Armáda může vyslat vojáky na Slovensko, rozhodla sněmovna. Opoziční návrhy odmítla

Sněmovna schválila vyslání vojáků na Slovensko, kde mají posílit východní křídlo Severoatlantické aliance kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Na Slovensku mají působit v rámci mnohonárodní jednotky NATO. Dolní komora také dala souhlas k vystoupení Česka ze dvou postsovětských bank. Poslanci se také věnovali kauze kolem europoslance Stanislava Polčáka (STAN), opozici se znovu nepodařilo bod prosadit na program. Večer se sněmovna zabývala opozičními návrhy, které zamítla. V úterý se pak poslanci mimořádně sejdou kvůli prodloužení nouzového stavu.

  • 0:00

    Novější zprávy z rusko-ukrajinské války najdete zde.

  • 22:29

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na čtvrteční poradě v Záporoží nařídil vojákům rychle budovat opevnění na všech hlavních úsecích fronty, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření samého prezidenta ve večerním videoprojevu.

    "Na všech základních směrech, kde je nutné posílit (ukrajinské pozice), je třeba urychlit výstavbu (opevnění)," uvedl Zelenskyj. Jde podle hlavy státu především o úseky fronty u Avdijivky a Marjinky, Kupjanska a Lymanu, jakož i o výstavbu opevnění v Sumské, Černihivské, Kyjevské, Rivnenské, Volyňské a také na jihu Chersonské oblasti.

  • 21:20

    Pro americkou vládu by mohlo být po Novém roce velmi složité pokračovat v podpoře Ukrajiny, neuvolní-li Kongres na tento účel dodatečné finance. Na brífinku to řekl mluvčí Bílého domu John Kirby, který vyzval zákonodárce k urychlenému rozhodnutí. Žádost o další miliardy dolarů blokuje Republikánská strana, která chce vyčlenění peněz spojit se zpřísněním imigračních zákonů.

    "Přistávací dráha se krátí," prohlásil Kirby. "Myslíme si, že máme čas zhruba do konce roku, než začne být velmi obtížné dál Ukrajinu podporovat. A konec roku přijde brzy," upozornil na tiskové konferenci mluvčí pro otázky národní bezpečnosti.

„Mise je silným politickým a praktickým výrazem solidarity a závazku naplňovat kolektivní obranu NATO,“ řekla poslancům ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Vybudování jednotky je reakcí na „bezdůvodnou agresi“ Ruska vůči Ukrajině, pro kterou neexistuje v civilizovaném světě omluva, dodala.

Její předchůdce a předseda sněmovního výboru pro obranu Lubomír Metnar (ANO) mimo jiné uvedl, že mise je v souladu s mezinárodním právem a má posílit schopnost odstrašení a snížit riziko eskalace válečného konfliktu.

Cílem vyslání až 650 vojáků na Slovensko je zejména posílením obranyschopnosti východního křídla NATO v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Češi mají velet mnohonárodní jednotce, v níž budou i vojáci z Německa, Polska, Slovinska, Nizozemska a ze Spojených států. Pod jednotku ve vojenském obvodu Lešť na Zvolensku bude patřit také 50 vojáků, kteří provozují humanitární základnu pro ukrajinské uprchlíky u obce Jamník blízko Liptovského Mikuláše.

Rovněž ukončení členství Česka v Mezinárodní investiční bance a Mezinárodní bance hospodářské spolupráce vláda navrhla kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Existuje podle ní možnost, že by Rusko mohlo využít tyto banky k obcházení sankcí. Vláda se rozhodla, že ukončí členství v těchto institucích v nejkratším možném termínu. Jde o šestiměsíční lhůtu. S výpovědí musí vyslovit souhlas i Senát. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) řekl poslancům, že vláda by s těmito návrhy přišla i bez agrese Ruska vůči Ukrajině.

Obě banky vznikly za socialismu, v období Rady vzájemné hospodářské pomoci. „Omezíme tím významný nástroj ekonomické diplomacie Ruské federace,“ řekl k vystoupení Česka ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti).

Sněmovna také podpořila návrh na rozšíření působnosti Agentury EU pro základní práva. Podle unijního návrhu by se nově směla věnovat dodržování lidských práv v oblasti společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU a na policejní a justiční spolupráci v trestních věcech. Senát obdobný souhlas poskytl už loni v červenci, dolní komora v předvolebním složení to loni nestihla. Proti rozšíření se ve sněmovně postavili poslanci SPD, podle nichž jde o krok k federalizaci Evropy.

Pravidelné interpelace

Na programu byly dále pravidelné interpelace na členy vlády. Kvůli jednání Evropské rady v Bruselu se jich nezúčastnil premiér Petr Fiala (ODS). Současný kabinet znovu kritizoval šéf ANO a bývalý předseda vlády Andrej Babiš (ANO). „Zkuste vládu řídit, kdy konečně uděláte něco pro české občany?“ zeptal se. Zmínil také stavební zákon. Podle něj současná vláda svým plánem zákon odložit pouze prodlužuje „agonii stavebního řízení.“ 

„Budeme novelizovat zákon tak, aby skutečně došlo k zrychlení stavebního řízení a stát neměl extra náklady dvacet miliard na transformaci do nejvyššího stavebního úřadu,“ oponoval ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) s tím, že nikdo nechce, aby se stalo to stejné jako s Národní sportovní agenturou, o jejíž „nepomoci sportu si prý štěbetají i vrabci na střeše“.  

Poslanec SPD Radek Koten například zpochybnil premiérovu cestu do Kyjeva. „Voliči mi píší, že jim připadá divné, že cesta trvala tak krátkou dobu,“ prohlásil s tím, že podle některých Ukrajinců trvá cesta do Kyjeva za dobrých podmínek třicet hodin. Podle něj jde o noční můru ochranné služby a nedovede si představit, že by do této akce ochranná služba šla. Zkritizoval také cestu české delegace na světovou výstavu Expo do Dubaje. „Rád bych se zeptal, kolik zdraženého paliva to stálo,“ dodal. 

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dále například řekl, že se bezpečnostní opatření na Pražském hradě zatím měnit nebudou. Důvodem je ruská agrese proti Ukrajině. Zmírnit by se v souladu s původními plány bezpečnostních složek mohla až po ukončení ruské invaze. Uvedl to v reakci na dotaz poslance STAN a místostarosty Prahy 6 Jana Laciny, který se dlouhodobě zasazuje o zrušení policejních kontrol při vstupu do areálu Hradu společně s místopředsedou Senátu Jiřím Růžičkou z klubu Starostů.

Aféra europoslance Polčáka v kauze Vrbětice

Poslanci debatovali i o aféře kolem postupu europoslance a advokáta Polčáka v kauze Vrbětice. Rakušan odmítl obvinění lídra SPD Tomia Okamury, který STAN označil za politicko-podnikatelský projekt. Rakušan dodal, že jde o „hrubou politickou chybu“ a připomněl, že Polčák rezignoval na funkci místopředsedy STAN.

Rakušan vidí v Polčákově jednání střet zájmů. „Člověk nemá dělat politika a zároveň advokáta obcí, které získají odškodnění ze zákona, který politik navrhoval,“ řekl také Rakušan s tím, že Polčák na rozdíl od expremiéra Andreje Babiše vyvodil ze svého střetu zájmů politickou odpovědnost. Zdůraznil také, že Polčák již nepokračuje ani v právním poradenství pro jednotlivé obce. „Ty smlouvy jako takové byly vypovězeny a obce si budou hledat právní zastoupení,“ řekl. 

Odmítl také nařčení poslance ANO Marka Nováka, že bylo ministerstvo vnitra „zneužito“. „Zákon vznikal za úplně jiné politické situace, než je teď,“ připomněl Rakušan s tím, že minulá vláda se nyní může zaradovat, protože připravila dobrý zákon a jde vše správným směrem. Zdůraznil, že úřad nyní vyplácí odškodnění za Vrbětice v zázračně rychlých termínech. 

Odmítl rovněž tvrzení SPD, že Polčák měl dostat osm milionů korun. Tato suma měla být rozpočítána mezi tři právníky, dodal. Rakušan poznamenal, že lituje chyb, které někteří členové hnutí dělají. „Pověst hnutí tím nevylepšujeme,“ posteskl si. Zdůraznil však, že to není tak, že se STAN chová v politice obecně nečestně.

„Jednání pana Polčáka nečestné bylo,“ řekla místopředsedkyně sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Okamura poukazoval na to, že Polčák kvůli odškodňovací předloze obcházel poslance, ale dopředu neřekl, že „obchoduje se zákony“. V podvečer s odkazem na tyto informace požadoval odchod STAN z vlády a Polčákovu rezignaci na mandát europoslance. Obvinil také nepřítomného premiéra Fialu, že mu vyhrožoval, a obával se kriminalizace.

Předseda poslanců ODS Marek Benda se proti tomu ohradil, stejně jako proti okřikování Okamurou. „Nekřičte na mě, nejsme tady v chlévě, i když se takhle občas chováte,“ řekl Benda předsedovi SPD. „Jestliže se chcete chovat jako v chlévě, budeme se tak chovat i k vám,“ dodal.

„Nelíbí se mi chování páté kolony Ruské federace,“ prohlásila místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN). Zjevně mířila právě na hnutí SPD. Polčák se podle ní zastal obcí postižených výbuchem muničních skladů, za nimiž stáli podle podezření ruští agenti. 

Opozičním SPD a ANO se stejně jako v předchozích dnech nepodařilo prosadit řádnou debatu o aféře na plénu. Pětice koaličních klubů navrhované zařazení nových bodů do programu schůze vetovala. Poslanci SPD a ANO chtějí k záležitosti vyvolat mimořádnou schůzi.

Zpřísnění sociálních dávek narazilo

Už v úvodním kole ve sněmovně narazilo zpřísnění poskytování dávek pomoci v hmotné nouzi, jak je navrhla skupina poslanců opozičních hnutí SPD a ANO. Dolní komora vrátila předlohu z podnětu Jana Bureše (ODS) autorům k dopracování, což se obecně chápe jako mírnější forma zamítnutí. Změny měly podle předkladatelů mimo jiné zvýšit adresnost vyplácení příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení a omezit neoprávněné vyplácení dávek. Úspory odhadli na půl miliardy až miliardu korun ročně.

„Situace ve vyloučených lokalitách se neustále zhoršuje a je alarmující,“ uvedla za předkladatele Lucie Šafránková (SPD). Podle Renaty Oulehlové (ANO) a Jaroslava Foldyny (SPD) už není čas přijetí změn odkládat. Podle kritiků z koaličních řad by ale novela k zamýšleným cílům nevedla. Podle Bureše už předloha po ruské invazi na Ukrajinu neodpovídá současným výzvám. Z vystoupení ministra financí Stanjury vyplynulo, že kabinet chce připravit vlastní úpravu vyplácení dávek v hmotné nouzi. Obvinil hnutí ANO, že za osm let jeho vládního angažmá v této věci nic neudělalo.

Sněmovna opoziční novelu rozjednala už na minulé schůzi. Pirátská místopředsedkyně dolní komory Olga Richterová tehdy uvedla, že by úpravy pomohly obchodníkům s chudobou a udržovaly by chudší obyvatele v takzvané šedé ekonomice. Zastánci zpřísnění zdůrazňovali, že podporu by měli dostávat jen lidé, kteří se dočasně ocitli v hmotné nouzi a snaží se z této situace sami dostat, senioři a zdravotně postižení lidé. „Návrh neohrozí žádného slušného a poctivého člověka, který potřebuje od státu pomoc,“ uvedl předseda SPD Okamura.

Prakticky totožnou poslaneckou novelu projednávala sněmovna už v minulém volebním období. Kritizovali ji zejména Piráti. Tvrdili, že změny mohou poškodit desítky tisíc lidí včetně seniorů nebo zdravotně postižených. Dolní komora schvalování předlohy do voleb nedokončila.

Uzákonění celostátního referenda zřejmě neprojde

Také v prvním čtení sněmovna zamítla návrh poslanců ANO na rozšíření působnosti finančního arbitra. Předkladatelé navrhovali, aby arbitr mohl řešit nově i spory ze smluv o neživotním pojištění, doplňkovém penzijním spoření a penzijním připojištění. Bývalá koaliční vláda ANO a ČSSD k návrhu loni zaujala neutrální stanovisko. I tato předloha byla ve sněmovně v obdobné podobě i v minulém volebním období. Poslanci ji ani nezačali projednávat. Kancelář finančního arbitra návrh již dříve podpořila.

Sněmovna pravděpodobně odmítne zavedení pravidel celostátního referenda, která navrhli poslanci SPD. Podle jejich návrhu by předmětem všelidového hlasování mohlo být téměř cokoli. Proti předloze se postavila nejen současná vládní koalice, ale i opoziční hnutí ANO, jak oznámila jeho poslankyně Helena Válková. Předlohu loni v prosinci zamítla i bývalá vláda ANO a ČSSD. Sněmovna se v závěru jednacího dne k hlasování nedostala, pokračovat bude v některém z dalších jednacích dnů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
17:17Aktualizovánopřed 54 mminutami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze vyšel Pochod pro život, akce má podle pořádající organizace Hnutí pro život zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Odpůrci pochodu se sešli na Jungmannově náměstí a následně někteří z nich zablokovali jeho trasu. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
před 2 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 10 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 10 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 11 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 20 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami
Načítání...