Pěstitelé brambor na Vysočině čekají, že letos skončí ve ztrátě. Klesá cena i odbyt

Zemědělci na Vysočině předpokládají, že na letos sklizených bramborách prodělají, přestože úroda bude nadprůměrná. O část odbytu přišli kvůli zavřeným jídelnám, na tuzemský trh se podle nich navíc tlačí levné brambory ze zahraničí. Sklizeň zdržovaly deště, někde se protáhla až do listopadu. Zbytky nesklizených polí byly v Česku ještě zkraje tohoto týdne.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události: Nejistá bramborová sezona

„Poptávka klesá a nabídka ji výrazně převyšuje. Čili také klesají ceny pěstitelů, které se dnes – pokud dávají ve velkém na baličky – pohybují na úrovni dvou korun, dvou korun padesáti za kilogram,“ řekl předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček. 

O část odbytu letos přišli pěstitelé kvůli zavedeným vládním opatřením. „Vždycky jsme byli schopní prodávat do škol, do hospod. Tam všude byly české brambory,“ řekl předseda představenstva společnosti Havlíčkova Borová zemědělská Aleš Málek, kde sklizeň ukončili minulý čtvrtek.

Odbyt se však téměř zastavil i v supermarketech, kam prodávali na balíčky. Málek za tím vidí silné dodávky brambor ze zahraničí, kde se také urodilo. Produkce brambor v Unii proti loňsku stoupla o víc než tři miliony tun, uvedl k tomu Králíček.

Zemědělce trápí nízké ceny a špatný odbyt

Agropodnik Košetice na Pelhřimovsku dokončil sklizeň brambor v minulém týdnu, o dva až tři týdny později než obvykle. „Víc nás trápí ceny brambor, které spadly na několikaletá minima, odbyt je velmi špatný,“ řekl předseda představenstva Zdeněk Duffek. Letošní úroda brambor v Česku byla nadprůměrná. „Nadto musíme zdůraznit, že od začátku sklizně sem jdou brambory z dovozu, protože ty přebytky má i zahraničí, hlavně Německo,“ uvedl.

Agropodnik měl brambory na 280 hektarech polí, což je asi procento bramborových polí v republice. Vedle konzumních brambor určených pro prodej v obchodech tato firma pěstuje brambory na sadbu a také odrůdy určené na výrobu škrobu a dalších výrobků.

Zemědělci, kterým meziroční tržby klesly kvůli covidu nejméně o čtvrtinu, mohou zažádat o dotaci z programu Agricovid. Příjem žádostí by mohl začít na přelomu roku.

Na Vysočině se pěstuje nejvíc brambor v Česku. Podle Českého statistického úřadu tam letos rostly na 8065 hektarech. Letošní produkce brambor v zemědělských firmách ČR podle odhadů vzrostla o víc než desetinu, vedle lepšího hektarového výnosu k tomu přispělo rozšíření plochy o 4,3 procenta na 23 877 hektarů polí.