Senát zamítl iniciativu k ústavnímu zakotvení práva na platbu v hotovosti

Senát na své středeční schůzi zamítl iniciativu skupiny senátorů kolem Jitky Chalánkové z klubu ODS a TOP 09 k ústavnímu zakotvení práva na platbu v hotovosti. Mělo by se prý vyřešit v běžném zákoně. Zamítnutí komora přijala o jeden hlas. Zákonodárci v průběhu jednacího dne také jednoznačně odmítli navrhovanou automobilovou emisní normu Euro 7. Ztotožnili se tak s názorem ministerstva dopravy, které její současnou podobu označilo za nepřijatelnou.

Pokud se návrh nové emisní normy nezmění, může zásadním způsobem ohrozit budoucnost automobilového průmyslu v tuzemsku a mít vážné ekonomické i sociální dopady, usnesli se členové horní parlamentní komory. Neexistuje automobilka, která by nyní dokázala vyrábět automobily podle tohoto předpisu, řekl zpravodaj a senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL). Poukázal například na to, že norma stanovuje i limity emisí z brzd a pneumatik a že tyto limity budou platit i pro elektromobily.

Horní komora se také opět věnovala ruské vojenské invazi na Ukrajinu. „Senát opětovně odsuzuje brutální válku Ruska, která trvá již téměř rok a přináší Ukrajině a jejímu lidu nesmírné utrpení. Podporuje proto stíhání těch, kteří nesou odpovědnost za tyto válečné zločiny včetně těch, kteří jim k těmto zločinům napomáhají,“ stojí v čerstvě přijatém usnesení. Pozdějí senátoři dodali, že Rusko představuje hrozbu pro celosvětovou bezpečnost. 

Senát rovněž schválil předlohu proti šíření teroristického obsahu na internetu. Policie tak patrně získá právo přikázat poskytovatelům hostingových služeb na webu znepřístupnění takového obsahu.

Debata o hotovosti zabrala půldruhé hodiny

Senátoři odpoledne zamítli iniciativu Chalánkové k ústavnímu zakotvení práva na platbu v hotovosti. Senátorka poukazovala na obavy lidí z toho, že se bezhotovostní platby stanou v souvislosti s rozvojem digitalizace buď povinnými, nebo že hotovostní úhrady zcela vytlačí. Lidé se prý obávají kontroly soukromí, nutnosti mít potřebné vybavení či hackerských útoků.

Debata o iniciativě Chalánkové zabrala senátorům více než 1,5 hodiny. Pro zamítnutí návrhu, jak je doporučily dva senátní výbory, hlasovalo 29 členů horní komory z 57 přítomných. Zamítnutí tak horní komora přijala o jeden hlas. Chalánková následně uvedla, že je připravena obratem podat návrh na ústavní zakotvení práva být off-line, čili zůstat bez jakékoli digitální komunikace. 

„Do ústavního pořádku bychom měli zasahovat jen ve výjimečných případech,“ řekl za garanční ústavně-právní výbor Jan Holásek z klubu SEN 21 a Piráti. Poukázal na to, že povinnost přijímat hotovost ukládá zákon o oběhu bankovek a mincí a k jejímu dodržování by stačilo stanovit sankce, které nyní předpis neobsahuje.

Středeční verdikt znamená, že se návrh na doplnění listiny základních práv do legislativního procesu jako senátní novela nedostane. Právo na hotovostní platbu by se podle horní komory mělo vyřešit v běžném zákoně.

Senátoři si mohli vyzkoušet nikotinové sáčky

Odpoledne se horní komora postavila také za zákaz prodeje nikotinových sáčků dětem. Předpokládá to poslanecká novela zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Novela zavede pro prodej nikotinových sáčků stejnou regulaci, která už platí pro tabákové výrobky nebo pro elektronické cigarety. Za porušení zákazu by hrozil peněžitý postih.

Poslankyně Martina Ochodnická (TOP 09) za předkladatele přinesla senátorům balení nikotinových sáčků, aby se seznámili s tím, co podle ní děti užívají. Poznamenala, že závislost na nikotinu vzniká v případě těchto výrobků rychleji než u klasických cigaret.

„Snažíme se, aby u dětí nevznikaly závislosti žádné,“ uvedla Ochodnická. Související vyhláška ministerstva zdravotnictví, která má být podle ní účinná od července, omezí obsah nikotinu v nikotinových sáčcích a upraví také vzhled obalů.

Proti diskriminaci malých podniků vyhledávači

Senátoři po poledni také schválili zákaz používání jednorázových nádob na fluorované skleníkové plyny. Předloha také prodlužuje z devíti měsíců na rok lhůtu na předání takzvaných regulovaných látek, které poškozují ozonovou vrstvu, k jejich zneškodnění. To se týká například freonů (CFC a HCFC látky) a halonů.

Dopoledne podpořili úpravu, podle níž za zasílání obchodních sdělení bez souhlasu adresáta bude lidem od úřadu pro ochranu soukromí hrozit pokuta až sto tisíc korun. Počítá s tím novela o některých službách informační společnosti. 

Novela má také zabránit diskriminaci aplikací malých a středních podniků ve prospěch aplikací velkých firem poskytovateli internetových zprostředkovatelských služeb. Řeší také neodůvodněné odstranění podniku z elektronického tržiště nebo jeho špatné umístění ve výsledcích vyhledávání a hodnocení a řazení ve výsledcích vyhledávání. Tato provinění mají být nově zařazena pod až desetimilionovou sankci.

Senát ve středu vrátil sněmovně k novému projednání zákon o sjednocení pravomocí dozorových úřadů nad trhem s takzvanými harmonizovanými výrobky. Vrácení normy navrhl senátní hospodářský výbor a ministerstvo průmyslu s tím souhlasilo. Důvodem je to, že během projednávání zákona ve sněmovně se změnily zákony o obalech a o ochraně spotřebitele. Některé změny, které nyní vrácený návrh obsahoval, by tak nebyly proveditelné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Klidné hodiny využívají k nakupování nejen lidé s autismem

Klidné hodiny při nakupování využívají nejen lidé s autismem, ale i senioři nebo rodiny s dětmi. Letos je zavedly dva řetězce a podle jejich zástupců je lidé využívají. Ve speciálním režimu je v obchodech jednu nebo dvě hodiny týdně vypnuté rádio, ztlumená světla i speciálně proškolený personál. Podobný koncept letos zavedly i olomoucké vánoční trhy.
před 3 hhodinami

Michelin posune Česko na světové mapě gastronomie, míní odborníci

Michelinův průvodce rozdal prestižní hvězdy restauracím. Také letos uspěly podniky z Česka, je jich však více než dříve a nachází se i mimo Prahu. Podle herce, blogera a autora Gastromapy Lukáše Hejlíka posune úspěch oceněných restaurací českou gastronomii výš na světové mapě. S tím souhlasí i prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek, podle kterého díky tomu Česko nebude dírou na mapě Michelinu. O současné české gastronomii, jejím rozvoji, ale i problémech debatovali hosté v Událostech, komentářích z ekonomiky, kterými provázely Nina Ortová a Jitka Fialková.
před 4 hhodinami

Fiala připravil nové vládě zprávu o stavu Česka

Premiér v demisi Petr Fiala (ODS) zveřejnil zprávu o stavu země, v pondělí při výměně vlády ji předá svému nástupci Andreji Babišovi (ANO). Materiál s fakty a daty připravil, aby Česko mohlo pokračovat bez chaosu, řekl ve videu na síti X natočeném ve vyklizených prostorách vlády. Česko je ve velmi dobré kondici, dodal.
08:49Aktualizovánopřed 4 hhodinami

V předvánočním období jsou lidé k charitám štědřejší

V předvánoční době darují Češi charitativním organizacím nejvíc. Během adventu totiž mimo jiné přispívají i lidé, kteří jinak sbírky nepodporují. Zajímají je příběhy nemocných dětí, samoživitelky, senioři, válkou zasažená Ukrajina nebo třeba situace v rozvojových státech. Právě organizaci, která vybírá peníze na pomoc Ukrajině, dorazil rekordní dar ve výši sto milionů od jediného přispěvatele.
před 5 hhodinami

Obce podporují mladé rodiny. Za novorozence nabízí rodičům i deset tisíc korun

Odchod mladých a malá porodnost. Mnohá menší města a obce se potýkají s postupným vylidňováním. Řada z nich proto například zvyšuje finanční příspěvek na novorozence. Od příštího roku dostanou dvojnásobnou částku – tedy deset tisíc korun – děti ve městě Brumov-Bylnice. Stejný příspěvek mají od letošního července i pro rodiče v Jeseníku nebo Valašských Kloboukách. Naopak obec Modrava letos příspěvek snížila z původních šedesáti tisíc na nynějších deset tisíc korun.
před 6 hhodinami

Erozní vyhláška má řešit i vítr, Motoristé plánují změny

Ministerstvo životního prostředí představilo pravidla, která mají zajistit větší ochranu půdy před erozí způsobenou kromě vody i větrem. Agrární komoře vadí, že s ní resort změny dostatečně neprojednal a není ani úplně jasné, jak se budou posuzovat jednotlivé případy. Vyhlášku kritizují i Motoristé. Nová pravidla mají platit od července.
před 7 hhodinami

Zubní ošetření v celkové narkóze bude díky novému projektu dostupnější

Podle stomatologů přibývá pacientů, kteří potřebují péči v narkóze. Kapacity nemocnic jsou pro takové zákroky nedostatečné a čekací lhůty můžou být i rok. V privátních zařízeních pak lidé zpravidla platí zákrok v plné výši. Změnit to chce nový pilotní projekt České stomatologické komory a zdravotních pojišťoven, který kopíruje vzor Německa a Švýcarska. Pokud se osvědčí, měly by díky němu ročně najít odpovídající ošetření například tisíce dětí, které se teď potýkají s nedostupností péče.
před 7 hhodinami

Začínajícím lékařům by v regionech s nedostupnou péčí mohly přispět pojišťovny

Lékařům na startu kariéry by v příštím roce mohly začít přispívat zdravotní pojišťovny, rozdělit chtějí přes sto milionů do lokalit, kde je péče nedostatková. Po dokončení specializace by museli v regionu dál pracovat. Jde o peníze navíc k dotacím na takzvaná rezidenční místa pro začínající lékaře. Ministerstvo jich letos schválilo celkem 250, půjde na ně přes půl miliardy. Odborné společnosti ale dlouhodobě upozorňují, že to nestačí.
před 16 hhodinami
Načítání...