organizacích skupiny.“

Miroslav Novák

moravskoslezský hejtman

V insolvenčním řízení jsou nyní tři firmy holdingu se 1420 zaměstnanci. Je to společnost Vítkovice Gearwork, která vyrábí převodové skříně a ozubená kola. Návrh na insolvenci na sebe podala i společnost Vítkovice Envi, která vyrábí nádrže a zaměstnává sto lidí.