Zemřel filmový a divadelní herec Martin Havelka

Ve věku 62 let zemřel filmový a divadelní herec Martin Havelka. ČTK informaci zveřejněnou režisérem Janem Hřebejkem potvrdila Kateřina Vižďová, mluvčí Městského divadla Brno, kde Havelka dlouhá léta působil. 

Brněnský herec Martin Havelka
Zdroj: ČTK Autor: Igor Zehl

„Mohu to potvrdit, podrobnější informace budeme mít v týdnu,“ uvedla Vižďová. 

Hřebejk zveřejnil informaci o Havelkově úmrtí na Twitteru. „Smutná zpráva z Brna, zemřel skvělý herec Martin Havelka. Než se z Maňány stal Dunaj, se kterým zpívala Iva Bittová, viděl jsem je s Martinem na Kladně a nikdy na to nezapomenu. Točili jsme spolu Učitelku nebo Rédla, při jiném natáčení měl nezaviněnou autonehodu. Ach jo, sbohem,“ píše režisér. 

Havelka působil v brněnském Divadle Husa na provázku, Národním divadle Brno a v Městském divadle Brno.  V Městském divadle Brno ztvárnil několik rolí, za které byl nominovaný na cenu Thálie. 

Zkrocení zlé ženy, Mary Poppins či Sluha dvou pánů

„Herec nesmírně širokého srdce a nekonečného talentu působil v našem divadle od roku 1999 a svou nakažlivě explozivní energií potěšil diváky ve více než pěti desítkách rolí na činoherní i hudební scéně,“ uvedla Vižďová.

Připomněla některé jeho role, jako byl Truffaldino v komedii Sluha dvou pánů nebo šílený zubař Orin v bláznivém muzikálu Kvítek z horrroru. Byl také Hendrikem Höfgenem v dramatizaci slavného románu Klause Manna Mefisto, dále McMurphym ve slavném Přeletu nad kukaččím hnízdem či Lujkem Zobarem v muzikálu Cikáni jdou do nebe.

Připomněla i jeho roli tatínka v Mary Poppins, Carlsona v dramatu O myších a lidech či Vincenta Larcheta v divácky úspěšné komedii Jméno. „Nikdy nezapomeneme na jeho ztvárnění ďábelsky rozkošného Darryla v Čarodějkách z Eastwicku a expresivního Petruccia v Shakespearově Zkrocení zlé ženy. Dojemným niterným výkonem v roli Daniela Warshowského ve výjimečném muzikálu Představ si…, který vypráví o síle lidství v době druhé světové války, potvrdil, že byl skutečným Panem hercem,“ prohlásila Vižďová.

Martin Havelka jako Daniel Warshowsky a Igor Ondříček v roli Hauptsturmführera Blicka na zkoušce muzikálu Představ si...
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Šálek

„Je ironií osudu, že se s Martinem Havelkou loučíme ve dnech, kdy na Hudební scéně hrajeme úspěšný muzikál Mamma Mia!, ve kterém mu patřila role Sama, férového muže, který se dokáže vypořádat se vším, co ho v životě potká. Přesně takový byl i on,“ dodala.

Havelka se mimo jeviště objevil také ve filmech, například v Baladě pro banditu nebo Po strništi bos. Byl také seriálovým hercem, od devadesátých let se začal často objevovat v televizi - v seriálech jako Detektiv Martin Tomsa, Motel Anathema či Na lavici obžalovaných justice. V posledních letech ho televizní diváci mohli vidět ve zmíněném Rédlovi, nebo Zrádcích či Severu.