Lufthansa kvůli stávce ruší přes tisíc letů, omezení se týká i Prahy

Palubní personál německých aerolinek Lufthansa vstoupil do dvoudenní stávky, kvůli které firma zrušila 1300 letů. Šéf Lufthansy Carsten Spohr ve čtvrtek překvapivě oznámil, že se chce dohodnout s odborovým svazem, který stávkující zastupuje. Svaz nabídku na jednání přijal, stávku ale rušit nehodlá. Podle stránek pražského letiště bylo pro oba dny zrušeno čtrnáct letů na linkách mezi Prahou a Frankfurtem nad Mohanem nebo Mnichovem.

Video Zprávy ve 12
video

Lufthansa kvůli stávce ruší přes tisíc letů

Protestní akci vyhlásil odborový svaz UFO, který po aerolinkách požaduje mimo jiné zvýšení příplatků či usnadnění přechodu sezonních pracovníků do běžného zaměstnaneckého poměru.

„První kolegové, kteří nyní měli přijít do práce, se nedostavili. První kolegové, kteří dorazili ze zahraničí, se již zapojili do stávkových aktivit,“ uvedl ve čtvrtek ráno mluvčí UFO Nicoley Baublies.

Lufthansa stávku tvrdě odsoudila a neúspěšně se jí pokusila zabránit u pracovního soudu ve Frankfurtu nad Mohanem. Šéf společnosti Lufthansa Carsten Spohr však později uvedl, že se chce pokusit spor s odborovým svazem UFO urovnat.

Zástupce UFO pak sdělil, že je odborový svaz připraven jednat. Rozhovory s vedením Lufthansy jsou podle něj naplánovány na víkend. Na aktuální stávku ale nebude mít nabídka na jednání o smíru vliv, v nezměněné podobě tak bude pokračovat i v pátek. Vzhledem k nabídce ale svaz UFO podle svého zástupce stávku neprodlouží ani nerozšíří na další aerolinky ze skupiny.

Aktuální spor vznikl především kvůli tomu, že Lufthansa zpochybnila, zda je odborový svaz UFO oprávněn palubní personál zastupovat při jednání o tarifních smlouvách. Lufthansa ve středu jednala s odborovým svazem Verdi a novým svazem Cabin Union, který odborářům z UFO konkuruje. Nyní chce podle Spohra jednat se všemi třemi svazy.

Stávka, která zasáhne zhruba 180 tisíc lidí

Na čtvrtek oznámila Lufthansa zrušení 700 letů. Dalších 600 letů má být zrušeno v pátek. Omezení by se mělo dotknout až 180 tisíc cestujících. Podle mluvčího frankfurtského letiště panuje na terminálech klid, cestující si podle něj zjistili informace o svých letech včas.

Podle údajů o odletech a příletech na internetových stránkách pražského letiště bylo zrušeno jedenáct čtvrtečních spojů mezi Prahou a Mnichovem nebo Frankfurtem nad Mohanem. Z pátečních spojů jsou zatím zrušeny tři na lince mezi Prahou a Frankfurtem.

Mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň upozornil, že se situace kolem rušení letů může měnit, a doporučil cestujícím, aby sledovali aktuální stav svého letu na internetových stránkách dopravce nebo na webu Letiště Praha.

Skupina Lufthansa ve čtvrtek také oznámila škrty v rozpočtech svých společností Austrian Airlines, Brussels Airlines a Lufthansa Cargo. Třeba v případě Austrian Airlines chystá Lufthansa do konce roku 2021 uspořit na nákladech 90 milionů eur (2,3 miliardy korun). Podle šéfa společnosti Spohra o práci přijde 700 až 800 zaměstnanců rakouských aerolinek.