Kuřecí maso z Brazílie se salmonelou se dostalo až do stravovacích zařízení

Veterináři objevili v kuřecím mase z Brazílie bakterie salmonely. Informoval o tom v úterý mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. V době odběru vzorků ze dvou nevyhovujících zásilek bylo ve skladech v Královéhradeckém kraji a na Vysočině 940 kilogramů masa, další se dostalo do stravovacích zařízení.

V dalších pěti tunách masa z Brazílie v Olomouckém kraji veterináři zjistili vyšší obsah vody, než dovoluje legislativa.

Obě zásilky jsou stahovány z oběhu. Spotřebitelé, kteří zjistí, že výrobek zakoupili, jej mohou vrátit v místě prodeje, uvedla SVS.

Brazilské úřady obvinily místní zpracovatele a vývozce masa, že léta prodávali zkažené hovězí a drůbeží maso a upláceli kvůli tomu místní hygieniky i politiky. Bakterie už dříve odhalili v mase z tohoto státu slovenští veterináři.

Kde bylo objeveno závadné maso

Závadné maso bylo nalezeno v prodejně Makra v Hradci Králové - Březhradě a ve skladě společnosti Bidfood ve Velkém Meziříčí na Žďársku. Tato zásilka měla mít až pět tun.

„Ještě dnes (v úterý) bychom se měli dozvědět, do kterých stravoven bylo maso distribuováno. Ty o tom okamžitě uvědomíme, aby přijaly taková opatření, aby nedošlo k ohrožení spotřebitelů.“ 

Jiří Kos

ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví Krajské hygienické stanice v Jihlavě

Agrární komora ČR volá po zákazu dovozu masa z celého státu, případně ze všech jihoamerických chovů.

„V tomto případě jde pro naše spotřebitele o vysoce rizikovou záležitost, která musí být okamžitě, ale zároveň koncepčně řešena, a to i nekompromisním zákazem všech dovozů tak, aby byl eliminován dopad na ohrožení zdraví spotřebitelů,“ řekl ČTK prezident komory Zdeněk Jandejsek.

Brazilské maso začali veterináři více kontrolovat po vypuknutí aféry. Od té doby pozastavila Státní veterinární správa distribuci 800 tun masa, 270 tun ještě zadržuje.