Česko stahuje diplomaty z ambasády v Kábulu. Evakuuje také afghánské spolupracovníky

4 minuty
Tisková konference ministra zahraničí Kulhánka k situace v Afghánistánu
Zdroj: ČT24

Čeští diplomaté z ambasády v Kábulu se přesouvají na mezinárodní letiště. O evakuaci dvou lidí informoval ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) po jednání krizového štábu resortu. Večer se kvůli situaci sešla Bezpečnostní rada státu. Ze závěru jednání vyplývá, že Česko evakuuje i afghánské spolupracovníky. Situace v zemi se v posledních dnech radikálně mění, západní země kvůli postupu islamistického hnutí Taliban stahují své občany a omezují činnost ambasád.

„Ukazuje se, že nedávným vývojem v Afghánistánu byli zaskočeni všichni spojenci,“ prohlásil Kulhánek s tím, že situace v zemi se překotně měnila i během dopoledního jednání krizového štábu ministerstva zahraničí.

Na základě doporučení velvyslance v Afghánistánu i informací od spojenců Kulhánek nakonec rozhodl o okamžitém stažení českých diplomatů na mezinárodní letiště v Kábulu. Dva diplomaté tam míří pod ochranou vojenské policie. Bližší informace s ohledem na bezpečnost dotyčných ministr neuvedl.

Kulhánek také řekl, že čeští občané, kteří se nacházeli v Afghánistánu a o kterých ministerstvo zahraničí ví, jsou v bezpečí. Dodal, že nadále samozřejmě platí důrazné doporučení do země necestovat.

8 minut
Události: Taliban postupuje ke Kábulu, Česko evakuuje svou ambasádu
Zdroj: ČT24

O otázce pomoci afghánským tlumočníkům, kteří pomáhali českým vojákům a kterým hrozí od Talibanu smrt, se Kulhánek odpoledne nezmínil. Večer se ale sešla Bezpečnostní rada státu a rozhodla o tom, že kromě českých diplomatů evakuuje i místní síly, které na kábulském velvyslanectví pracovaly, a to včetně jejich rodin. Česko přemístí i zmíněné tlumočníky a další spolupracovníky, kteří o to požádali nebo ještě požádají.

Oznámení část představitelů opozice přijala pozitivně. „Tohle je správné a jediné možné rozhodnutí, pokud chceme být bráni ve světě jako spolehlivý spojenec. Vláda by si ale měla uvědomit, že jde doslova o každou minutu,“ uvedla k pomoci místním silám pracujícím na české ambasádě předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Kriticky se k postupu vlády vyslovil bývalý ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). Poznamenal, že vláda pomoc schválila koncem července. „Od té doby rychle postupuje jen Taliban. Pomoc lidem, kterým jde o život, proti tomu pokulhává. Vysíláme tím signál i současným či budoucím spolupracovníkům, jak si jejich práce vážíme,“ napsal na Twitteru. 

Jak spolupracovníkům pomoci?

Hovořilo se také o tom, že by spolupracovníkům z Afghánistánu mohla být poskytnuta jen finanční pomoc. To ale podle politického a kulturního geografa z Ostravské univerzity Vladimíra Baara nemá žádný smysl. „S ohledem na to, co ty lidi čeká, tak nějaká finanční pomoc by zcela jistě přišla do rukou vládnoucímu Talibanu, a ti by s tím naložili podle svého,“ upozornil.

Místopředseda poslaneckého klubu Pirátů a místopředseda sněmovního zahraničního výboru Jan Lipavský si myslí, že záchrana afghánských spolupracovníků a také stažení českých diplomatů mělo přijít dřív. „Mám celou řadu indicií, že exekutiva jednala liknavě, a nyní jedná razantně teprve v důsledku té kolabující situace,“ řekl.

Ještě během zasedání Bezpečnostní rady státu pak místopředseda sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD) zmínil, že závěry bezpečnostní rady by měly být dva. Jedním podle něj mělo být to s maximální rychlostí stáhnout české diplomaty s jejich rodinami do bezpečné oblasti. „Druhým by mělo být to, že pan ministr Kulhánek zvedne telefon, zavolá íránského ministra zahraničí a zeptá se ho, co chce za to, že se postará o 200 až 250 lidí, kteří nám pomáhali v Afghánistánu,“ řekl.

Babiš vyzval opozici, aby nekritizovala

Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu prohlásil, že Česká republika se chce postarat o afghánské tlumočníky, kteří pomáhali české armádě. Podrobnosti odmítl sdělit s tím, aby je nevystavil nebezpečí. Řekl, že opozice by měla přestat s kritikou v této oblasti, protože ohrožuje lidi, kterým chce stát pomoc. Podle předsedy vlády se potvrdilo, že odchod koaličních vojsk z Afghánistánu byl nesmysl.

Po stažení většiny koaličních vojsk povstalecké hnutí Taliban totiž dobylo řadu správních center a ovládá více než polovinu provinčních metropolí. Podle některých předpovědí bude v krátké době ohrožen i Kábul. V sobotu povstalci získali Mazáre Šaríf na severu Afghánistánu, které dosud jako jedno ze tří velkých měst kontrolovala afghánská vláda. Západní země kvůli situaci evakuují své občany a omezují činnost svých ambasád. 

  • Červenec 2006 – Ministerstvo zahraničí ČR zahájilo evakuaci českých občanů z Libanonu kvůli vojenskému konfliktu mezi Izraelem a libanonským radikálním hnutím Hizballáh, který vyvolal únos dvou izraelských vojáků Hizballáhem. Původně pobývalo v Libanonu zhruba 150 Čechů. Většina z nich již za asistence diplomatů tuto blízkovýchodní zemi opustila.
  • Červenec 2014 – Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v Libyi Česko dočasně uzavřelo své velvyslanectví a česká armáda evakuovala z Tripolisu deset pracovníků českého zastupitelského úřadu. Připojilo se k nim také jedenáct zaměstnanců švýcarské ambasády. V roce 2019 Česká republika zastupitelský úřad v Libyi uzavřela, jeho agendu převzalo velvyslanectví v Tunisku. České velvyslanectví v Tripolisu bylo uzavřeno i v roce 2011 během povstání proti režimu Muamara Kaddáfího. Zpět se tehdy čeští diplomaté vrátili po více než půl roce, v polovině října 2011, tedy až po Kaddáfího pádu. Česko tehdy z Libye evakuovalo i řadu českých občanů.
  • Duben 2015 – Česko evakuovalo své občany z Jemenu, kde od roku 2014 zuří občanská válka, ve které bojují šíitští povstalci Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vládní vojska prezidenta Abda Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž pomáhá arabská koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty. Další Češi byli z Jemenu evakuování Indií, na kterou se obrátilo s prosbou o evakuaci více než 20 zemí světa, včetně České republiky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58AktualizovánoPrávě teď

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 3 mminutami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 8 mminutami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 44 mminutami

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 46 mminutami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 3 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 5 hhodinami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 8 hhodinami
Načítání...