Důvěra v českou ekonomiku v říjnu klesla, může za to průmysl

Důvěra v českou ekonomiku se v říjnu snížila o 0,9 bodu na deset bodů. Vrátila se tak na dubnovou úroveň. Optimismus klesl mezi podnikateli, hlavně v průmyslu. Naopak u spotřebitelů se zvýšil, informoval Český statistický úřad. V meziročním srovnání je důvěra převážně vyšší, výjimkou je právě průmysl. Podle analytiků to může být reakcí na kauzu Volkswagen.

„Jedná se tak zcela jistě o reakci průmyslu na aféru Volkswagen. Kromě očekávaného poklesu důvěry v průmyslu však data nadále vyznívají uspokojivě, jelikož důvěra ve všech ostatních sledovaných částech ekonomiky byla v říjnu nad svým jednoletým průměrem,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda se pak domnívá, že pesimismus mezi podnikatele vnáší především návrat deflace do eurozóny. „Ten zvyšuje pravděpodobnost jejího bezkrevného hospodářského výkonu v nadcházejících měsících,“ uvedl.

Vzhledem k nejistotám na globálních trzích, které pramení z vývoje v Číně, není podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče pokles důvěry v tuzemském průmyslu překvapením. „Obdobný signál dal minulý týden průzkum PMI pro německý zpracovatelský průmysl,“ uvedl.

Průmyslové podniky očekávají mírné zpomalení výroby

Statistici v průzkumu zjišťují, jak podnikatelé a spotřebitelé odhadují budoucí vývoj své ekonomické situace. Rozdíl mezi pozitivním a záporným hodnocením v procentech je takzvané konjunkturální saldo. U podnikatelů ze zářijové hodnoty 13,3 bodu kleslo v říjnu na 11,9 bodu.

V případě spotřebitelů se ukazatel zvýšil z jednoho bodu na 2,5 bodu. Před rokem činil souhrnný indikátor důvěry 8,8 bodu, což je o 1,2 bodu níže než nyní. Důvěra podnikatelů proti loňskému říjnu stoupla o 0,4 bodu a u spotřebitelů, u kterých byl loni indikátor důvěry minus dva body, se zvýšila o 4,5 bodu.

V průmyslu se důvěra ze zářijových tří bodů snížila na 0,3 bodu v tomto měsíci. Je tak nejníže za dva roky. Průmyslové podniky očekávají pro příští tři měsíce zpomalení výroby a mírný růst zaměstnanosti. „Hlavní bariérou růstu produkce je stále nedostatečná poptávka,“ uvedli statistici.

Důvěra podnikatelů klesla proti září také ve službách na 31 bodů, ve stavebnictví zůstala beze změny na úrovni minus 16 bodů. V obchodě se optimismus firem zvýšil na 18,3 bodu.

Spotřebitelé se ve srovnání se zářím více bojí zhoršení celkové ekonomické situace. Klesly ale jejich obavy z vlastní finanční situace a nezaměstnanosti se v meziměsíčním srovnání snížily mírně. Úmysl spořit se téměř nezměnil, mírně ovšem stouply obavy lidí z růstu cen.

Klesala i důvěra v německou ekonomiku 

Také podnikatelská důvěra v Německu v říjnu klesla, ale méně, než se čekalo. Ekonomický institut Ifo dnes oznámil, že index podnikatelského klimatu klesl na 108,2 bodu ze zářijových 108,5 bodu. Analytici počítali s výraznějším propadem, a to na 107,8 bodu. Německý automobilový průmysl podle Ifo zatím ale nepocítil žádné dopady skandálu kolem falšování výsledků měření emisí v naftových autech z koncernu Volkswagen.

„Německá ekonomika vzhledem k těmto podzimním záležitostem prokazuje pozoruhodnou odolnost. Skandál kolem Volkswagenu nemá dopad na německý automobilový průmysl. Index klimatu pro automobilový sektor dokonce v říjnu pokračoval v růstu,“ uvedl šéf Ifo Hans-Werner Sinn. 

Podle ekonoma Ifo Klause Wohlrabeho zřejmě neměl na podnikatelskou náladu výraznější vliv ani příliv stovek tisíc uprchlíků do Německa.