Propad řecké ekonomiky na konci roku byl hlubší, než se čekalo

Hrubý domácí produkt Řecka klesl ve čtvrtém čtvrtletí proti předešlému kvartálu o 1,2 procenta. V konečných údajích to uvedl řecký statistický úřad ELSTAT, který původně odhadoval mírnější propad o 0,4 procenta. Pokles vykázala řecká ekonomika i v meziročním srovnání.

Minulý měsíc řecký statistický úřad odhadl, že se HDP na konci roku snížil proti předchozím třem měsícům o 0,4 procenta. Analytici oslovení agenturou Reuters tehdy dokonce čekali pokračování mírného růstu z předešlých dvou čtvrtletí.

Realita ale nebyla tak optimistická, když HDP vykázal propad o 1,2 procenta v mezikvartálním srovnání.

I meziroční výkon nejslabší ekonomiky eurozóny vykázal pokles, a to o 1,1 procenta. Ve třetím čtvrtletí přitom HDP v tomto měření vykázal růst, a to o dvě procenta.

Za celý rok by měl být růst. Letos by měl navíc zrychlit

Evropská komise v únoru odhadla, že za celý loňský rok řecká ekonomika vykázala růst o 0,3 procenta. Řecký ekonomický institut IOBE v prognóze uvádí 0,4 procenta. V letošním roce pak očekává Brusel zrychlení růstu na 2,7 procenta. Podle institutu bude růst mírnější, pod dvěma procenty.

Od vypuknutí dluhové krize v roce 2010 se řecká ekonomika propadla už asi o čtvrtinu. Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a v rámci dvou záchranných programů dostalo od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF) celkem 240 miliard eur (6,5 bilionu korun). Aténám to ale k zotavení z krize nepomohlo a předloni se dohodly na třetím záchranném programu v sumě 86 miliard eur.