U Plané nad Lužnicí havaroval autobus, dva mrtví

Planá nad Lužnicí (Táborsko) – Při dopolední nehodě autobusu u Plané nad Lužnicí na Táborsku zemřeli dva lidé, dalších šest lidí bylo zraněno, nikdo jiný ve vozidle nebyl. Autobus začal po havárii hořet; ve hře je chyba nebo zdravotní indispozice řidiče, případně technická závada, nikoli však srážka s jiným vozidlem – autobus byl na silnici sám. Silnice I/3 byla po nehodě šest hodin neprůjezdná, totéž platilo o souběžné železnici.

K nehodě došlo na silnici I/3 v deset hodin dopoledne. Linkový autobus Arway společnosti ČSAD Jihotrans mířil z Českých Budějovic do Prahy, vyjel jižně od Plané nad Lužnicí ze silnice, narazil do sloupu trakčního vedení souběžné železniční trati, spadl do příkopu a začal hořet. „Většina osob se z autobusu dostala vlastními prostředky, byly ihned ošetřeny zdravotnickou záchrannou službou. Až po uhašení požáru jsme prováděli vyproštění,“ uvedl Petr Hojsák z hasičského záchranného sboru. Jeho kolega Lubomír Bureš doplnil, že v době, kdy hasiči přijeli, byl již autobus celý v plamenech.

V autobusu bylo osm lidí, žádný nevyvázl nezraněn. Policejní mluvčí Jiří Matzner uvedl, že nehodu nepřežil řidič a jedna cestující. „Jedna mladá žena utrpěla těžší zranění. Byla letecky transportována do českobudějovické nemocnice,“ uvedla mluvčí záchranné služby Petra Kafková. Další čtyři lidé utrpěli středně těžká zranění, podle Kafkové šlo o řezné rány a úrazy hlavy. Sanitky je odvezly do táborské nemocnice. Jedna osoba potom utrpěla lehké zranění a byla ošetřena na místě.

Omezení aut i vlaků

Kvůli nehodě autobusu byla šest hodin uzavřena silnice I/3 mezi Roudnou a Planou nad Lužnicí. Vrak autobusu zasahoval do profilu železniční trati vedoucí souběžně se silnicí a navíc při nehodě poškodil trakční vedení. Zastavila se proto také železniční doprava na trati 220 mezi Planou nad Lužnicí a Veselím nad Lužnicí. Ani jedna výluka ale neměla na dopravu dramatický vliv. Státní silnice u Plané dnes slouží spíše k regionální obsluze, jako hlavní tah slouží dálnice. Na železničním koridoru zase byla od rána vyhlášená výluka rychlíků, omezení tak postihlo pouze regionální vlaky.


Video Dva lidé nepřežili nehodu autobusu, šest dalších je zraněno
video

Dva lidé nepřežili nehodu autobusu, šest dalších je zraněno

Dva lidé nepřežili nehodu autobusu, šest dalších je zraněno

UvR 10.9.14

Policejní mluvčí: Bylo štěstí, že v autobuse nebylo více cestujících

Hasič u nehody v Plané: Museli jsme žádat o vypnutí proudu v trakčním vedení

Události: Na Táborsku havaroval dopoledne linkový autobus

Dopravní nehodu nezpůsobila srážka s jiným vozidlem, autobus se po silnici pohyboval sám; o příčině havárie ale nechtějí policisté spekulovat, ve hře je technická závada autobusu a také chyba nebo zdravotní indispozice řidiče. Právě o poslední možnosti se po nehodě hovořilo nejvíce. „Tato informace nemůže být potvrzena, protože přesná příčina nehody, celý její průběh, bude práce pro odborníky od policie, pro soudní znalce a také odborníky od hasičů,“ řekl policejní mluvčí.

Na místě, kde se nehoda stala, umírali lidé již dříve. Před osmi lety zemřeli na rovném úseku u Plané dva lidé, když kamion narazil do stojící kolony. Tehdy však ještě nestála nedaleká dálnice a byl zde mnohem hustší provoz.

/*json*/{"map":{"lat":49.354916900289034,"lng":14.701687149414076,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":51.06211251399775,"lng":14.666748046875,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/