Senátor Fischer chce kandidovat na prezidenta, shání podpisy členů horní komory

Senátor Pavel Fischer (nestr.) se rozhodl, že se bude ucházet o účast v prezidentských volbách. Na jeho rozhodnutí upozornil server iDNES.cz. Pro svou kandidaturu shání podpisy senátorů a podle informací serveru Aktuálně.cz má v tuto chvíli Fischer nejméně osmnáct podpisů členů horní komory. Ke kandidatuře jich stačí deset. Oficiálně svou kandidaturu oznámí v nejbližších týdnech. Jako o možném favoritovi pro KDU-ČSL o něm hovořil předseda lidovců a vicepremiér Marian Jurečka, téma prezidentské volby bude náplní pondělního jednání celostátního výboru strany.

Fischer uvedl, že od únorové agrese Ruska proti Ukrajině je jako předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost dosti vytížen. Připomněl svou dubnovou a srpnovou cestu na Ukrajinu nebo řadu jednání na evropské úrovni. „Neumím si představit, že bych práci pro náš stát jen tak stopnul a věnoval se kampani – že bych místo výkonu ústavní funkce jezdil po republice s obytňákem nebo sbíral podpisy na náměstí,“ poznamenal.

Rozhodl se proto shromáždit podpisy senátorů, kterých ke kandidatuře potřebuje deset. Podle informací Aktuálně.cz jich nasbíral nejméně osmnáct. Fischerovi podle serveru kandidátní listinu podepsali někteří senátoři z KDU-ČSL, ODS a STAN.

„Na rozdíl od některých kandidátů prostě nejsem v důchodu a nemám volno, takže vést prezidentskou kampaň pro mne bude velmi náročné. Ale jdu do toho,“ uvedl Fischer.

Koalice SPOLU oznámí svůj postup při výběru kandidáta v úterý

O Fischerovi se spekulovalo jako o jednom z uchazečů o Hrad, kterého by mohla podpořit koalice SPOLU. Ta by měla svůj postup při výběru prezidentského kandidáta oznámit v úterý v Brně. V pondělí odpoledne bude prezidentská volba zásadním tématem zasedání širšího vedení lidovců, uvedl šéf sněmovního klubu strany Marek Výborný.

Premiér a předseda ODS Petr Fiala o nominaci či podpoře konkrétního kandidáta dosud nemluvil, opakovaně řekl, že nechce, aby příští hlava státu patřila mezi populisty nebo extremisty, ale ctila zákony a respektovala prozápadní orientaci země a stmelovala její obyvatele.

V televizní debatě před komunálními volbami k tomu Jurečka doplnil, že takové podmínky by splňovali z pohledu lidovců Fischer a už kandidující generál Petr Pavel a bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

Fischer se účastnil již minulé prezidentské volby. Skončil v ní se ziskem deseti procent hlasů na třetím místě, do druhého kola voleb tak nepostoupil. Již v roce 2018 deklaroval, že je připraven se zúčastnit i dalších voleb.

Fischer na přelomu tisíciletí působil v Kanceláři prezidenta republiky, nejprve jako poradce Václava Havla, později vedl politický odbor. V letech 2003 až 2010 byl českým velvyslancem ve Francii a v Monaku, po návratu do Prahy se stal ředitelem bezpečnostně-multilaterální sekce ministerstva zahraničí. Po odchodu z ministerstva působil jako ředitel organizace STEM, která se zabývá výzkumy veřejného mínění. Na podzim 2018 byl zvolen senátorem za Prahu 12.

Za favority lednové volby jsou podle průzkumů veřejného mínění považován generál Petr Pavel a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, ten ale dosud účast ve volbách nepotvrdil. Mezi hlavními kandidáty je také bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová nebo senátor Marek Hilšer. Fischer měl podle zářijového modelu agentury Median podporu asi šesti procent voličů.