Evropská komise smetla Babišův návrh na reverse charge ze stolu

Žádné přenášení daňové povinnosti z dodavatele na odběratele nebude. Evropská komise žádost ministra financí Andreje Babiše (ANO) na zavedení takzvaného reverse charge odmítla. Informoval o tom Český rozhlas Radiožurnál. Se stejným požadavkem přišli také Rakušané, Bulhaři a Slováci – i ty komisaři odmítli. Ministerstvo financí rozhodnutí sice respektuje, ale o reverse charge bude usilovat dál.

Aby si mohly evropské státy samostatně určovat, jaké zboží a služby budou podléhat přenesené daňové povinnosti, prosazuje český ministr už delší čas. Babiš je totiž toho názoru, že jde o jeden z důležitých nástrojů proti daňovým únikům. Problém je v tom, že DPH spadá v rámci EU mezi takzvané harmonizované daně, jejichž pravidla jsou určována na celounijní úrovni.

„Již více než šestnáct měsíců usiluji o to, aby tomuto problému byla věnována odpovídající pozornost. Jsem přesvědčen, že členské státy a Evropská komise by se v blízké budoucnosti měly věnovat boji proti daňovým únikům v oblasti DPH alespoň se stejným důrazem, jaký kladou na boj proti agresívnímu daňovému plánování v oblasti korporátní daně,“ uvedl Babiš.

Video Zprávy v 16
video

Brusel na Babišův reverse charge nepřistoupil

Brusel na Babišův reverse charge nepřistoupil

Kovanda: Reverse charge by skutečně mohl pomoci výběru daní

Ekonomika nemůže být postavena na reverse charge

Komisaři zdůrazňují, že pokud chce nějaká země žádat o výjimku v systému DPH, musí prokázat, že je určitý sektor podvody skutečně vážně zasažen. Česko po EK žádalo, aby mohlo zavést reverse charge u všech služeb v hodnotě nad 10 tisíc eur (přibližně 270 tisíc korun).

Podle Evropské komise je ale podle pravidel „vyloučené, aby bylo takové opatření aplikováno na velké části nebo dokonce celou ekonomiku“, uvedl Radiožurnál s odkazem na dokument, který má k dispozici.

Ministerstvo financí

Ministerstvo financí

„Postoj Evropské komise považujeme za neudržitelný, neboť nelze na jedné straně požadovat od členských států, aby zlepšily výběr DPH, který je jejich odpovědností, a na druhé trvat na odmítání opatření, která jsou k dispozici.“

Ministerstvo financí

Ministerstvo financí ale přesto věří, že právě reverse charge je funkčním nástrojem proti takzvaným karuselovým podvodům, při kterých se zboží opakovaně přeprodává, čímž se zvyšuje DPH. Firma, která by daň měla zaplatit, ji neodvede a další firma v řetězci si nárokuje odpočet daně od státu.

„Je stále více evidentní, že rozšíření možnosti uplatnit metody přenesení daňové povinnosti by alespoň vůči karuselovému podvodu fungovalo. Tuto alternativu Evropská komise neustále odmítá,“ uvedlo Babišovo ministerstvo. 

Že by reverse charge mohl skutečně pomoci v případě karuselových podvodů, připouští také hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda. „Na druhou stranu si nemyslím, že se jedná o jeden z nejvážnějších ekonomických a politických problémů celého středoevropského regionu. To je poněkud přehnané. Možná si ministerstvo financí připravuje půdu pro to, aby mohlo případný nedostatečný daňový výběr v příštích letech hodit na nynější rozhodnutí Evropské unie,“ dodává Kovanda.