Státní rozpočet přidá hasičům, sociální služby pokryje ministerstvo práce

Hasiči i sociální služby dostanou v příštím roce více peněz, než bylo dosud navrženo. Zatímco dodatečných 100 milionů pro hasiče půjde ze státního rozpočtu, 700 milionů pro sociální služby pokryje samotné ministerstvo práce a sociálních věcí. 

Zdroj: HZS Hlavního města Prahy Autor: Radek Krahulík

Vyplynulo to ze středečních jednání ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) se strážcem státní kasy, ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Vyřešily se tak dva z více sporných bodů, které vyvstaly před pondělním jednáním tripartity a vlády o státním rozpočtu na příští rok.

Sociální demokraté při projednávání rozpočtu na pondělním jednání vlády deklarovali, že jim v rozpočtu chybí 700 milionů korun na sociální služby, 300 milionů korun na vysoké školy a 1,3 miliardy korun na posílení bezpečnosti a financování protiteroristických opatření.

Vláda v pondělí jednání o rozpočtu přerušila do 21. září. Kabinet ještě musí dořešit dodatečné požadavky ministerstev. Návrh rozpočtu počítá se schodkem 60 miliard korun.

Miliarda se nakonec najde

Chovanec bude ještě dál jednat s Babišem o miliardě korun na posílení bezpečnosti a boje s terorismem. Očekává dlouhou diskusi, „na jejímž konci se ale jako vždy ministři dokážou shodnout“. 

Marksová najde chybějících 700 milionů na sociální služby ve vlastní kapitole tím, že ušetří na dávkách v hmotné nouzi. Náměstek ministryně Robert Baxa řekl, že by se na nich díky hospodářské situaci i plánovaným změnám v jejich vyplácení mohlo ušetřit až 1,2 miliardy.

Myslím si, že individuální jednání je správně. O rozpočtu by se mělo jednat na vládě.

Michaela Marksová

Ministryně práce a sociálních věcí

Ministryně novinářům řekla, že se s Babišem domluvila, jak se peníze přesunou v rámci kapitoly jejího ministerstva. „Ale i to byl velký boj. Já se ale domnívám, že ministerstvo financí by mělo respektovat rozhodnutí našeho resortu, protože náš resort opravdu obsahově neřídí,“ uvedla.

Kde najít peníze pro nové zaměstnance?

Vedle peněz na sociální služby hledala finance i na 300 nových zaměstnanců. Jejich počty stále nedosáhly výše před omezeními zavedenými jejím předchůdcem Jaromírem Drábkem (TOP 09).

„Bude to kompromisem ne od 1. ledna, ale od 1. července,“ řekla Marksová. Zaměstnanci mají pomoci k důslednému kontrolování zneužívání dávek. Další peníze ministerstvo použije na nová opatření týkající se posílení sociálně-právní ochrany dětí.

Hned ráno Babiš jednal i s ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD). Ten sdělil, že žádné změny v už vyjednaném rozpočtu s šéfem financí neprobíral. Setkání se podle něj týkalo spíše technických záležitostí, například kolem služebního zákona. Babiš novinářům řekl, že hovořili i o podpoře alternativních zdrojů energie.