Vláda schválila memorandum o půlmiliardové pobídce pro BMW

Vláda v demisi schválila memorandum o spolupráci s německou automobilkou BMW. Na jeho základě by firma mohla dostat investiční pobídku 18,75 milionu eur (asi 480 milionů Kč) k vybudování testovacího centra na Sokolovsku. Podle vládní mluvčí Barbory Peterové se o žádosti o pobídku bude ještě jednat.

BMW plánuje do testovacího polygonu pro autonomní řízení investovat 250 milionů eur, tedy asi 6,35 miliardy Kč, a vytvořit několik set pracovních míst. Vývojové a testovací centrum bude zahrnovat více než 100 kilometrů zkušebních tratí včetně různých technických zařízení na celkové ploše přibližně 525 hektarů.

„Má to být středisko pro výzkum BMW. A my tam předpokládáme spolupráci hlavně s ČVUT. Naši studenti a absolventi i zaměstnanci by mohli získat poznatky a zkušenosti s výzkumem autonomních vozidel. Říká se, že v nich je budoucnost,“ dodal premiér v demisi po jednání vlády.

Je podle něj zároveň důležité, že má polygon vzniknout v Karlovarském kraji. „Karlovarský kraj nemá takového velkého, globálního investora. Předpokládá se, že s firmou tam přijdou i další, jak se to stalo u Škody Auto,“ odhaduje Babiš. Nedávno také prohlásil, že stát bude chtít po automobilce závazek, že vybudováním zkušebního polygonu vytvoří pracovní místa pro místní.

Otázka formy pobídek

Společnost může obdržet pobídky formou hmotné podpory pro strategickou investiční akci do výše až deset procent způsobilých nákladů, slevy na dani z příjmů, hmotné podpory vytváření nových pracovních míst a hmotné podpory rekvalifikace nebo školení zaměstnanců.

Nutnou podmínkou pro získání těchto pobídek je získání statutu strategické investiční akce. Za tímto účelem bude vypracován navazující materiál na jednání vlády, jakmile budou ze strany společnosti připraveny potřebné podklady v souladu se zákonem. V navazujícím materiálu budou také vyhodnoceny přínosy a náklady investiční akce.

Motory budou řičet na bývalé výsypce

Vláda by měla s BMW podepsat prohlášení o strategické spolupráci. Součástí prohlášení je záměr získat stavební povolení ve čtvrtém čtvrtletí roku 2019 a zajistit zahájení provozu nejpozději ve čtvrtém čtvrtletí 2022. Vláda má zároveň uznat, že BMW potřebuje dokončit výkup pozemků od současných vlastníků do 31. prosince příštího roku, aby mohly být zahájeny práce.

Lokalita pro projekt se využívala jako výsypka při těžbě hnědého uhlí a po ukončení těžby Sokolovská uhelná začala s rekultivací. Karlovarský kraj už slíbil, že vybuduje napojení silnic a zázemí pro vývojové centrum. Podle odhadů to bude stát 40 milionů korun.

Video Studio ČT24
video

Brífink po jednání vlády v demisi