Florence je úchvatná. Nejhorší sopranistka zpívá v Ostravě

Čistě neuměla zazpívat ani notu, přesto vyprodala Carnegie Hall. Příběh Florence Foster Jenkinsové, nejhorší operní pěvkyně všech dob, inspiroval mnoho filmařů i dramatiků. Komedii Je úchvatná od Petera Quiltera uvedlo také Národní divadlo moravskoslezské.

Video Události v kultuře
video

Nejhorší sopranistka zpívá v Ostravě

Florence Foster Jenkinsová měla hned několik darů: naprosto špatnou intonaci, mizerné frázování a nepěkný hlas. Proslavila se coby „královna kraválu“. Se svými extravagantními kostýmy, choreografiemi a nadšením ale na večírcích v New Yorku během druhé světové války přesto publikum okouzlovala. Krátce před svou smrtí vyprodala slavnou newyorskou Carnegie Hall, kde sklidila velké ovace.

Herečka se několik měsíců učila zpívat operu správně falešně

Komediální podání jejího životního příběhu Je úchvatná od dramatika Petera Quiltera uvedlo také Národní divadlo moravskoslezské. Aby se představitelka hlavní role Alexandra Gasnárková naučila zpívat operní árie správně falešně, strávila přípravou devět měsíců. Režie se ujal Peter Gábor, který také vybral hudbu. V dalších rolích hrají Ivan Dejmal, Jan Fišar, Zdena Przebindová, Kateřina Vainarová a Renáta Klemensová.

Hra Petera Quiltera v originále nazvaná Glorious byla poprvé uvedena v roce 2001. Úspěšná inscenace se již dříve objevila také v Česku. Pražské divadlo Kalich hru uvedlo v hlavní roli s Jaroslavou Kretschmerovou.

Životní příběh sopranistky Florence Foster Jenkinsové byl umělecky zpracován už vícekrát. V češtině vyšla kniha Jaspera Reese Božská Florence. Stejnojmenný film režiséra Stephena Frearse s Meryl Streepovou a Hughem Grantem se v tuzemských kinech objevil v srpnu.

Už loni se v českých kinech objevilo také drama Marguerite inspirované osudy Jenskinsové. Film o pěvecké kariéře postavené na milosrdné lži a přetvářce okolí natočil francouzský režisér Xavier Giannoli. Snímek se natáčel také v prostorách pražského Divadla na Vinohradech, brněnském Mahenově divadle nebo na zámku Slapy.