Rozpočet na vědu bude příští rok 35,9 miliardy. Vláda ho přijala v rekordně krátké době

Vláda schválila rozpočet na vědu, výzkum a inovace na příští rok ve výši 35,9 miliardy korun. Je to o 2,1 miliardy korun více než letos. Na tiskové konferenci to řekli premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a místopředseda Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Karel Havlíček.

Místopředseda Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Karel Havlíček
Zdroj: ČT24

Střednědobý výhled podle Havlíčka počítá s růstem rozpočtu na vědu, výzkum a inovace na roky 2020 a 2021 ve výši 37,5 miliardy. „Fakticky to znamená, že vůči roku 2015, aby se to porovnalo za pětiletku, je ten nárůst v ročním vyjádření 10,5 miliardy korun,“ uvedl Havlíček.

Dříve přijaté střednědobé výdaje předpokládaly, že by v příštím roce mělo jít na vědu a výzkum 36,9 miliardy korun.

„Jsem velmi rád, že byl přijat rozpočet v rekordně krátké době a že byl přijat bez jakéhokoli rozporu při jednání s jednotlivými resorty, což nastalo úplně poprvé,“ konstatoval.

Rozpočet má růst i další roky. Havlíček za jediné negativum současného vývoje označil, že rostou nespotřebované výdaje a stát dává do vědy více peněz, než je tato oblast v současné době schopná využít.

„V tuto chvíli se zaměřujeme na možná ještě důležitější část a to je hodnocení výzkumových aktivit. Budeme chtít vidět, jak je vynakládáno s jednotlivými prostředky, jak se s nimi hospodaří,“ komentoval další činnost RVVI Havlíček.