Problém: Nabídky k odkupu OKD podle státu neumožní reorganizaci firmy

Soukromí investoři nepředložili takovou nabídku, která by umožňovala reálně předpokládat schválení reorganizačního plánu a úspěšnou reorganizaci černouhelné společnosti OKD, jež je v úpadku. Tvrdí to ministerstvo financí (MF) na základě dopisu, který státní společnosti Prisko zaslalo během minulého týdne vedení těžební firmy. Podle resortu OKD připustilo, že jednou z variant by mohl být i konkurz společnosti. O odkup OKD mají mít zájem dva soukromé subjekty. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský řekl, že výběr investora nyní firma nechce komentovat.

Horník v černouhelném dole
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Ministerstvo financí, které vykonává v Prisku akcionářská práva, v úterý uvedlo, že státní podnik obdržel od firmy nabídku, aby zvážil možnost odkupu OKD. Vláda přitom v únoru neschválila odkup firmy státním podnikem Diamo, ve kterém vykonává akcionářská práva ministerstvo průmyslu. Stát už loni prostřednictvím Priska půjčil OKD 700 milionů korun.

„Domníval jsem se, že nějaká fungující nabídka by od soukromých investorů přijít mohla, pokud ale OKD vyhodnotilo, že tu žádná taková nabídka není, předložení nabídky Priskem považuji za logické řešení.“

Andrej Babiš (ANO), březen 2017

ministr financí

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) sdělil, že jakmile budou známy základní parametry nabídky, bude předložen materiál k rozhodnutí vládě. Babiš dříve několikrát zopakoval, že prodej OKD je určen primárně pro soukromé investory a vstup státu by prodej poškodil.

Vedení OKD obdrželo podle dřívějších informací při hledání strategického investora dvě finální nabídky. Podle informací ČTK podala nabídku na koupi OKD společnost EP Industries, jejímž většinovým vlastníkem je podnikatel Daniel Křetínský. Druhým zájemcem měl být podle Hospodářských novin zahraniční hedgeový fond. Insolvenční správce OKD Lee Louda ani mluvčí firmy Ivo Čelechovský nechtěli dříve jména možných zájemců komentovat.

„Vedení OKD vyvíjí maximální úsilí, aby zajistilo pokračování provozu a dlouhodobou stabilizaci těžařské firmy a současně věřitelům v rámci probíhajícího insolvenčního řízení umožnilo nejvyšší míru uspokojení jejich pohledávek,“ uvedl nyní Čelechovský. V tomto duchu podle něj firma připravuje reorganizační plán a činí kroky vedoucí k jeho úspěšnému uskutečnění.

„Informace týkající se konkrétní podoby restrukturalizace společnosti, včetně dopadů probíhajícího prodejního procesu, budou veřejně k dispozici v zákonné lhůtě prostřednictvím zveřejnění tohoto reorganizačního plánu společnosti v insolvenčním rejstříku,“ sdělil Čelechovský. Jednotlivé dílčí kroky proto nyní firma nechce komentovat. „To se týká i výběru strategického investora,“ dodal mluvčí. 

Aby firmu převzal stát, prosazují odboráři. „V zásadě neřešíme, jestli to bude pod Diamem, nebo to bude pod Priskem. Podstatné je, aby to bylo pod státem. Dlouhodobě tvrdíme, že jedině pod státem to bude možné,“ řekl už dříve ČTK předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

Věřitelé chtěli po OKD desítky miliard 

Společnost OKD loni skončila v úpadku, poté co na sebe sama podala insolvenční návrh. Do potíží se dostala kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Pohledávky vůči ní přihlásilo u soudu přes 550 věřitelů, dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun.

Věřitelé firmě povolili reorganizaci, její úspěch ale závisí na tom, zda se podaří najít strategického partnera. Má zajistit provozování dolů a také jejich útlum poté, co se v šachtách postupně přestane těžit uhlí.

I se zaměstnanci dodavatelských firem nyní v OKD pracuje zhruba 11 000 lidí. Jedním z úsporných opatření je ukončení těžby ve ztrátovém Dole Paskov k 31. březnu.