Brno má netradiční prohlídkovou trasu. Vydalo průvodce Ústředním hřbitovem

Brno vydalo nového průvodce, který mapuje hroby slavných osobností spjatých s městem. Chce tak přilákat víc návštěvníků na Ústřední hřbitov. Netradiční prohlídková trasa je zavede k místům posledního odpočinku Josefa Hybeše, Leoše Janáčka nebo Břetislava Bakaly. Připomíná také řadu německých osobností.

Video Hroby významných brněnských osobností na Ústředním hřbitově mapuje nový průvodce
video

Hroby významných brněnských osobností na Ústředním hřbitově mapuje nový průvodce

Hybešova ulice. Janáčkovo divadlo. Sál Břetislava Bakaly. Tato rušná místa v centru města jsou Brňanům notoricky známá. Hroby osobností, po kterých jsou pojmenovány, zná ale jen málokdo. Už v osmdesátých letech 19. století, kdy se hřbitov podle architekta Aloise Prastorfera vytvářel, měl být určen k pohřbívání těch nejvýznamnějších osobností z Brna.

„Vedle sebe tady leží umělec Procházka, spisovatel Jiří Mahen, Elgart Sokol a završuje to hudební skladatel Janáček,“ ukázal Michal Doležel, spoluautor průvodce a radní městské části Brno-střed (Žít Brno). Brněnský ústřední hřbitov nabízí stovky zajímavých příběhů, zejména vybraných německých osobností. 

Třeba Rudolf von Singule, v době 1. světové války velitel rakousko-uherské ponorky, byl za první republiky veden jako záložní důstojník československé armády. Na začátku 2. světové války se ale přihlásil do německého námořnictva, čímž se snažil ochránit svou židovskou manželku a děti. To se mu ale nepodařilo.

O život přišel na konci války, v roce 1945, když chránil svoji druhou ženu a děti před rabující sovětskou armádou. 

„Německé osobnosti jsou často opomíjeny, což se odráží i na stavu jejich hrobů. Přitom se jedná o významné brněnské osobnosti, včetně několika starostů, kteří mají výrazný podíl na utváření podoby města,“ uvedl Doležel.

Mapa průvodce Ústředním hřbitovem
Zdroj: Turistické informační centrum Brno

„Každý rok pořádáme komentované prohlídky s průvodci a prohlídky Ústředního hřbitova jsou vždy jako první vyprodané,“ řekla mluvčí Turistického informačního centra Gabriela Peringerová. Největší zájem o ně mají sami Brňané a taky architekti.

Nyní má lidem místo přiblížit i nová příručka, která je ke zhlédnutí i v elektronické podobě. Hřbitov byl otevřen 3. listopadu 1883. Dnes patří svou rozlohou k největším v republice.