Bývalý místostarosta Mariánských Lázní dostal za uplácení podmínku

Soud v Chebu potrestal dvouletými podmínkami bývalého místostarostu Mariánských Lázní Petra Horkého a lobbistku Janu Mrencovou za úplatkářství. Mrencová také musí zaplatit 25 tisíc korun, Horký 20 tisíc. 

Bývalý místostarosta Mariánských Lázní Petr Horký
Zdroj: ČTK Autor: Slavomír Kubeš

Případ vyšel najevo při telefonních odposleších Horkého na podzim roku 2014 kvůli vyšetřování jiné trestní věci, v níž bylo nakonec jeho stíhání zastaveno. Policisté zachytili hovor, ve které Mrencová říká Horkému, že hrozí, že o něm negativně chce psát redaktor MF Dnes, ale že to může odvrátit. Za to požádala Horkého o 25 tisíc korun. S penězi pak policisté Horkého před schůzkou i zadrželi.

Při vyšetřování se ale nezjistilo, jaký redaktor chtěl o Horkém psát a ani šéfredator MF Dnes Jaroslav Plesl o takovém tématu nevěděl. Obhajoba obou obžalovaných naopak tvrdila, že Mrencová, která pro Horkého i v minulosti dělala PR služby, jen navrhovala pokračování služeb. 

Obhájci odposlech jako důkaz odmítali, protože byl pořízen v jiném případu. Soudce okresního soudu v Chebu Jiří Kutílek měl však opačný názor. „Původní odposlech v jiné trestní věci byl pořízen v souladu se zákonem,“ uvedl.

Soudce: Jen málokdy se odhalí, jak to funguje mezi politiky a médii

Obhájce Mrencové se na místě odvolal, obhájce Horkého si ponechá lhůtu na rozhodnutí o odvolání. Soudce Jiří Kutílek při zdůvodnění trestu poznamenal, že tento případ ukazuje, jak to funguje mezi politiky a médii. Jen málokdy se ale podaří takové postupy odhalit, konstatoval.

Video Události v regionech (Praha)
video

Bývalý místostarosta Mariánských Lázní dostal za uplácení podmínku

 

Horký čeká na verdikt soudu i v případu karlovarského bytového podniku – je obžalován z porušení povinností při správě cizího majetku. V tomto případě už u okresního soudu dostal dva roky nepodmíněně, ale krajský soud rozsudek zrušil a vrátil věc k novému projednání.