Ministerstvo financí navrhlo vládě zavést spoření na stáří pomocí investic

Ministerstvo financí předložilo vládě návrh zavést na českém finančním trhu takzvaný účet dlouhodobých investic, který by měl být daňově zvýhodněn podobně jako penzijní či životní pojištění a zároveň by měl být jejich alternativou. Vyplývá to z návrhu zákona, který ministerstvo poslalo k připomínkám. 

Účet dlouhodobých investic je majetkový účet, který má sloužit k vytváření úspor na stáří, jehož prostřednictvím bude možné investovat do akcií, dluhopisů, investičních fondů nebo dalších investičních nástrojů. 

„Účet tohoto typu je široce využíván v zemích s rozvinutými trhy a napomáhá k aktivnějšímu přístupu občanů o správu jejich úspor na stáří,“ uvedla náměstkyně ministryně financí pro mezinárodní vztahy Lenka Dupáková.

Vznikne alternativní účastnický fond?

Zákon dále počítá se zavedením nového typu účastnického fondu s takzvaným alternativním účastnickým fondem. Ten má být alternativou k již existujícím dynamickým fondům. U tohoto typu fondu mají být poplatky i investiční strategie volnější, aby mohly penzijní společnosti investovat dynamičtěji a nabídnout účastníkům v dlouhodobé perspektivě možné vyšší zhodnocení, ale za cenu vyššího rizika. 

Zároveň ministerstvo navrhuje rozšířit podmínky pro emise dluhopisů do jednoho milionu eur (26,6 milionu korun). V současnosti obsahují emisní podmínky pouze informace o dluhopisu a nově by měly obsahovat i údaje o emitentovi, aby měl investor možnost dostatečně posoudit rizikovost emitenta a celé emise. „Plnění těchto povinností bude podléhat dohledu České národní banky, která bude mít také možnost ukládat sankci,“ uvedl resort.

Cílem je nabídnout lidem další možnost zhodnocování úspor

Zákon souvisí s koncepcí rozvoje kapitálového trhu v Česku na roky 2019 až 2023, o které ministerstvo informovalo loni v březnu. Cílem je přinést českým domácnostem další možnost zhodnocování úspor, podnikům alternativu k bankovnímu financování a pražské burze vyšší objemy obchodů.

V zákoně o doplňkovém penzijním spoření pak ministerstvo navrhlo jednodušší přechod mezi transformovanými fondy a účastnickými fondy.