Viceguvernér ČNB Hampl je pro pozdější ukončení devizových intervencí

Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl je pro ukončení intervencí proti posilování koruny později než v polovině letošního roku. Řekl to v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny (HN), takový postup by byl podle něj bezpečnější. Dosud členové bankovní rady ČNB opakovaně uváděli, že jako pravděpodobný termín ukončení intervencí vidí polovinu roku. 

Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl
Zdroj: ČTK Autor: Martin Štěrba, Josef Horázný

To zopakoval i Hampl. „Je pravděpodobné, že to nastane kolem poloviny roku,“ řekl HN. „Kdybyste se ptal jenom na můj osobní názor, na rozdíl od řady tržních hráčů si umím představit, že exit může nastat i o chvilku později,“ podotkl.

„Závazek by se dal opustit o něco později bez dopadu na cenovou stabilitu a hladký průběh exitu,“ doplnil. O ukončení intervencí bude rozhodovat bankovní rada ČNB, Hampl je jedním z jejích sedmi členů.

Bankovní rada na počátku února zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení intervencí vidí polovinu letošního roku. Objem intervencí počátkem roku zesílil, v lednu byl nejvyšší od zahájení intervencí v listopadu 2013. Za růstem je podle ekonomů rostoucí inflace a očekávání investorů, že ČNB ukončí kurzový závazek v blízké době.

„Opuštění kurzového závazku je měnové rozhodnutí, které učiníme na jednom ze zasedání bankovní rady a které bude v okamžiku, kdy ho učiníme, oznámeno,“ řekl Hampl. Neumí si představit, že by mezi rozhodnutím o ukončení intervencí a jeho zveřejněním bylo nějaké prodlení.

Seidler čeká dubnový „exit“

Hlavní ekonom ING pro ČR Jakub Seidler považuje vyjádření Hampla za docela pochopitelné.

„Nic jiného jsme vlastně od člena bankovní rady nemohli očekávat, protože je docela běžné, že ČNB musí říkat něco, aby ten trh trochu ovlivnila. V tomto ohledu je to typ verbální intervence, aby trh přesvědčila, že konec kurzového závazku (tedy držet kurz poblíž úrovně 27 korun za euro, poznámka redakce) se už neblíží a aby tak trh přestal spekulovat,“ řekl ekonom. 

Uvedl, že intervence jsou v letošním roce velmi vysoké a pokračovaly i v únoru a březnu. „V roce 2017 centrální banka intervenovala ve větším objemu než v součtu dvou předchozích let.“

Video Studio ČT24
video

Seidler: Konec kurzového závazku se blíží

Podle Seidlera se ale „exit“ blíží a přijde v průběhu dubna na nějakém mimořádném jednání bankovní rady ČNB. Inflace už je nad cílem centrální banky i nad její inflační prognózou, takže není důvod kurzový závazek dále udržovat, domnívá se ekonom. Podle něho již kurzový závazek přesluhuje

Uložit