Cheb je historickým městem roku 2014

Historickým městem roku 2014 se stal Cheb. Cenu udílenou za příkladnou péči o památky a spojenou s odměnou milion korun ve čtvrtek na Pražském hradě převzala místostarostka Daniela Seifertová. Cheb byl ve finále už potřetí, nominaci proměnil ve vítězství poprvé. Město a jeho okolí zvelebuje i díky pořádání krajinných výstav, na kterých spolupracuje s německými obcemi. Další se chystá na příští rok, revitalizací tentokrát projde bývalá plovárna na přehradě Skalka.

Cheb loni vložil do obnovy kulturních památek 29 milionů korun. Podnikatelům například přispívá na výrobu vývěsních štítů, které se snaží mít v jednotné podobě. Z ministerského programu regenerace, za jehož využití se cena udílí, město loni dostalo 1,2 milionu korun a použilo je na obnovu osmi památek, celkem jich je ve městě 205.

Město loni pokračovalo i v obnově hradu. Návštěvnický okruh byl rozšířen o středověkou věž v prostoru šancí. Františkánský klášter s kostelem byl vybaven novými lavicemi, začala oprava vitráží. Opraveny byly také fasády několika domů v majetku města a opravovala se také část městských hradeb. Město dál pokračuje i v opravě bývalého hotelu Hradní dvůr, který jako chátrající památku v roce 2012 zakoupilo.

Chebský hrad
Zdroj: ČTK
Autor: Slavomír Kubeš

Spolupráce s německými městy funguje

Cheb zvelebuje město i okolí také díky pořádání krajinných výstav, na kterých spolupracuje s německými obcemi. V Německu mají krajinné výstavy dlouhou tradici. V českém pohraničí je přerušila válka. První poválečná krajinná výstava u nás proběhla až v roce 2006. Cheb tehdy společně s bavorským Marktredwitz revitalizoval pravý břeh řeky Ohře. Dodnes je zde udržovaný park. Druhou výstavu uspořádalo město loni. Ve spolupráci s německým Tirschenreutem tentokrát změnilo zarostlý levý břeh Ohře na moderní sportoviště.

V rámci třetí krajinné výstavy, která začne příští rok v dubnu, projde revitalizací bývalá plovárna na přehradě Skalka. Vzniknout má také nová stezka od přehrady až k rozhledně Egerwarte. Cheb se tentokrát spojil s německým Bayreuthem. Společně budou čerpat i dotace. Náklady na první etapu se odhadují na více než 30 milionů korun.

V Německu mají krajinné výstavy více než stoletou tradici. Hlavně novodobé pomáhají k trvalé obnově zanedbaných území. Čeští organizátoři ale na rozdíl od německých kolegů nemohou počítat s podporou státu. Chebská výstava je tak u nás zatím jediná.

Video Cheb plánuje krajinnou výstavu, revitalizuje bývalou plovárnu
video

Cheb plánuje krajinnou výstavu, revitalizuje bývalou plovárnu

Soutěž Historické město roku se pořádá již po třicáté druhé

Soutěž o Historické město roku pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj. Cena se udílí za nejlepší realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón vyhlašovaného ministerstvem kultury. Letos byla oceněna také města Jičín a městská část Praha 1, jejichž zástupci si odnesli odměnu 100 000 korun. Zvláštní uznání dostaly Prachatice, Polná a Nový Jičín, které se již dříve Historickými městy roku staly a podle pořadatelů soutěže o své památky stále s pomocí státního příspěvku vzorně pečují.

Ceremoniál na Pražském hradě se koná tradičně u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel, který se od roku 1983 slaví 18. dubna. Do soutěže se každoročně hlásí několik desítek měst, některá i poté, co již titul získala. Ve finále letos byly ještě Holešov, Jičín, Litomyšl, Lomnice nad Popelkou, Nový Jičín, Olomouc, Polná, Praha 1, Boskovice, Kadaň, Klatovy, Kutná Hora a Prachatice.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) letos předal cenu za památkovou péči in memoriam také archeologovi Tomáši Durdíkovi, který se specializoval na českou hradní architekturu, hmotnou kulturu středověku i ochranu kulturního dědictví.