Inflace zpomalila, zlevnily potraviny a pohonné hmoty

Meziroční růst spotřebitelských cen v listopadu zpomalil na 0,1 procenta z 0,2 procenta v říjnu. Ceny rostly nejpomaleji od února. Zároveň šlo o největší meziměsíční pokles cen od září 2013, když ve srovnání s říjnem spotřebitelské ceny klesly o 0,4 procenta, vyplývá z čísel zveřejněných Českým statistickým úřadem. Analytici přitom očekávali zrychlení meziroční inflace na 0,4 procenta, výsledky jsou pro ně tak překvapením. Zlevnily hlavně potraviny a pohonné hmoty.

Video Zprávy ve 12
video

Inflace zpomalila, překvapila analytiky

Meziroční snížení cen potravin se v listopadu prohloubilo. Rychleji než v říjnu zlevňoval chleba, mouka, vejce, mléko, cukr, oleje a tuky. Klesat nově začaly ceny pečiva a nealkoholických nápojů. Klesly také ceny pohonných hmot o 17,6 procenta a elektřiny.

Proti loňsku naopak zdražily tabákové výrobky a alkoholické nápoje, vodné, stočné a teplo, zájezdy, oděvy a obuv. Stouply také ceny pojištění a finančních služeb. Ceny zboží úhrnem klesly o 0,3 procenta, zatímco ceny služeb se zvýšily o 0,8 procenta.

„Spotřebitelské ceny klesly v listopadu proti říjnu o 0,4 procenta, což byl největší meziměsíční pokles cen od září 2013. To je pecka. ČNB má argument pro oslabení koruny. Trh očekával růst cen, nikoli pokles, a to hned o 0,3 % meziměsíčně a o 0,2 % meziročně. Jinými slovy, dnešní statistka je velké překvapení.“

Vladimír Pikora

hlavní ekonom Next Finance

„Inflace rozhodně překvapila směrem dolů. Že zlevnily pohonné hmoty či potraviny překvapením není, ale pro listopad netypicky výrazně klesly ceny rekreací a k tomu se snížily ceny lihovin,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Ačkoliv se inflace nyní nachází nízko z důvodu rozkolísaných cen paliv a potravin, výhled inflace na příští rok se podle něj může dál snížit, což by mělo snížit tlaky na posílení koruny.

Nelze vyloučit zavedení negativních úrokových sazeb

„Spotřebitelům před Vánoci zůstane v peněženkách více peněz na vánoční nákupy,“ upozornila hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová. Zatímco pracovní trh odráží silný ekonomický růst, cenový vývoj silnou domácí poptávku evidentně ignoruje. „Podle našeho očekávání se inflace těsně blíží nule a naopak se výrazně vzdaluje inflačnímu cíli České národní banky. Ta bude pravděpodobně cítit potřebu reagovat a nelze tedy vyloučit, že bude zvažovat zavedení negativních úrokových sazeb,“ podotkla.

Listopad byl již pátým měsícem v řadě, kdy se ceny meziměsíčně nezvýšily, připomněl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. „Vzhledem k tomu, že meziroční inflace v listopadu zaostala za hodnotou prognózovanou centrální bankou již o půl procentního bodu, dá se předpokládat, že banka opustí intervenční režim spíš později nežli dřív,“ dodal.

Zlevňování pohonných hmot pokračovalo

Proti říjnu spotřebitelské ceny v listopadu klesly u potravin, nealkoholických nápojů, tabákových výrobků, lihovin i piva. Čtvrtý měsíc pokračovalo zlevňování pohonných hmot. „Průměrná cena benzinu Natural 95 (29,67 korun za litr) byla v listopadu nejnižší od prosince 2009 a cena motorové nafty (29,44 korun za litr) od února 2010,“ uvedli statistici.

Meziměsíčně se snížily i ceny dovolených, naopak mírně zdražily boty, nájemné a některé potraviny. Ceny zboží úhrnem meziměsíčně klesly o půl procenta a ceny služeb o 0,2 procenta.

Video Studio ČT24
video

Bostl: Na tato inflační čísla si budeme muset zvyknout

Ceny zboží úhrnem však meziročně klesly o 0,3 procenta, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,8 procenta. To je důležitý indikátor. „Když porovnáme naše příjmy a ceny mezinárodně, ukazuje se, že máme drahé zboží a levné služby. To by se mělo během příštích let změnit. Služby dlouhodobě podstatně zdraží. Zboží bude levné díky levné, nezdravé a neekologické práci mimo Evropu,“ konstatuje Pikora.