Za volanty schází pět tisíc řidičů autobusů, odhadují odbory

Platy vzrostly, ani to ale nepřilákalo víc lidí mezi řidiče autobusů. Je jich stále málo, odbory odhadují, že teď chybí pět tisíc šoférů. Poslední týden ukázal, jak to vypadá v praxi: společnost ČSAD MHD Kladno měla takový nedostatek zaměstnanců, že raději vrátila úřadům licenci na dvě linky. Kraj už pro ně našel náhradu.

Video Události
video

Události ČT: V Česku chybí pět tisíc řidičů autobusů

Dlouhodobý nedostatek řidičů je hlavně v regionech, kde se dá snáz sehnat dobře placená práce, a také ve velkých městech. Oboje tedy doléhá hlavně na okolí Prahy. Celkově podle odborů v Česku schází až pět tisíc řidičů.

Vláda přitom letos přidala krajům na platy řidičů téměř 400 milionů korun – průměr by se teď měl pohybovat okolo třiceti tisíc korun. Jenže řidiči taky v práci tráví mnohem víc času než ostatní zaměstnanci.

Potíže u Kladna

Na Kladensku například v minulých dnech nevyjely některé autobusové spoje veřejné dopravy. Dopravce ČSAD MHD Kladno podcenil počet řidičů potřebných pro integraci dopravy, nedávno se totiž propojily systémy kladenské městské, meziměstské a pražské dopravy. Společnost sháněla další řidiče, a to i na Moravě. Někteří tak vyměnili serpentiny Šumperska za široké ulice Kladna.

„Cestující se ptali: ‚Pane řidiči, neměl jste zastavovat támhle, vy budete ode dneška zastavovat tady?' Tak se jim snažíme vysvětlit, že jsme tady jeden den a že zastávky nejsou popsané tak jako u nás na Moravě,“ přiblížil svou zkušenost Radek Šula. 

Dopravce ČSAD MHD Kladno se nakonec vzdal dvou linek – 323 a 620. Jde zhruba o osmdesát spojů mezi Kladnem a Kralupy nad Vltavou a pražským Veleslavínem a Kolčí na Kladensku.

Středočeskému kraji se však podařilo vybrat pro obě autobusové linky nové dopravce. Podle mluvčího středočeského hejtmanství Pavla Lochaře si je rozdělí čtyři dopravci – Pohl Kladno, Libor Valenta, Stenbus a Martin Uher, ale následovat ještě bude řádné licenční řízení.

Dopravci linky přebírají už ve čtvrtek, některé z autobusů nicméně nebudou vybavené systémy pro odbavení všech typů jízdenek, což by ale cestování nemělo zkomplikovat, uvedl Lochař.