Velké kino, symbol Zlína, se zavírá. Čeká ho rekonstrukce

Město se rozhodlo víc než 80 let starou baťovskou památku uzavřít kvůli špatné statice. Stav budovy je podle posudku havarijní a musí se opravit. Ovlivní to i Zlínský filmový festival, který si musí najít nové prostory pro slavnostní zahájení a promítání filmů.

Velké kino bývalo centrem Zlínského filmového festivalu
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

Strohá stavba architekta Františka Lýdie Gahury dodnes překvapuje svou velikostí. Současná kapacita Velkého kina je 1013 míst a je tak stále největším kinem v České republice. Teď ale na nějakou dobu promítat filmy přestane. Podle statiků je budova křehká, má přetíženou konstrukci a nekvalitní sváry. Podle aktuálního statického posudku sice zřícení budovy nehrozí, je na tom ale hůř, než se čekalo.

Nejvíc bude Velké kino chybět filmovému festivalu. Pořadatelé už hledají, kde jinde se poprvé v historii odehraje slavnostní zahájení a nejsledovanější premiérové projekce.

Video Události v regionech (Brno)
video

Štáb České televize využil mimořádné příležitosti nahlédnout do běžně nepřístupných částí kina

Štáb České televize využil mimořádné příležitosti nahlédnout do běžně nepřístupných částí kina

UDÁLOSTI: Zlín uzavřel Velké kino

 

Město zavřelo kino o dva dny dřív, než původně plánovalo. Jak dlouho zůstane památkově chráněná budova zavřená, zatím není jasné. Rekonstrukce přijde na desítky milionů korun.