Rodí se třetí největší banka v Evropě. Commerzbank a Deutsche Bank jednají o fúzi

Německé bankovní domy Commerzbank a Deutsche Bank potvrdily spekulace, že zvažují fúzi. Commerzbank v krátkém sdělení uvedla, že banky se dohodly na zahájení rozhovorů, Deutsche Bank ale upozorňuje, že jednání nemusejí žádný výsledek přinést. Deutsche je největší bankou v Německu, a pokud by se spojila s Commerzbank, vznikla by zřejmě třetí největší banka v Evropě za britskou HSBC a francouzskou BNP Paribas, uvedla agentura Reuters.

Deutsche Bank
Zdroj: Reuters Autor: Kai Pfaffenbach

„V tomto kontextu potvrzujeme, že jsme zapojeni do jednání s Commerzbank,“ píše se ve sdělení Deutsche Bank. Commerzbank uvedla, že banky se dohodly na zahájení rozhovorů „s otevřeným výsledkem“.

Šéf Deutsche Bank Christian Sewing v prohlášení k zaměstnancům upozornil, že fúzi může zabránit řada ekonomických a technických faktorů. Zdůraznil, že cílem Deutsche Bank je i nadále „zůstat globální bankou se silnými aktivitami v oblasti kapitálových trhů“. Firma podle něj nyní musí posoudit, jakou roli chce hrát v konsolidaci německého a evropského bankovního sektoru.

Nedělní oznámení přichází po měsících spekulací, že obě banky projednají sloučení, kterému je nakloněna i německá vláda. Oba finanční domy na konci loňského roku zaměstnávaly dohromady více než 133 tisíc lidí na plný úvazek. Odboráři dali už dříve najevo, že v případě fúze se obávají snižování počtu pracovních míst.

Commerzbank
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Mario Vedder

Německý ministr financí Olaf Scholz opakovaně zdůrazňuje, že jeho země potřebuje silný bankovní sektor. Obě společnosti se v poslední době potýkají s problémy a vláda doufá, že spojením by získaly na síle. Kritici fúze nicméně tvrdí, že spojení by pouze vytvořilo jednu velkou banku, která bude mít problémy.

Tamní vláda firmu Commerzbank podpořila v době globální finanční krize a stále v ní vlastní více než patnáctiprocentní podíl. Ministerstvo financí uvedlo, že vzalo rozhodnutí bank zahájit rozhovory na vědomí. „Jsme se všemi zúčastněnými v pravidelným kontaktu,“ dodalo.

Tržní hodnota Deutsche Bank se nyní pohybuje kolem 16 miliard eur (přes 400 miliard korun), zatímco tržní hodnota Commerzbank činí pouze devět miliard eur (zhruba 230 miliard korun). Britská HSBC má přitom tržní hodnotu kolem 125 miliard liber (3,7 bilionu korun) a francouzská BNP Paribas zhruba 55 miliard eur (1,4 bilionu korun), píše agentura AFP.

Deutsche Bank na začátku února oznámila, že je za loňský rok v zisku, a to poprvé po čtyřech letech. Zatímco v roce 2017 vykázala ztrátu 735 milionů eur, loni měla čistý zisk 341 milionů eur (v přepočtu zhruba 8,6 miliardy korun).

Commerzbank loni dosáhla čistého zisku 865 milionů eur (zhruba 21,9 miliardy korun), což je téměř sedmkrát více než v předchozím roce