EPH a EP Investment Advisors dostaly od Bruselu pokutu 60 milionů

Brusel - Evropská komise udělila pokutu 2,5 milionu eur (zhruba 60 milionů korun) dvěma českým společnostem - Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH) a EP Investment Advisors (dříve J&T Investment Advisors). Podle Bruselu firmy v roce 2009 bránily jeho antimonopolnímu vyšetřování. 

Brusel provedl v sídlech firem kontrolu v listopadu 2009. Společnosti ale podle Bruselu odmítly jeho inspektorům poskytnout všechny požadované dokumenty a dostatečně s nimi nespolupracovaly.

Obvinění z maření vyšetřování zahrnuje například neoprávněné manipulace s elektronickou poštou, jak uvedl v Ekonomice ČT24 Jan Michal, vedoucí zastoupení Evropské komise v Česku. Zdůraznil zároveň, že toto rozhodnutí komise neříká nic o samotné podstatě případu, tedy zda došlo, nebo nedošlo k narušení hospodářské soutěže. O tom teprve Evropská komise rozhodne.

 Joaquín Almunia, eurokomisař pro hospodářskou soutěž

„Toto rozhodnutí vysílá jasný signál všem společnostem, že komise nebude tolerovat akce, které mohou podkopat integritu a efektivnost našich vyšetřování manipulováním s takovými informacemi během inspekce.“


Evropská komise v listopadu 2009 prověřovala, zda EPH a ČEZ nenarušily v energetice hospodářskou soutěž na českém trhu. Domnělé protiprávní jednání mohlo zahrnovat vyloučení konkurence a zvyšování cen, uvedla již dříve komise. Obě firmy podezření odmítly.

Kontrola na popud Czech Coal

Podle spekulací médií ještě z doby kontroly začala komise vyšetřování na základě stížnosti společnosti Czech Coal. Ta již dříve uvedla, že společný postup firem může prohloubit nerovnováhu na trhu výroby elektrické energie a na trhu hnědého uhlí. Czech Coal kritizovala i transakce kolem koupě společnosti International Power Opatovice finanční skupinou J&T.

Energetický a průmyslový holding společně vlastní skupina PPF (40 procent), investiční banka J&T (40 procent) a Daniel Křetínský (20 procent). EPH vlastní či spoluvlastní například Plzeňskou energetiku, Pražskou teplárenskou, United Energy, Elektrárny Opatovice, německé doly Mibrag nebo polské doly Silesia.

Video Reportáž Hany Vorlíčkové
video

Reportáž Hany Vorlíčkové

Reportáž Hany Vorlíčkové

28.3.2012 E21

Ekonomika ČT24: Rozhovor s Janem Michalem