Jednou zastávkou v cestování časem jsou Mezipatra

Praha/Brno - Cestování časem jako téma 12. ročníku si vybrali pořadatelé queer filmového festivalu Mezipatra. Vypraví se přitom nejen do minulosti, ale i do budoucnosti. Téma se odráží samozřejmě i na plakátech a festivalové znělce, kterou chtějí organizátoři představit 29. září v Brně a o den později v Praze.

„O historii gayů, leseb a translidí se toho málo ví, protože často byli neviditelní ze svého zájmu, nebo byly jejich příběhy cenzurovány z nějakých morálních principů a hledisek. Návrat do určitých historických epoch je velmi zajímavý,“ uvedl k festivalovému cestování časem ředitel přehlídky Aleš Rumpel.

Organizátoři se nechtějí ale vracet jen do minulosti, chtějí se podívat i do budoucnosti. Doprovodný program nabídne proto i sci-fi snímky. V takovém duchu je i festivalová znělka, kterou natočila Tamara Moyzes. Dva otcové v lesklých kosmických oblečcích v ní v budoucnosti kojí dítě.

„Je to stejné sci-fi jako adopce stejnopohlavními páry. Nyní musejí obcházet zákon, aby se lesby a gayové mohli stát rodiči. Na druhou stranu je Česko zemí s vysokým počtem dětí v ústavech,“ podotkla Moyzes. Podle ní by pěstounské rodiny, které se stát chystá víc podpořit, mohly být i rodiny dvou otců či dvou matek.

Natáčení znělky festivalu Mezipatra 2011
Zdroj: Festival Mezipatra/Josef Rabara

Pořadatelé prý nechtějí svou znělkou „nutně provokovat“, ale chtějí jen připomenout, jaká je v Česku situace. Na festivalových plakátech se letos objeví mumie, zabalená do filmového pásu. Podle Jana Koláře tak figura připomíná, že faraoni bývali zobrazováni jako bezpohlavní bytosti. Figura se podobá i filmovému Oscarovi.

Znělku představí organizátoři 29. září v brněnském Domě umění a 30. září v pražském NoD café. Tedy ve městech, kde se festival koná - v Brně (od 2. do 6. listopadu) a v Praze (od 10. do 16. listopadu).

Program zveřejní Mezipatra začátkem listopadu. Jisté už je, že hlavním hostem bude americký filmař Todd Haynes. Promítat se bude třeba jeho snímek Sametová extáze o období glam-rocku 70. let s Ewanem McGregorem a Jonathanem Rhysem Meyersem. Inspirací k postavám byli muzikanti David Bowie a Iggy Pop. V programu je i film Daleko do nebe. V příběhu z 50. let se herečka Julianne Moorová vyrovnává s nevěrou svého manžela, který ji podvádí s mužem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

KVÍZ: Nejen Pelíšky. Jak dobře znáte vánoční filmovou klasiku?

Ve svátečním programu České televize nemůže chybět ani tuzemská filmová klasika. Například Štědrý večer si už mnozí diváci ani nedovedou představit bez Pelíšků. A i letos pobaví během Vánoc oblíbené komediální tituly. Ověřte si v přiloženém kvízu, jak dobře je opravdu znáte.
před 1 hhodinou

Třetí díl Avatara je v kinech, v plánu jsou další

Kina po světě i v Česku promítají film Avatar: Oheň a popel – další část jedné z nejdražších filmových sérií. Oscarový režisér James Cameron má v plánu další dvě pokračování, osud náročného projektu je ale nejistý.
před 12 hhodinami

Vstup do Alešville je na vlastní nebezpečí

Národní galerie Praha uspořádala úplně první komplexní retrospektivu Aleše Veselého. K vidění je ve Veletržním paláci pod názvem Alešville.
před 22 hhodinami

Nevyléčitelně nemocným pomáhá Sanitka splněných snů. Vznikl o ní dokument

Dokument Do posledního snu vypráví příběhy nevyléčitelně nemocných lidí, kteří si v posledních okamžicích života plní své sny díky Sanitce splněných snů. Autorka dokumentu, redaktorka ČT Lea Surovcová přiblížila v 90′ ČT24 zrod filmu. Jednu ze zakladatelek projektu Petru Homolovou potkala asi před dvěma lety a ta ji následně propojila i s jedním z hlavních hrdinů filmu Ondřejem Míčkem. Petra Homolová byla také hostem 90′ ČT24.
20. 12. 2025
Načítání...