Brněnskou mešitu někdo polil motorovým olejem

Motorovým olejem polil někdo v noci na pátek mešitu ve Vídeňské ulici v Brně. Bezpečnostní kamera na modlitebně zachytila ve 3:30 ženu a muže, kteří se nejprve snažili dostat do objektu a pak jeho bílou fasádu, dveře i okno polili přineseným olejem. O události se muslimové dověděli před zahájením svých pátečních modliteb.

„Pro nás je to další z nepochopitelných útoků. Případem se zabývá policie. Škody si již zdokumentovala," uvedl předseda Ústředí muslimských obcí v ČR Muneeb Alrawi. 

Brněnská islámská nadace, která modlitebnu vlastní, zatím škodu nevyčíslila. Shání odbornou firmu, která by se postarala o vyčištění fasády, dveří i okna od oleje. Otázkou je, zda vůbec půjdou tyto skvrny odstranit, zdůraznil Hasan. Policejní mluvčí Andrea Straková k případu řekla, že policisté vše zdokumentovali a po pachatelích nyní pátrají.

Není to poprvé

Poslední útok na brněnskou mešitu se stal letos v srpnu, kdy v ní neznámí útočníci rozbili dvě okna. Použili k tomu železné tyče. Kriminalisté po útočnících pátrají. Neznámí pachatelé už v minulosti rozbili dveře objektu a postříkali fasádu sprejem.

Video Muneeb Alrawi o útoku na brněnskou mešitu
video

Muneeb Alrawi o útoku na brněnskou mešitu

Předloni kdosi umístil před dveře mešity hromadu vepřových kostí, kliku pomazal sádlem a pověsil na ni kus vepřového masa. Kriminalisté kauzu odložili, pachatele nenašli. Pro muslimy je vepřové maso nečisté, a tento útok proto krajně urážlivý.

V Brně žije podle dostupných informací několik set muslimů. Od roku 1998 ve městě funguje první česká mešita. V posledních měsících se v české společnosti hlasitěji ozývají protimuslimské nálady, a to jednak v souvislosti s obavami z přívalu uprchlíků, jednak kvůli strachu z islamistického terorismu.