Řetězec Dr. Max dobývá Rumunsko. Koupil tam více než šest set lékáren

Lékárenský řetězec Dr. Max ze skupiny Penta koupil v Rumunsku firmu A & D Pharma, která vlastní 600 lékáren a také velkoobchodní firmu Mediplus. Celkem tak Dr. Max bude mít v Rumunsku 631 lékáren a stane se jedničkou na tamním trhu.

Transakce podléhá schválení antimonopolním úřadem. Cenu odmítli zástupci Penty komentovat, ale údajně šlo o nejvyšší částku, kterou kdy skupina zaplatila. ČTK uvádí, že podle důvěryhodného zdroje z rumunské strany mělo jít zhruba o 350 milionů eur (asi devět miliard korun).

Dr. Max už od června provozuje v Rumunsku 31 lékáren pod obchodní značkou ARTA. A & D Pharma v Rumunsku zaměstnává 4500 lidí a loňský rok uzavřela s tržbami 964 milionů eur (24,8 miliardy korun).

Po akvizici tržby skupiny Dr. Max přesáhnou 2,3 miliardy eur (59 miliard korun) a počet zaměstnanců stoupne na 12 tisíc lidí. Stane se tak jedním ze čtyř největších lékárenských řetězců v Evropě.

„Akvizicí skupiny A & D Pharma Dr. Max výrazně posiluje svou přítomnost ve střední Evropě jako stále významnější retailový poskytovatel lékárenské péče využívající celou škálu prodejních kanálů,“ uvedl holdingový ředitel skupiny Dr. Max Leonardo Ferrandino. Podle něj je další rozvoj sítě skupiny Dr. Max pravděpodobný zejména ve střední, jižní a východní Evropě.  

Penta, která vlastní Dr. Max, provozuje i nemocnice

Vlastníkem skupiny Dr. Max je Penta Investments, která ve střední a východní Evropě realizuje řadu zdravotnických projektů. Vedle lékáren se Penta zaměřuje na provozování nemocnic a dalších zdravotnických zařízení, její portfolio doplňuje také zdravotní pojišťovna na Slovensku.

Penta je středoevropská investiční skupina založená v roce 1994. Vedle zdravotnictví působí ve finančních službách, výrobě, maloobchodu, realitním developmentu a mediálním byznysu. Její portfoliové společnosti zaměstnávají více než 32 tisíc lidí, hodnota aktiv skupiny dosáhla loni 8,5 miliardy eur. Penta působí ve více než deseti evropských zemích a má své zastoupení v Praze, Bratislavě a Varšavě.

Hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda ČTK řekl, že podle něj Penta vidí ve svých investicích ve farmaceutické branži prostředek určitého zajištění a vyvážení. „Pro příklad nemusíme chodit daleko. Pokud by nakonec opravdu vlastnila nebo spoluvlastnila televizi Nova, tak v případě ekonomické krize, která dříve či později přijde, nastane citelný pokles příjmů z prodeje reklamního času, neboť firmy budou šetřit a omezí svoji inzerci, včetně té televizní. Zato nemocní jsou lidé bohužel pořád, bez ohledu na to, zda je zrovna ekonomická krize, nebo ne,“ podotkl.

Agentura Reuters v úterý uvedla, že čínská energetická a investiční skupina CEFC a skupina Penta Investments jsou jedinými zájemci o koupi podílu ve společnosti Central European Media Enterprises (CME), která v ČR vlastní televizi Nova a další stanice, od americké Time Warner. Podle zdrojů už předložily nabídku.