Ekonomický růst EU v prvním čtvrtletí zpomalil, eurozóna si tempo udržela

Na začátek roku vykázala lepší ekonomickou kondici eurozóna než Evropská unie. Zatímco hospodářský růst EU za leden až březen zpomalil na 0,4 procenta z 0,6 procenta, které vykázal v závěru loňského roku, ekonomika eurozóny vzrostla o 0,5 procenta. To je stejné tempo jako v posledních třech měsících loňského roku. Ve svém rychlém odhadu to oznámil statistický úřad Eurostat.

Video Studio ČT24
video

Janíčko: Začíná se dařit jádrovým ekonomikám

V meziročním srovnání hrubý domácí produkt (HDP) 19 zemí platících eurem zpomalil na 1,7 procenta z 1,8 procenta v předchozím čtvrtletí. Všechny země EU pak vykázaly meziroční růst HDP o 1,9 procenta, stejně jako o čtvrtletí dříve.

„Začíná se dařit jádrovým ekonomikám. Delší dobu se už daří Německu, což je ta ekonomická lokomotiva, drží celkem silný růst. I Francie, ačkoliv výsledky nejsou zatím okouzlující, pravděpodobně bude jedním z dalších tahounů růstu,“ uvedl ekonom Moody's Analytics Martin Janíčko. 

Promítnout se může výsledek francouzských voleb

Pokud druhé kolo prezidentských voleb ve Francii nepřinese v neděli žádné překvapení, bude podle ekonoma Berta Colijna ze společnosti ING růst eurozóny v letošním roce silný.

Analytici také doufají, že lepší stav ekonomiky by mohl oslabit euroskeptické strany, které v některých zemích EU nabírají v posledních letech na síle. Mnoho z nich kritizuje špatný stav své domácí ekonomiky a vyzývá ke zrušení eura a k návratu k národním měnám.

Někteří experti ale upozorňují, že ekonomiku by mohl zpomalit růst spotřebitelských cen, který ovlivňuje výdaje spotřebitelů. „Zůstává zde možnost, že růst by mohl omezit fakt, že spotřebitelé se stále více zdráhají utrácet, neboť kupní sílu jim snižuje celkově vyšší inflace a omezený růst mezd ve většině zemí,“ poznamenal ekonom společnosti IHS Markit Howard Archer.

Statistický úřad Eurostat upozornil, že předběžný odhad vychází z údajů od 17 členských zemí, které mají na HDP eurozóny podíl 94 procent a na HDP celé EU 91 procent. Eurostat ve svém rychlém odhadu neuvádí žádné další podrobnosti.