Česko by mohlo od Německa získat tanky Leopard, řekla Černochová

17 minut
Černochová a Dyčka o modernizaci armády
Zdroj: ČT24

Česko jedná s Německem o dodávce tanků Leopard výměnou za zbraně, které Česká republika poslala Ukrajině, uvedla v Událostech, komentářích ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Jednání je podle ní na dobré cestě. Prozradila, že armáda by měla získat některou z verzí tanků mezi starším typem Leopard 1 a modernějším Leopard 2.

„Potřebujeme silnou armádu a armádu dobře vybavenou, modernizovanou. Pořád ještě v tom máme co dohánět,“ upozornila Černochová ve vysílání ČT. Od začátku války na Ukrajině prý se svými kolegy řeší, jak všechny tyto procesy urychlit.

Černochová připustila, že za současný stav české armády mohou také ministři bývalých vlád ODS. „O to víc budeme já a můj tým dělat všechno pro to, abychom některé chyby z minulosti napravili. A kdy jindy než teď a kdo jiný než my, když na východě od nás šílenec Putin zabíjí civilisty? Na to si nejde zvyknout,“ uvedla ministryně.

Česko Ukrajině, Německo Česku

Z nedávného jednání premiéra Petra Fialy (ODS) s německým kancléřem Olafem Scholzem vyplynulo, že když Česko poskytne Ukrajině vojenskou techniku, Německo ji na oplátku dodá Česku. „Pan premiér nabídl mému týmu, aby s ním do Německa odjel, aby mohlo proběhnout jednání s německou stranou o výměně některé těžké techniky. Myslím, že jsme na dobré cestě se domluvit. Teď je to jen o tom, abychom to zprocesovali do právní a technické podoby,“ sdělila ministryně obrany s tím, že se konkrétně jedná o tanky Leopard. 

Bezpečnostní analytik Baltic Defense College Lukáš Dyčka řekl, že by se nemělo jednat o tanky Leopard první generace, které pocházejí zhruba ze šedesátých let. „Ve chvíli, kdy Polsko i Maďarsko získávají tanky Leopard 2, tak Česká republika by neměla jinou možnost než jít touto cestou,“ míní. 

Princip „vy Ukrajině, my vám“ přijde Dyčkovi zajímavý. „V současné době poptávka výrazně navyšuje nabídku. Jsou státy, které mají poměrně vysoký rozpočet na obranu, jako je třeba i Německo, které nejsou schopné peníze utratit, protože není možné zbraně nakoupit. Pro ně je tím pádem alternativa rozpustit výdaje na obranu tím, že pomůžou někomu jinému, poměrně výhodná,“ řekl analytik. A právě tento způsob by mohl modernizaci české armády urychlit. „Je to jedna z mála cest, která by mohla fungovat,“ dodal.

Vzdušné síly

V běhu je nyní také například nákup vrtulníků ze Spojených států amerických. „Tam už minulá vláda rozhodla o pořízení dvanácti víceúčelových vrtulníků, ale víme, že dvanáct je málo. Budeme muset minimálně dalších dvanáct pořizovat i my,“ vytyčila Černochová plány současné vládní koalice. 

Podle ministryně je ale nutné vyřešit i otázku nadzvukového letectva. „V tuto chvíli máme smlouvu do roku 2027 na pronájem letounů Gripen, tuto smlouvu můžeme ještě o dva roky prodloužit. Pak ale budeme bez této schopnosti. Ztratit ji nechceme, protože máme i jiné ambice,“ uvedla, podrobnosti ovšem sdělit nechtěla. Prozradila ale, že se kloní k počtu 24 letounů. 

„Jediná věc, na kterou bych bral ohled, je provozní cena letounů. Jedna letová hodina letounu Gripen vychází asi na pět tisíc dolarů, jedna letová hodina letounu F-35 ze Spojených států by vycházela asi na 35 tisíc dolarů. Pokud peníze na resortu jsou, já bych s tím problém neměl, ale je to věc, kterou je třeba zvážit dopředu,“ upozornil Dyčka.

Dvě procenta HDP na obranu

Černochová hovořila také o plánech dávat na obranu dvě procenta HDP, jak zemi zavazuje členství v NATO. Zatím nedokáže odhadnout, kdy by toto mohlo být v Česku realitou. „Kvůli vysoké inflaci mohou být čísla různá. Můžu ale garantovat občanům České republiky a našim spojencům, že udělám všechno pro to, aby výdaje na modernizaci armády vzrostly,“ ujistila.

Ministryně také zdůraznila, že Česko musí mít co nakupovat. „Víme, co chceme nakupovat, ale problém je, že jak začaly závody ve zbrojení, stavíme se do nějakých slotů na pořadí. Než se kontrakt uzavře, uběhnou měsíce, možná roky,“ upozornila.

„Projektů, které musíme v krátkém čase realizovat, je hodně. Je to rozhodnutí o nadzvukovém letectvu, je to pořízení tanků, bojových vozidel pěchoty, protože v aliančních podmínkách máme těžkou brigádu, ke které jsme se zavázali. Tu máme splnit do roku 2026,“ uzavřela.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 2 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 3 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 3 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 4 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 7 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 8 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 9 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 10 hhodinami
Načítání...