Hudba jako prostředek ke komunikaci

Ústí nad Labem - Mladý ústecký klavírista Michal Mašek hledá způsob, jak přiblížit vážnou hudbu lidem. Na svá Hudební setkání ve zrenovovaném Císařském sále Muzea města Ústí nad Labem zve jen takové muzikanty, kteří si umějí s posluchači o hudbě povídat a nepospíchají domů. Koncerty pořádá už od září a má úspěch.

„Hudební festival jsem chtěl v Ústí nad Labem uspořádat již velice dlouho, až nyní se ale podařilo dát vše dohromady, zejména to nejdůležitější - finance. Hudba je o komunikaci, a to jsem chtěl zprostředkovat, aby si o tom povídali a zůstali i po úkloně umělce,“ přiblížil svou koncepci Mašek.

Mezi první hudebníky, kteří přijali jeho pozvání, byl houslový virtuos Jaroslav Svěcený, který tvrdí, že takový pořad si žádá i jistou odvahu od autora. Oproti tomu Mašek Svěceného charakterizuje takto: „Dokonale komunikuje s publikem, je přístupný nápadům, jde s ním vymyslet cokoliv. Je naprostý profesionál, na nic si nehraje a lidé ho mají rádi.“

  • Jaroslav Svěcený v rámci Hudebních setkání zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4253/425205.jpg
  • Jaroslav Svěcený v rámci Hudebních setkání zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4253/425208.jpg
  • Jaroslav Svěcený v rámci Hudebních setkání zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4253/425203.jpg
  • Jaroslav Svěcený v rámci Hudebních setkání zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4253/425202.jpg

Smysl Hudebních setkání vidí jejich autor v propojení. „Umění je součást života, je to odraz nás, lidí, jak žijeme, není jen pro hrstku vyvolených. Tomu jsme vždy přesně přizpůsobili program skladeb a každý účinkující bude s publikem také komunikovat. Pan Svěcený přivezl několik houslí, pan Rak přiblížil svět kytary, já s hercem Pavlem Trojanem představíme mimo hudby a výstavy kreseb divadelní scénky ze života skladatelů. Šanci prezentovat se dostávají také nejmenší talentované děti z našeho města… je toho celá řada, co nikde jinde neuslyšíte a neuvidíte, proto také podtitul Netradiční koncerty,“ uzavírá Martin Mašek.

2 minuty
Reportáž Jana Stuchlíka
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
před 9 hhodinami

Kulturní zpráva o Grónsku: Audiokniha Cit slečny Smilly pro sníh nebo seriál Vláda

Beletrie, audioknihy i seriál dávají českým čtenářům a divákům možnost, jak se seznámit s příběhy z Grónska. Včetně koloniální minulosti, která se odráží i v kultuře a o níž se v současné době znovu mluví v souvislosti se zájmem amerického prezidenta Donalda Trumpa tuto zemi získat.
před 10 hhodinami

Zoe Saldanaová se stala díky Avataru nejvýdělečnější herečkou

Scarlett Johanssonová dokralovala, prvenství mezi nejvýdělečnějšími herečkami zaujala Zoe Saldanaová. A to díky třetímu pokračování série Avatar, která sama láme kasovní rekordy.
před 13 hhodinami

Berlinale promítne i filmy v české koprodukci, včetně restaurované Panelstory

Mezinárodní filmový festival Berlinale uvede letos nejméně dva snímky, které vznikly v české koprodukci, vyplývá z programu přehlídky. V ní figuruje krátký animovaný film En, ten, týky! režisérky a animátorky Andrey Szelesové a snímek Roya íránské režisérky Mahnáz Mohammadíové. Ve světové premiéře se představí také digitálně restaurovaná podoba snímku Panelstory režisérky Věry Chytilové.
před 15 hhodinami
Načítání...