Lidé mají zdravotní potíže, zinkovna ale vyrábět nepřestane

Nymburk – Přestože lidé z okolí zinkovny, která funguje na okraji Nymburka, mají stále častěji zdravotní potíže, tato továrna vyrábět nepřestane. Obyvatelé vilové čtvrti Zálabí přitom mluví o zápachu, motání hlavy, zažívacích potížích a horšící se alergii. Radnice Nymburka nechá situaci znovu důkladně prověřit. Tento závěr vyplynul z dnešního setkání vedení města s obyvateli a zástupci společnosti.

Vilová čtvrť Zálabí v Nymburku působí na první pohled jako čistá a klidná. Její obyvatelé si ale na zinkovnu stěžují. Martina Skoupá, nespokojená obyvatelka Nymburka, popsala problémy takto: „Musíme být zavření doma, když to enormně smrdí, a nemůžeme být venku, třeba pozvat návštěvu na zahradu.“ Jana Tománková, obyvatelka nymburského Zálabí, popsala 24. 6. 2014 problémy své rodiny takto: „Máme časté záněty spojivek s oběma dcerami nebo hnisání očiček.“ A další odpůrkyně zinkovny 24. 6. 2014 řekla: „Odvezli mě do nemocnice, nevědí, z jakého důvodu. Říkali, že je to srdeční vada, ale zhoršilo se mi to od té doby, co tady ta zinkovna je.“

Společnost AZOS ale všechna obvinění odmítá. To, že výroba neškodí, dokládá výsledky měření. Karel Samec, mluvčí AZOS, ke stížnostem obyvatel uvedl: „Nerozumíme tomu, protože provoz je ekologický a v žádném případě neškodí životnímu prostředí. Ve firmě proběhlo několik měření, zhruba pět akreditovaných zkušeben provedlo více než 14 měření, žádné neprokázalo, že by AZOS vypouštěl do ovzduší jakékoli škodlivé emise. Myslím si, že se zcela jasně prokázalo, že toto není pravda. AZOS CZ nad rámec zákonných opatření, o své dobré vůli, provedl úpravy více méně kvůli tomu, aby vyvrátil a eliminoval veškerá podezření ze strany aktivistů. Takže byly svedeny spaliny do průmyslového komína, nyní je nastaveno kontinuální měření, které se vyhodnocuje každý den a orgány státní správy a samosprávy jej mají kdykoli na vyžádání k dispozici, a v neposlední řadě byla uzavřena smlouva se servisní firmou na vzduchotechniku, takže ta je neustále pod kontrolou a funguje, jak nejlépe může.“ 

Na stranu společnosti se postavila také Česká inspekce životního prostředí. Pavla Sibřinová, mluvčí České inspekce životního prostředí, uvedla: „Nebylo zaznamenáno porušení právních předpisů ani emisních limitů.“

Údajný zápach z výrobny kovů vadí hlavně lidem, kteří bydlí přímo přes ulici. Požadují proto zastavení výroby. Miloslava Štěrbová, předsedkyně spolku Permanent, řekla: „AZOS je posazen do jižní průmyslové zóny, kam metalurgická výroba na bázi chemie nepatří, a s tím já budu operovat stále.“

Petici proti zinkovně podepsalo už 600 lidí. Všechny jejich kroky k zastavení výroby byly marné. Povrchovou úpravnu kovů si dnes proto prohlédlo nové vedení města, které vzešlo z říjnových voleb a navrhlo vytvořit nezávislou komisi. Nymburský starosta Tomáš Mach (ČSSD) po jednání připomněl, že firma AZOS zaměstnává skoro 200 lidí: „Jsou mezi nimi i Nymburáci. Ale musíme porovnat na misce vah, jestli to je, nebo není škodlivé. Já věřím tomu, že se najdou taková opatření, že AZOS bude fungovat dál, aniž by obtěžoval nymburské občany.“

Lidé protestují proti zinkovně dlouhodobě. Naposledy se hlasitě ozvali 16. 9. 2014, kdy protestovali přímo na nymburském náměstí. První výsledky by komise mohla mít už za měsíc.

Pozinkování je nanesení vrstvy zinku na povrch ocelových výrobků. Tato vrstva slouží jako ochrana proti korozi. Zinek chrání povrch nejen mechanicky, ale i chemicky. Ochrana pozinkováním se používá pro celé výrobky (automobilové karoserie, sloupy osvětlení, zábradlí, okapy), ale i pro materiál (pozinkovaný plech).

Zinek se na povrch předmětů nanáší buď zastudena elektrolyticky (galvanické pozinkování), nebo ponořením předmětu do roztaveného zinku (žárové zinkování).

Zdroj: Wikipedie

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Po pěti letech od tornáda na Moravě obce dokončují obnovu. Lidé chtějí zapomenout

Pět let po ničivém tornádu, které zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko, mají postižené obce většinu škod odstraněnou. Dokončují výsadbu zeleně a úpravy veřejných prostranství, zároveň rozvíjejí nové projekty. Podle psychologů většina obyvatel katastrofu zvládla bez dlouhodobých následků, část lidí se však s jejími dopady vyrovnává dodnes. Výročí přírodní katastrofy si obyvatelé zasažených měst a obcí připomínat nechtějí. Tornádo zasáhlo oblast 24. června 2021, vyžádalo si šest životů a poničilo více než 1200 domů.
před 2 hhodinami

Policie zadržela hledaného ozbrojeného muže v pražských Strašnicích

Muže, který byl v úterý ráno zaznamenán se střelnou zbraní u učiliště v Čelákovicích u Prahy, zadržely před 14:00 pražské policejní hlídky ve Strašnicích. Policie nyní bude zjišťovat okolnosti případu, další informace zveřejní ve středu. Po pětapadesátiletém muži a jeho voze od rána pátraly hodiny desítky policistů. Pátrání se postupně rozšířilo na Středočeský a Královéhradecký kraj i Prahu. Policejní jednotky také pátraly v Novém Bydžově, kde měl mít hledaný rodinné vazby.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Hřebejk točí pro ČT Jobovku

Jan Hřebejk režíruje pro Českou televizi nový seriál Jobovka. Pojednává o rodinných vtazích, ústřední manželský pár hrají Marika Šoposká a Jiří Havelka. Natáčí se na západě Čech v Plzeňském kraji.
před 14 hhodinami

Cestování se zvířaty vyžaduje přípravu. Rizikem je i „dovoz“ nemocí

Téměř polovina majitelů psů a koček bere podle průzkumů své mazlíčky i na dovolenou. Veterináři však varují, že mnozí podceňují přípravu na cestu. V některých zemích mohou zvířata ohrozit nemoci a infekce, které se v tuzemsku běžně nevyskytují. Během letních veder je navíc nutné zajistit mazlíčkům dostatek vody a chránit je před přehřátím.
před 14 hhodinami

Soud v Břeclavi nepravomocně osvobodil muže kvůli smrti chlapce na hřišti

Okresní soud v Břeclavi zprostil viny bývalého vedoucího Servisního střediska Technických služeb Břeclav kvůli smrti chlapce na hřišti. Na dvanáctiletého chlapce spadla v květnu 2024 branka, i přes resuscitaci zemřel. Žalobkyně muže vinila z usmrcení z nedbalosti. Podle soudce nebylo prokázáno, že by obžalovaný čin spáchal, naopak šlo o systémové selhání. Muž, kterému hrozilo až šest let vězení, vinu odmítá. Řekl, že neporušil žádnou pracovní povinnost. Soud rozhodnutí odůvodňuje. Rozhodnutí není pravomocné, žalobkyně si ponechala lhůtu pro možné odvolání.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Ozbrojený muž přepadl poštu v Košťálově na Semilsku a ukradl hotovost

Semilští kriminalisté se zabývají přepadením pošty v obci Košťálov na Semilsku. Čtyřicetiletý muž v úterý po jedenácté hodině dopoledne přišel se střelnou zbraní na místní pobočku České pošty a požadoval od obsluhy hotovost. Tu mu pracovnice pošty vydala. O kolik peněz šlo, ale policie zatím zjišťuje. Při přepadení nebyl podle policie nikdo zraněn. České televizi to sdělila mluvčí libereckých policistů Dagmar Sochorová.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Na festival ve Varech přijedou Hoffman či Binocheová

Hlavní zahraniční hvězdou letošního filmového festivalu v Karlových Varech bude americký herec Dustin Hoffman. Už potřetí se vrátí americký herec Harvey Keitel, přijede také francouzská herečka Juliette Binocheová, kameraman Robert Richardson a herec a hudebník Kevin Bacon. Kinematografii bude lázeňské město patřit od třetího do 11. července.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

VideoŠkola v Brně mívala nelichotivou nálepku. Jak se vyšvihla, popsali Reportéři ČT

Základní škola Jana Amose Komenského v Brně se nachází v lokalitě, kterou někteří označují za sociálně problematickou. Dlouhá léta nesla nálepku školy, které by se část rodičů raději vyhnula. Dnes je naopak příkladem kvalitní vzdělávací instituce, která děti připravuje na reálný život. Setkávají se v ní různé jazyky, kultury i moderní vzdělávací přístupy. Pod vedením nového ředitele sází na inovativní výuku, individuální přístup a prostředí, v němž se dobře cítí každý. Zájem o školu je natolik velký, že letos v září otevře místo jedné první třídy dvě. Ve škole pro Reportéry ČT natáčela Barbora Loudová.
před 19 hhodinami
Načítání...