Platy ústavních činitelů asi od ledna vzrostou. Pro valorizaci jsou koaliční poslanci a soudci

5 minut
Události: Platy ústavních činitelů
Zdroj: ČT24

Platy ministrů, poslanců, senátorů nebo i soudců by od ledna mohly vzrůst. Z vládních stran totiž zní neochota dál zmrazovat výdělky ústavních činitelů. Jejich platová základna letos zůstala mimořádnou úpravou stejná jako loni a předloni. Koaliční politici tak nyní preferují automatickou valorizaci.

„Poslanci by o svých platech neměli rozhodovat, tak jak nikdo nerozhoduje o svém platu. Nejlepší by bylo, kdyby fungoval nějaký dlouhodobý automatismus. Já, když jsem přišel do politiky, tak jsem myslel, že jsme toho už dosáhli, ale ukazuje se, že ne,“ říká premiér Petr Fiala (ODS).

Opozice však navrhuje, aby platy ústavních činitelů nerostly. Možností může být opětovné zmrazení valorizačního mechanismu, a to až na celé volební období. Vládní strany jsou proti, některé ale připouštějí debatu o úpravě vzorce, který výdělky zvyšuje.

Poslanci v lednu odsouhlasili snížení platů ústavních činitelů od února na loňskou úroveň. Senát se tímto návrhem odmítl zabývat a tak po podpisu prezidenta začal platit. Ale jen na omezenou dobu do konce roku. „Neuvažujeme o tom, že bychom měli dělat úpravy pro rok 2023. Netýká se to jen ústavních činitelů, ale i státních zástupců a soudců,“ podotýká ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Schillerová je proti

Podle předsedkyně poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové je nárůst platů nepřijatelný. „Kolem sedmdesáti procent lidí se nám začíná ocitat na hranici chudoby. (…) A tady prostě porostou platy o nějakých třináct procent a navíc extrémně vysoké platy. To je absolutně nepřijatelné,“ řekla Schillerová.

Oproti loňsku měly být letos třeba základní platy poslanců o pět a půl tisíce vyšší, ten prezidentův o osmnáct tisíc. S příštím rokem by ale mohly vzrůst ještě výrazněji. Jejich základ se odvíjí z průměrné mzdy, která se neustále zvedá.

„Já si nemyslím, že kopírování nárůstu platů v celé společnosti dva roky zpátky je něco nemravného,“ řekl předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

Podle předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka jde o logický postup. „Nechci říkat žádné finální stanovisko, nicméně asi je logické, že u soudců, státních zástupců, tak i u politiků musí ten nárůst nějak korespondovat se zbytkem společnosti.“ 

Koalice chce o podobě platů jednat

Zástupci koalice – například předseda Starostů – ale zároveň připouštějí, že už nastavený automat chtějí proměnit, aby nárůst po rozmrazení nebyl tak velký. O konkrétní podobě platů má koalice ještě jednat.

„Je důležité to vidět v celé té šíři toho, jak se bude přistupovat k platům ve veřejné sféře. A podle toho je pak možné, úměrně tomu, řešit i platy ústavních činitelů,“ podotýká předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Základnu, ze které se platy představitelů státní moci vypočítávají, zveřejňuje každý rok ministerstvo práce a sociálních věcí ve sbírce zákonů. Opozice ale chce, aby v ní bylo i dál uvedeno stejné číslo jako nyní. „Pakliže vláda Petra Fialy nebude chtít zamrazit platy politiků, tak hnutí SPD opět opakovaně podá vlastní návrh na zamrazení platů politiků na celé volební období,“ uvedl šéf SPD Tomio Okamura.

Podle vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) jde spíše o debatu umělou. „Mně spíše vždycky přijde ta debata, kdy politici rozhodují o svých platech: jedni vypadají jako hamižní, druzí protože tuší, že budou přehlasováni, vypadají jako ti, kteří jsou skromní. To je vždy debata velmi umělá.“

Základní plat poslance nebo senátora přesahuje devadesát tisíc hrubého. Ministr má téměř dvakrát tolik a prezident měsíčně dostává přes tři sta tisíc. Základna pro tyto výdělky se dosud stanovovala podle výplat v nepodnikatelské sféře. Po novele se ale má příští rok počítat z celkové průměrné mzdy. Rozdíl jen této základní veličiny je mezi lety rozhodujícími pro aktuální nastavení víc než čtyři tisíce korun.

Soudci považují zmrazení za nezákonné

Politických ústavních činitelů – tedy prezidenta, členů vlády, sněmovny a Senátu – je dohromady tři sta. Soudců v Česku působí desetkrát víc, státních zástupců čtyřikrát víc. Výrazně větší dopad na rozpočet tak mají výdělky těchto justičních profesí.

Soudci už současné zmrazení považují za nezákonné. Během projednávání na to upozorňoval i ministr pro legislativu. „Tím, že návrh zasahuje do platové základny soudců, dostává se do rozporu s ústavním pořádkem České republiky, jak vyplývá z bohaté judikatury Ústavního soudu,“ vysvětluje ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty).

Předseda soudcovské unie ale nakonec své kolegy vyzval, aby kvůli válce na Ukrajině žalobu nepodávali. Jeden ze soudců to v květnu přesto udělal. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Azylová a migrační pravidla patrně čeká zpřísnění

Azylová a migrační pravidla pravděpodobně čeká zpřísnění. Senát schválil novelu, jejímž cílem je podle předkladatelů z řad koaličních poslanců zlepšení přehledu o pohybu a pobytu žadatelů o azyl a migrantů. Horní komora podpořila také koaliční návrh zákona, podle kterého zaměstnavatelé pravděpodobně budou muset od ledna příštího roku přispívat do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika. Senátoři odsouhlasili i jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které má nahradit až 25 současných formulářů.
09:59Aktualizovánopřed 57 mminutami

Stát znovu zvažuje aukci zámku Štiřín, obec Kamenice má zájem o část areálu

Majetkový úřad by mohl v budoucnu vyhlásit novou elektronickou aukci zámku Štiřín. Nabízel by ho ale s menším areálem než teď. O část nemovitosti má dlouhodobě zájem obec Kamenice. Její vedení jedná s úředníky o bezúplatném převodu. Kolem zámku vede cesta, chodník však chybí, obec má projekt hotový, ale pozemek patří státu. Kromě chodníku chce Kamenice získat i další část zámeckého areálu pro školku. Jednání se státem pokračují.
před 1 hhodinou

Tichý hrdina odboje. František Moravec se narodil přesně před 130 lety

Přesně před sto třiceti lety se narodil brigádní generál František Moravec. Jako šéf tajné služby byl mozkem operace vedoucí k likvidaci říšského protektora Reinharda Heydricha. Výrazně tak přispěl k uznání československé exilové vlády a zrušení mnichovské dohody. Po únoru 1948 musel znovu uprchnout na Západ. V roce 2022 se do země, kterou pomáhal zachránit, vrátil. Jeho ostatky spočinuly v rodné Čáslavi. Dnes patří k legendám vojenského zpravodajství.
před 1 hhodinou

„Cítil jsem, že mi ochrnulo tělo.“ S létem přibývá úrazů po skocích do mělké vody

S létem v Česku opět přibývá těžkých úrazů po skocích do mělké vody. Jen na jihu Čech se v červenci staly tři takové případy. Z toho dva o minulém víkendu. Pro zraněné lidi tyto úrazy končí často poraněním krční páteře, porušením míchy a někdy také ochrnutím.
před 1 hhodinou

Benzen v Hustopečích musíme odčerpat do zimy, řekl Hladík

Více než polovina uniklého benzenu z cisteren v Hustopečích nad Bečvou je stále v přírodě. Potřebujeme zvládnout odčerpat maximum do zimy – jakmile klesne teplota, benzen tuhne a pak už to nepůjde, uvedl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Zhruba sto tun benzenu se už podle něj odvezlo. Ministr předpokládá, že se sanace během letních měsíců výrazně zrychlí. Zároveň dodal, že přes zasažené území jezdí železniční doprava a bylo prioritou ji obnovit.
před 1 hhodinou

Soud zastavil trestní stíhání pohraničníka Muzikáře

Obvodní soud pro Prahu 1 zastavil trestní stíhání bývalého zástupce náčelníka pohraniční stráže Jana Muzikáře. Podle lékařského posudku trpí jednadevadesátiletý muž demencí a není schopný chápat účel trestního řízení. ČT to sdělil zástupce obětí a pozůstalých Lubomír Müller. Státní zástupkyně může proti rozhodnutí podat stížnost. Muzikáře vinili žalobci z toho, že pod jeho vedením pohraničníci zranili a usmrtili několik lidí snažících se za komunismu o přechod státní hranice.
před 3 hhodinami

Dívám se na to trochu jinak, debata s vládou o Gaze přijde, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel předpokládá debatu s vládou o stanovisku Česka v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy. Tuzemsko se nepřipojilo ke skupině 29 zemí, které tento týden ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému zastavení války a odsoudily zabíjení civilistů i zadržování izraelských rukojmí teroristickým hnutím Hamás. Zástupci vlády později řekli, že je potřeba situaci v Pásmu Gazy stabilizovat a že civilistům je nutné doručovat humanitární pomoc. Co se převodu téměř miliardy korun z rozpočtu ministerstva obrany na platy hasičů a policistů týče, vládní rozhodnutí prezident označil za „nesystémové řešení“.
09:57Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Exšéf policie Husák získal post u Frontexu. Hlásil se jako jediný, píší Seznam Zprávy

Bývalý policejní prezident Vladislav Husák se letos v dubnu stal styčným důstojníkem české policie u agentury Evropské unie Frontex (Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž), uvedl server Seznam Zprávy. Jedná se o nově zřízený post, výši platu odmítla policie zveřejnit. Husák se do výběrového řízení na funkci přihlásil jako jediný, řekl serveru mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Exšéf policie musel v minulosti opustit několik postů po aférách například s rychlou jízdou nebo účastí na večírku za pandemie.
před 5 hhodinami
Načítání...