Vláda schválila Babišův návrh na zdanění korunových dluhopisů

Vláda schválila návrh na zdanění výnosů z korunových dluhopisů, který předložil jako poslanecký návrh zákona vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Nikdo z ministrů nebyl proti, informoval na Twitteru mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ale už před jednáním vlády vyjádřil pochybnosti o tom, zda sněmovna stihne do konce volebního období normu projednat.

Video Zprávy v 16
video

Vláda schválila zdanění korunových dluhopisů

Návrh zákona předpokládá, že by dani podléhaly od příštího roku úroky z obligací, které nakoupili od firem jejich majitelé a lidé ekonomicky propojení. Zdanění by se tak netýkalo korunových dluhopisů, jež vydal stát.

Podle předsedy TOP 09 a místopředsedy rozpočtového výboru poslanecké sněmovny Miroslava Kalouska není ale návrh zákona nic jiného, než snaha ministra financí vyvinit se z vlastního daňového deliktu legislativní úpravou. „Je hanbou ČSSD a KDU-ČSL, že tento návrh na vládě podpořily,“ říká.

Bylo by podle něho možná jednodušší, kdyby vládní strany navrhly zákon toho typu, že „kdykoli se Andrej Babiš dopustí daňového deliktu, je nepostižitelný“. „Je vyloučeno, že bychom tento návrh podpořili. Problém nepotřebuje legislativní změnu, problém potřebuje nestrannou a profesionální finanční správu,“ dodává Kalousek. 

Sobotka také Babiše požádal, aby na příštím jednání vlády předložil informaci o tom, jak finanční správa prověřuje firemní emise korunových dluhopisů vydaných v roce 2012. Tyto obligace, které nepodléhají zdanění, vydal tehdy i holding Agrofert, jenž do letošního února patřil Babišovi. Korunové dluhopisy Agrofertu nakoupil pouze Babiš.

Možnost vydávání takzvaných nedaněných korunových dluhopisů byla zavedena už v první polovině 90. let. Současný předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek ji jako ministr financí využil u státních dluhopisů pro obyvatele. Později začaly stejným způsobem emitovat obligace i firmy. Možnost vydávat nedaněné korunové dluhopisy skončila změnou zákona s rokem 2013.

Babiš čelí podezření z daňové optimalizace

Babiš čelí kvůli korunovým dluhopisům podezření z daňové optimalizace. Nakoupil desetileté obligace Agrofertu za zhruba 1,5 miliardy korun. Z šestiprocentního úroku z dluhopisů se nehradí patnáctiprocentní daň.

Sobotka už před jednáním vlády řekl, že Babiš měl návrh na zdanění výnosů z dluhopisů předložit dřív. Nyní podle premiéra kvůli velkému množství neprojednaných návrhů zákonů ve sněmovně hrozí to, že se nepodaří normu před volbami schválit.