Thálii za celoživotní činoherní mistrovství převzala Alena Vránová

Prestižní Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství převzala herečka Alena Vránová, která před 20 lety našla svůj druhý domov v Divadle Ungelt. Její filmový věhlas založilo v roce 1952 ztvárnění princezny Krasomily v pohádce Pyšná princezna. „Za všechny ty šťastné chvíle v mém hereckém životě děkuji divákům. A troufám si prohlásit, že diváci a já jsme si rozuměli,“ řekla čtyřiaosmdesátiletá herečka při přebírání ceny za dlouhotrvajícího potlesku zaplněného hlediště Národního divadla v Praze.

Alena Vránová přebírá Thálii za celoživotní mistrovství v oboru činohra
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Vránová v roce 1956 získala angažmá v Divadle ABC, kde spolupracovala s Janem Werichem a Otou Ornestem. Členkou Městských divadel pražských byla až do roku 1992. Před 11 lety byla oceněna za celoživotní mistrovství v dabingu. Na jevišti české první scény stála už před devíti lety, kdy přebírala prestižní pohár za výkon v inscenaci Bouřlivé jaro v Divadle Ungelt, které je už téměř 20 let jejím druhým domovem. 

Ceny Thálie 2016 za mimořádné jevištní výkony v činohře obdrželi Hana Tomáš Briešťanská za roli Štěpky v Petrolejových lampách Národního divadla v Brně a Milan Kňažko za roli Jona v monodramatu Shylock Divadla Na Jezerce v Praze. „Cena patří všem mým kolegům v téhle inscenaci,“ řekl Kňažko. „Hraju tam sám,“ dodal vzápětí.

Milan Kňažko převzal Thálii za roli Jona ve hře Shylock od Marka Leirena-Younga
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

V baletu a pantomimě převzali ceny Thálie sólistka baletu Moravského divadla Olomouc Yui Kyotani za roli Kitri v inscenaci Don Quijote a mim Radim Vizváry za sólo v Mime Prague v pražském Divadle v Celetné. Vizváry poděkoval loni zesnulému Borisi Hybnerovi, ocenění by bez něj prý nedostal. Cenu za celoživotní baletní mistrovství dostala jedna z největších dramatických tanečnic poválečné éry Marcela Martiníková.

Když cenu přebírala, připomněla Pavla Šmoka, významnou osobnost českého baletu, který loni v dubnu zemřel. „Byla jsem interpretkou jeho choreografií. A on vždy říkal - díky, máš u mě desetník - a tak mám u něho hodně desetníků za ten čas, který nezbýval na nic jiného než na kroky, skoky, piruety,“ řekla. Začínala v Ostravě, v letech 1964 až 1970 působila právě ve Šmokově novátorském baletu Praha a po dvou sezonách v Basileji se stala sólistkou Národního divadla. Poděkování uzavřela se slzami v očích slovy „a teď už moje poslední děkovačka a moje poslední klaněčka vám všem“.

Video Ceny Thálie 2016
video

Ceny Thálie 2016

Herecká asociace v předvečer Mezinárodního dne divadla (27. března) udělila 15 ocenění. Cenu převzala také členka pražského Divadla v Dlouhé Veronika Lazorčáková. Dostala cenu určenou činoherci do 33 let, kterou dotuje Nadace Munzarových.

Cenou Kolegia cen Thálie byl poctěn režisér, dramatik, herec, výtvarník, pedagog a zakladatel Studia Ypsilon Jan Schmid. Od roku 1961 působil v Naivním divadle v Liberci, kde o dva roky později založil experimentální soubor. Proslavil ho poetikou otevřeného díla, charakterizovanou výrazem, autorstvím, syntézou, improvizací. V roce 1978 soubor přestěhoval do Prahy.

Josef Vojtek převzal Thálii za dvojroli v muzikálu Mefisto
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Thálie za mimořádné jevištní výkony v opeře získali rakouský barytonista Thomas Weinhappel a Pavla Vykopalová. Cenu za celoživotní mistrovství v opeře převzala na jevišti Národního divadla v Praze někdejší sólistka této scény Marcela Machotková. V muzikálu a operetě získali ceny Lenka Pavlovič a Josef Vojtek a za celoživotní mistrovství Pavla Břínková. Cenu Thálie za celoživotní loutkářské mistrovství dostali Věra Říčařová a František Vítek, spojení s královéhradeckým Divadlem Drak.