V Česku padaly teplotní rekordy, v Plzni bylo 34 stupňů. V neděli může být ještě tepleji

Na devíti dlouhodobě fungujících stanicích v Česku naměřili meteorologové teplotní rekordy. Maxima pro 8. červenec padala hlavně na západě a severozápadě země. Nejtepleji bylo v Plzni-Bolevci, 34 stupňů Celsia. Meteorologové varují před vysokými teplotami a očekávají, že v neděli bude ještě tepleji. Teploty se mohou někde vyšplhat až na 36 stupňů Celsia. Počasí je o víkendu beze srážek, platí proto také výstraha před požáry. Těch hasiči do sobotního večera zaznamenali na 160.

Příliv teplého vzduchu do Česka zesiloval od jihozápadu. Teploty v nižších polohách části středních a severních Čech a na Plzeňsku překračovaly 31 stupňů. Nejtepleji bylo v Plzni-Bolevci, kde meteorologové naměřili 34 stupňů Celsia. Nové rekordy mají i další stanice v Plzeňském kraji. Například ve Staňkově bylo 31,8 stupně Celsia, stanice Zbiroh-Švabín zaznamenala 31,3 stupně. Druhá nejvyšší teplota v zemi pak byla v Doksanech na Litoměřicku, kde naměřili 33,5 stupně. Nové maximum pro 8. červenec to ale na této stanici není.

„Ve stejné oblasti budou odpolední teploty v neděli většinou mezi 33 a 36 stupni Celsia, proto zde bude v platnosti oranžová výstraha s vysokým stupněm nebezpečí,“ uvedli meteorologové.

Na ostatním území Česka s výjimkou Moravskoslezského kraje a Jesenicka bude v neděli platit žlutá výstraha s nízkým stupněm nebezpečí. Odpolední teploty budou v těchto místech většinou dosahovat 30 až 34 stupňů. ČHMÚ upozorňuje, že vysoké teploty očekává i v příštím týdnu, výstrahy bude postupně upřesňovat.

Výstraha meteorologů
Zdroj: ČHMÚ

Zátěž pro lidský organismus

Vedra představují vysokou zátěž pro lidský organismus, hrozí přehřátí a dehydratace. Lidé by měli dodržovat pitný režim a zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Je také třeba omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách.

V automobilech zaparkovaných na přímém slunci by lidé neměli nechávat děti a zvířata. Vysoké teploty mohou ale působit problémy i v dopravě, hrozí roztažení kolejnic horkem.

Riziko vzniku požárů

Kvůli suchému a teplému počasí platí v celém Česku zároveň výstraha před rizikem vzniku požárů. Některé kraje už zakázaly kouření a rozdělávání ohně na rizikových místech, jako jsou lesy, parky a okolí skladů sena a slámy.

Zákaz rozdělávání ohňů v parcích, zahradách a na dalších místech, kde hrozí požár, zakázala do odvolání například Praha. Je tam také zakázáno používat létající přání, pochodně nebo lampiony a odhazovat hořící nebo doutnající předměty. Povoleny nejsou jízdy parních lokomotiv a braní vody z požárních nádrží k jinému účelu než hašení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ukrajinu je třeba podporovat, EU by ji ale měla financovat jako dosud, řekl Babiš

Česko nezpochybňuje potřebu podpory Ukrajiny Evropskou unií. Měla by být ale financována jako dosud, žádné mimořádné garance Česká republika dávat nebude, řekl před nadcházejícím jednáním Evropské rady premiér Andrej Babiš (ANO). Koalice podle něj o pozici jednala v úterý řadu hodin.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Trať mezi Berounem a Karlštejnem se dočkala modernizace

Na trati mezi Berounem a Karlštejnem skončila modernizace části koridoru z Prahy do Plzně. Práce na zhruba desetikilometrovém úseku trvaly přibližně dva roky a stály bezmála tři miliardy korun. Jezdilo se zde jen po jedné koleji a omezenou rychlostí. Stavbaři kompletně vyměnili železniční spodek i svršek, zmodernizovali nedaleký přejezd i nástupiště na zastávce Srbsko. Nároky se přitom ukázaly vyšší, než se zdálo podle projektu. Většina hlučných prací přitom probíhala v noci, což představovalo zátěž pro místní obyvatele. Navzdory komplikacím se rekonstrukci podařilo dokončit o osm měsíců dřív. Až zde bude v příštím roce uveden do provozu zabezpečovací systém ETCS, dočkají se cestující ve zmodernizovaném úseku rychlosti až kolem 140 kilometrů za hodinu.
před 4 hhodinami

Aby Ukrajina přežila, potřebuje financování, jinak zkrachuje, varuje Rusnok

„V našem bytostném zájmu je posilovat společenství, jehož jsme součástí a které nám pomáhá se ochránit – jak EU, tak NATO. Rozhodují praktické kroky, ne gesta nebo vyjádření,“ komentoval v Interview ČT24 expremiér a bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok fakt, že Rusko stále trvá na tom, že v jeho sféře vlivu leží i Česko. Aby Ukrajina přežila, potřebuje financování, jinak země zkrachuje ekonomicky a tím pádem i vojensky, dodal s tím, že Kyjev nebojuje jen za sebe, ale také za nás. Míní, že Rusko „má pořád choutky vykládat, že toto je jeho vlivové území“.
před 6 hhodinami

Část předvánočních vlaků z Prahy už je plná. Dopravci přidávají místa

Některé z vlaků, které před Vánoci míří z Prahy na Moravu a dál do zahraničí, už jsou vyprodané. V dalších zbývají poslední volná místa, vyplývá z vyjádření oslovených železničních společností a jejich webových stránek. Většina dopravců v reakci na zvýšenou poptávku přidává v období od 19. prosince do Štědrého dne stovky až tisíce míst navíc. Rychle se plní i povánoční spoje, ve kterých se lidé budou vracet zpátky do metropole.
před 6 hhodinami

Metnar nechal z budovy vnitra sundat ukrajinskou vlajku

Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) nechal z budovy svého resortu na pražské Letné sundat ukrajinskou vlajku, informovaly weby iDNES.cz a Publico. Vlajka tam visela od začátku otevřené ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022. Ukrajinskou vlajku nechal už na začátku listopadu sundat z budovy sněmovny nově zvolený předseda dolní komory Tomio Okamura (SPD).
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Senát schválil roční odklad úplného spuštění systému elektronické tvorby zákonů

Senát schválil roční odklad povinnosti předkládat novely v systému elektronické tvorby zákonů. Místopředsedou Úřadu pro ochranu osobních údajů zvolila horní komora Petra Jägera. Senát dále doporučil nové vládě, aby se zasazovala o alespoň humánní zacházení s politickými vězni a ukrajinskými válečnými zajatci v Rusku. V lednu také Senát uspořádá veřejné slyšení k zákonu o podpoře bydlení.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Turek požádal prezidenta o schůzku

Kandidát Motoristů na ministra životního prostředí Filip Turek požádal ve středu dopoledne prezidenta Petra Pavla o schůzku a čeká na návrhy termínu. Napsal to ČTK na dotaz ohledně zdraví a kroků, které chystá v souvislosti se svou nominací. Hrad o žádosti ví, ve čtvrtek se bude řešit, jak by mohl vzhledem k prezidentovu programu vyhovět, sdělil mluvčí Filip Platoš.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

„Ahoj, našel jsem tvoji fotku.“ WhatsAppem se šíří nový podvod

V Česku se šíří nový typ podvodu, při kterém útočníci dokážou získat plný přístup k účtu komunikační aplikace WhatsApp, aniž by k tomu potřebovali ukrást její heslo, kód dvoufaktorového ověřování nebo prolomit šifrování. Místo toho uživatele přesvědčí, aby jim přístup sám předal. Přístup k účtu pak mohou zneužít ke krádežím identity nebo vydírání, upozornila bezpečnostní firma Gen v tiskové zprávě.
před 11 hhodinami
Načítání...