Některé obce vyhlásily při volbách i místní referenda. Rozhoduje se o stavbě zoo nebo průmyslového komplexu

Nahrávám video
Události: V několika obcích v Česku se konají místní referenda
Zdroj: ČT24

Společně s komunálními a senátními volbami konají některé obce také referenda o lokálních tématech. Do půlky září jich ministerstvo vnitra registrovalo jedenáct, tedy o jedno více než v předchozích komunálních a senátních volbách v roce 2018. Podle pátečních údajů na stránkách ministerstva vnitra se referenda mají konat ve 13 obcích. Seznam nezahrnuje obec Kalek na Chomutovsku, tamní starosta Tomáš Nedvěd ale potvrdil, že referendum se v obci koná. Referend je tak dle dostupných informací celkem 14.  Hlasuje se o možných výstavbách, změnách územních plánů nebo pronájmu rybníka. V Janově na Svitavsku lidé rozhodují, jestli v jejich obci vznikne nová zoo.

Ministerstvo vnitra původně evidovalo jedenáct místních referend, ale i současných čtrnáct je podstatně méně než v loňských parlamentních volbách. Tehdy občané hlasovali celkově ve čtyřiadvaceti referendech. Za celý rok 2021 jich proběhlo třiatřicet a až na jedno se k nim dostavil dostatečný počet voličů, aby byla platná. Hranici platnosti tvoří minimální účast pětatřicet procent oprávněných voličů.

Průmyslová zóna u Pardubic

Například v Chýšti na Pardubicku stojí místní obyvatelé před otázkou, jestli souhlasí s poskytnutím obecních pozemků k výstavbě průmyslové zóny. Referendum se mělo konat už v červnu tohoto roku. Hlasování ale zabránila uprchlická vlna z Ukrajiny a vládou vyhlášený nouzový stav. V době jeho trvání se totiž žádná referenda konat nesmí.

O místní pozemky má zájem developerská firma CBRE. Plánuje na nich postavit skladovací a průmyslové haly. Podle územního plánu z roku 2016 jsou plochy k tomuto účelu určené. Někteří obyvatelé ale na začátku tohoto roku proti záměru protestovali a sepsali petici. Nesouhlasí s tím, aby obec pozemky prodala, a vadí jim také zábor orné půdy. Vedení obce kritiku odmítá, pod tlakem občanů ale přistoupilo k referendu.

„Netroufám si odhadnout, jak referendum dopadne, ale v obci je velká většina lidí proti výstavbě. Mně osobně navíc přijde jako velká škoda použít ke stavbě tak bonitní ornou půdu,“ říká Jaroslava Lutovská, která v Chýšti žije a podniká. Pokud lidé v referendu využití pozemků pro průmyslovou zónu odmítnou, další hlasování na stejné téma by bylo možné uskutečnit až za dva roky.

Novou zoo musí schválit místní

Rozhodování řeší také obec Janov na Svitavsku. Tam občané posuzují návrh vybudovat malou zoologickou zahradu, kterou chce postavit místní chovatel papoušků Marcel Kohout na pozemcích o velikosti 4,5 hektaru. Do zoo by chtěl chovatel přestěhovat papoušky ze svého chovu a pořídit tam i další menší druhy zvířat.

Obec nejdříve se stavbou souhlasila a změnila kvůli ní i územní plán, následně ale názor poupravila a rozhodla se o věci uspořádat referendum. „Musíme počkat na rozhodnutí obyvatel. Máme udělané studie vlivu na životní prostředí, hospodaření s vodou a vizualizaci. Lidé se bojí, že tady bude velká doprava, ale zoo bude mít obrovské parkoviště a je až daleko za obcí,“ řekl před časem Kohout.

Rozšíří se na Olomoucku těžba štěrku?

Obyvatelé Nákla na Olomoucku pak při zářijových komunálních volbách v referendu hlasují o tom, zda má obec zabránit plánovanému rozšíření těžby štěrkopísku na svých pozemcích. Vyhlášení referenda v červnu schválili zastupitelé. Firma Cemex tam chce rozšířit těžbu na pozemcích vedle místní pískovny. Vzniknout tam mají tři menší jezera.

„Netroufám si odhadnout, jak to dopadne. Při hlasování o referendu v našem zastupitelstvu byl výsledek zhruba půl na půl, mezi obyvateli je to podobně,“ říká končící starosta Nákla a senátor Marek Ošťádal (STAN).

Místní referendum se původně mělo konat v Opatovicích nad Labem. Tam chce část veřejnosti zabránit stavbě velké průmyslové haly. Vyhlášené ale nakonec nebude. Pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové námitky zastánců hlasování odmítla. Soudci uvedli, že návrh odpůrců haly na konání referenda byl podán opožděně.

Ve většině dalších obcí se referenda zabývají především různorodými problémy ohledně výstavby. Například v Květnici se řeší přípustnost plochých střech na nových domech, ve Svatém Janu nad Malší stavba obecních bytů a v obci Čeperka se lidé vyjadřují k možné výstavbě spalovny odpadů, kterou na svém území nedávno v referendu odmítla sousední obec.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pavel bude jednat s Babišem o rozpočtu i o aktuální bezpečnostní situaci

Prezident Petr Pavel bude v úterý odpoledne jednat na Pražském hradě s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Debatovat mají o návrhu státního rozpočtu na letošní rok či o aktuální bezpečnostní situaci ve světě i v Česku. Zabývat se podle odboru komunikace prezidentské kanceláře budou i připraveností na řešení krizových a mimořádných událostí nebo harmonogramem nadcházejících zahraničních cest. Podle Hradu jde o pravidelné a plánované setkání.
před 1 hhodinou

Při nehodě na Českolipsku zemřel člověk, deset dalších utrpělo zranění

Střet dvou osobních aut a minibusu v Sosnové u České Lípy nepřežil jeden člověk, deset dalších utrpělo zranění. Kvůli velkému počtu zraněných zdravotnická služba aktivovala traumaplán, který určuje postup při vážnějších událostech. Silnice první třídy číslo 9 byla od pondělního večera uzavřená. Při cestě k nehodám se střetla jedna sanitka s jiným vozem, při této srážce nikdo zranění neutrpěl. Vyplývá to z informací od mluvčích policie a záchranné služby.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Video„Pardubická chobotnice“. Reportéři ČT zmapovali kauzu, v níž čelí obvinění exprimátor

V Pardubicích stojí před soudem exprimátor a někdejší člen ANO Martin Charvát. Před více než dvěma lety policie při rozsáhlém zásahu zatkla jeho a dalších osmnáct lidí a obvinila je z pokusu o ovlivňování veřejných zakázek. Postupně se vyjasnilo, že jde o dvě odlišné věci. Na jedné straně o ovlivňování menších zakázek úředníky na radnici a na straně druhé o tendr na stavbu parkovacího domu, který byl v té době už zhruba půldruhého měsíce ve výstavbě. Exprimátor, jeho někdejší náměstkyně Helena Dvořáčková a Jozef Koprivňanský z druhé větve kauzy skončili dokonce na čas v takzvané koluzní vazbě, aby nemohli ovlivňovat svědky. Kauza se týkala právě i nižších úředníků a podnikatelů, z nichž někteří se už k machinacím se zakázkami přiznali a přijali soudem potvrzený trest. O kauze, kterou pro Reportéry ČT zmapoval Tomáš Vlach, se proto mluvilo jako o pardubické chobotnici.
před 7 hhodinami

Shoda jen ve dvou případech. Ve studii o defibrilátorech se manipulovalo, píší SZ

Loňská interní prověrka v olomoucké fakultní nemocnici (FNOL) odhalila rozsáhlé úpravy dokumentace lidí zařazených do mezinárodní studie o defibrilátorech. Plná shoda mezi studijní dokumentací, kritérii studie a daty nemocničního elektronického systému byla zjištěna pouze u dvou z přibližně sedmi desítek olomouckých kardiaků. Ukázal to již loni interní audit, uvedl v pondělí portál Seznam Zprávy. Případ dál vyšetřuje policie.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

V týdnu bude panovat náladové počasí, tvrdí meteorologové

V nadcházejícím týdnu čeká Česko proměnlivé počasí. Týden začal zataženou oblohou a na horách sněžením, od středy se vyjasní a teploty vyšplhají až k 15 stupňům Celsia, pátek pak přinese další mraky a také sníh, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Z následujících čtyř týdnů se teploty začnou dostávat opět do nadprůměrných hodnot až během první dubnové dekády. Srážkově bude období od poloviny března do 12. dubna pravděpodobně průměrné, uvedli meteorologové v měsíčním výhledu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Pavel podle Schillerové nehodlá brzdit podepsání státního rozpočtu

Prezident Petr Pavel nehodlá brzdit podepsání státního rozpočtu na letošní rok, řekla po jednání s ním ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Očekává, že přesný termín podpisu rozpočtu bude zveřejněn po úterním jednání prezidenta s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Prezident už dříve avizoval, že rozpočet vetovat nebude. Na schůzce se Schillerovou ale kritizoval výši obranných výdajů.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Rozbor ve vodovodním řadu v Holubicích u Prahy prokázal chemikálie

Ve vodovodním řadu v Holubicích u Prahy ukázal rozbor přítomnost nebezpečného xylenu a ethylbenzenu, do vody se dostaly při údržbě vodojemu. Následně si obyvatelé stěžovali, že voda z řadu zapáchá. Vodárny zajistily pitnou vodu z cisteren. Příčinu kontaminace Středočeské vodárny jako provozovatel sítě odstranily a pokračují práce na odstranění následků havárie včetně čistění komor vodojemu Kozinec, informovala obec na webu. Mluvčí Středočeských hygieniků Dana Šalamunová sdělila, že lidé by vodu neměli pít.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Zákon o financování neziskových organizací vznikne na ministerstvu, uvedl Okamura

Koalice se dohodla, že zákon, který by měl zajistit podle ní transparentnější financování neziskových organizací, vznikne na ministerské úrovni, uvedl šéf sněmovny Tomia Okamury (SPD). Předpis má podle Okamury hlavně zajistit, aby občané věděli, kdo čerpá veřejné peníze. Neziskové organizace přitom pravidelně své financování zveřejňují. Opozice kritizovala uniklou pracovní verzi poslanecké novely, podle které by se musely povinně registrovat subjekty se zahraničními vazbami.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...