Řidiči autobusů chystají protesty, hrozí i stávkou

Řidiči veřejné autobusové dopravy začali chystat protestní akce kvůli nízkým platům. Protesty budou stupňovat a mohou vyvrcholit neomezenou stávkou. 

Video Zprávy v 16
video

Řidiči autobusů možná vstoupí do stávky

Řidiči požadují stanovení nejnižší mzdy pro autobusovou dopravu v rámci zajišťování dopravní obslužnosti. Konkrétní formu protestů oznámí s třídenním předstihem, uvedl předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.

„Stávková pohotovost se přeměňuje v přípravu protestních akcí. Neřeknu, jakého bude protest rozsahu a jaké délky.“

Luboš Pomajbík

předseda Odborového svazu dopravy

Odboráři podle něho stále preferují jednání, ale to i půlrok po vyhlášení stávkové pohotovosti k ničemu nevedlo. Odboráři jednali se zaměstnavateli, zástupci krajů i vládou, ale bez výsledku.

První protestní akce se mohou týkat jen několika krajů, Pomajbík ale nevyloučil, že rovnou přistoupí k celorepublikové akci. „Je to pro nás nejjednodušší,“ podotkl.

Video Studio ČT24
video

Dopravní odbory o podobě protestů

Odbory žádají minimální mzdu řidičů ve výši sto korun

Odborům se nelíbí, že kraje vyhlašují veřejné zakázky na dopravní obslužnost na základě nejnižší ceny. Vyhrávají tak firmy s nejnižšími náklady, tedy i mzdami pro řidiče. Odboráři navrhují, aby vláda stanovila obecně platným právním předpisem minimální mzdu řidičů v rámci veřejných zakázek. Ta by se měla pohybovat kolem sto korun na hodinu namísto dosavadní dosahované mzdy 70 až 80 korun.

Veřejnou autobusovou dopravu pro kraje zajišťuje zhruba 11 tisíc řidičů. Kvůli nízkým platům je kvalitních šoférů nedostatek, podle Pomajbíka jich chybí asi šest tisíc.