Server Ulož.to prohrál spor o stahování českých filmů. Musí odstranit Pelíšky nebo Kobry a užovky

Nahrávám video
Události: Soud zakročil proti filmovému pirátství
Zdroj: ČT24

Ze serveru Ulož.to nebude možné stáhnout Pelíšky a dalších pět českých filmů. Ve středu o tom pravomocně rozhodl pražský vrchní soud, který vyhověl žalobě agentury Dilia. Právní zástupce serveru řekl po zasedání novinářům, že rozsudek může mít negativní precedenční charakter a dopad na svobodu internetu. Ulož.to následně vydalo vyjádření, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle právníka agentury chtěla Dilia vyslat zprávu o tom, že filmy jsou na serveru nelegálně.

Dilia zastupuje autory a další nositele autorských práv. Verdikt se vedle Pelíšků týká snímků Kobry a užovky, Ostře sledované vlaky, Vesničko má středisková a pohádek S čerty nejsou žerty a Obušku, z pytle ven.

Server pro nahrávání, sdílení a stahování souborů Ulož.to musí do 60 dnů od právní moci rozsudku zajistit, aby z něj veřejnost nemohla stahovat soubory s názvy těchto filmů v konkrétních formátech, které soud ve verdiktu vyjmenoval - například avi nebo mp4.

Předseda odvolacího senátu Roman Horáček zdůraznil, že obdobnou povinnost lze i do budoucna uložit jen v případech, kdy bylo u konkrétních děl zjištěno porušování autorských práv. Odmítl požadavek agentury na obecnější zákaz výskytu autorských děl na stránkách. Podle něj by totiž bylo nepřípustné uložit serveru povinnost kontrolovat obsah souborů, které na něj vloží uživatelé.

Podle Dilie server vydělává na rychlejším stahování

Právní zástupce agentury Dilia Rudolf Leška u soudu uvedl, že Ulož.to provozuje svou službu nelegálně a porušuje autorská práva, když umožňuje vyhledávání souborů podle jejich názvu a formátu. „Obchodní model žalované (Ulož.to) je postavený na pirátství,“ prohlásil. „Kdokoliv hledá film nebo hudbu, může jít na tu službu a zaplatit si rychlejší stahování. Většinu svých příjmů má žalovaná z odměn za rychlejší stahování, zbytek je z reklamy,“ popsal.

Právník serveru Jan Krabec důrazně popřel, že by byla činnost Ulož.to v rozporu s nějakým právním předpisem. Původní rozsudek pražského městského soudu, proti němuž podaly odvolání obě strany sporu, podle něj překročil mantinely českého právního řádu. Doplnil, že jeho potvrzení může být faktickým koncem svobodného internetu. Podle něj jde o zásah do práva na svobodu projevu a o cenzuru.

Ulož.to za rozhodnutím soudu vidí precedens

Společnost Ulož.to cloud ve vyjádření napsala, že soud rozhodl v rozporu s národním i evropským právem. Rozsudek i přesto nazvala dílčím úspěchem. „Soud dal jasně najevo, že odstranění obsahu z cloudových služeb má své hranice, musí být jasně odůvodněno a poskytovateli není možné ukládat obecný dohled,“ uvedla firma. 

Vyjádřila také obavu, že rozsudek bude sloužit jako „snadno zneužitelný precedens“ proti on-line platformám a že se ho další žalobci mohou snažit zneužít pro šikanu ostatních služeb s možností vyhledávat uživatelský obsah, včetně například Facebooku. Dodala, že provoz služby Ulož.to se nezmění.

„I nadále budeme pracovat s internetem jako se svobodným prostorem, který si nemůže nárokovat žádná organizace na světě. Zároveň jsme připraveni, v rámci právních předpisů, nadále chránit data našich uživatelů,“ uzavřela firma.

K bezplatnému stažení už nesmí být Šarlatán

Městský soud v Praze už na začátku prosince vyhověl distribuční společnosti CinemArt, která chtěla znemožnit, aby byl na Ulož.to k dispozici její nový titul Šarlatán. Ten se na serveru objevil v momentě, kdy společnost zahájila jeho on-line distribuci. Server byl pak povinen snímek ihned stáhnout.

 „V době, kdy jsou nové české filmy k dispozici na legálních platformách v ceně nižší, než kolik stojí krabička cigaret, není důvod je šířit nelegálně. Každý koupený snímek navíc pomáhá celému filmovému průmyslu, tak těžce zasaženému koronavirem,“ uvedl ředitel CinemArtu Marek Jeníček.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Část „dárků“ voličům bude velmi drahá, komentuje Horská návrh rozpočtu

Návrh státního rozpočtu na letošní rok je z hlediska vlády maximum chtěného, uvedla v Interview ČT24 ekonomka Helena Horská. Některé „dárky,“ které tak podle ní koalice dává svým voličům, ale budou velmi drahé, upozornila. Disciplína při sestavování rozpočtu se sice zhoršuje už roky, teď se to však děje ve velkém, dodala Horská v rozhovoru, který moderovala Barbora Kroužková.
před 12 mminutami

Cibulka a Jagelka se s Klempířem neshodli. Mají se ale sejít znovu

Moderátor Aleš Cibulka a moderátor, dabér a herec Michal Jagelka sdělili, že se při úterním jednání s ministrem kultury Oto Klempířem (za Motoristy) v jednotlivých tématech neshodli. Probírali mimo jiné poplatky za televizi a rozhlas nebo Klempířovu někdejší spolupráci se Státní bezpečností. Diskuze nicméně byla podle dvojice umělců korektní. Před prázdninami by se měli s ministrem sejít znovu, řekli po setkání.
před 1 hhodinou

ŽivěPoslanci jednají o změnách pravidel jednání sněmovny k omezení obstrukcí

Opozice neprosadila ani na pátý pokus doplnění programu sněmovní schůze o projednání návrhu na sesazení předsedy SPD Tomia Okamury z čela dolní komory. Opoziční zástupci mu vyčítají zejména protiukrajinské výroky. Nynější předkladatelka návrhu Olga Richterová (Piráti) uvedla, že předseda sněmovny má ztělesňovat respekt k ústavě a k demokratickým pravidlům. Opoziční poslanci neúspěšně navrhovali dvě desítky úprav programu schůze. Jednání o jeho podobě vyplnilo asi čtyři hodiny úterní schůze. Jednat mohou poslanci do noci.
04:03Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Europarlament schválil odklad ETS 2 na rok 2028

Europoslanci v úterý schválili klimatický cíl snížit do roku 2040 emise o devadesát procent oproti roku 1990. Až pět procentních bodů čistých emisí může pocházet z vysoce kvalitních mezinárodních uhlíkových kreditů od partnerských zemí. Součástí dohody je i odložení zavedení emisních povolenek ETS 2 o jeden rok, tedy na rok 2028.
13:27Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Babiš, Fico a Stocker chtějí na summitu EU mluvit o cenách elektřiny

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) v úterý rokoval se slovenským protějškem Robertem Ficem (Smer) a rakouským kancléřem Christianem Stockerem v takzvaném Slavkovském formátu. Podle Fica se trojice státníků shodla, že EU nemůže konkurovat zejména v cenách elektřiny, což chce artikulovat směrem k Evropské komisi i na čtvrtečním neformálním summitu Evropské rady v Belgii. Podle Stockera je posílení konkurenceschopnosti nutné k překonání stávající krize. Babiš opět zkritizoval emisní povolenky.
16:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Patrioti pro Evropu vyloučili Bartůšek kvůli poškození dobrého jména, řekl Knotek

Patrioti pro Evropu (PfE) vyloučili českou europoslankyni Nikolu Bartůšek (Přísaha) z důvodu poškození dobrého jména frakce, sdělil lídr české delegace v této parlamentní skupině a europoslanec za hnutí ANO Ondřej Knotek. Deník N s odkazem na své zdroje ve frakci uvedl, že PfE vyloučili Bartůšek, protože s europoslancem Ondřejem Dostálem (Stačilo!) navzájem pomohli svým partnerům k práci v Evropském parlamentu (EP). Podle Bartůšek na ni ovšem byl vyvíjen tlak, aby vystoupila z hnutí Přísaha.
12:55Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Poslanec Doksanský rezignoval na místo ve školské komisi Hradce Králové

Opoziční zastupitel Hradce Králové a poslanec Denis Doksanský (ANO) v pondělí rezignoval na místo v komisi městské rady pro výchovu a vzdělávání. Městská rada měla v úterý odpoledne projednat Doksanského odvolání z komise, a to kvůli jeho působení ve Střední škole Sion High School. Na uvolněné místo v komisi pro výchovu a vzdělávání pak rada města na návrh ANO jmenovala středoškolského učitele Filipa Diviše.
14:23Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ministerstvo prověří postup soudu v Ostravě kvůli obtěžování zaměstnankyň

Ministerstvo spravedlnosti prověřuje postup vedení Krajského soudu v Ostravě v souvislosti s případem tamního soudce, na jehož nevhodné chování si stěžovaly jeho spolupracovnice. Podle serveru Seznam Zprávy měl šéf soudu Petr Novák informace o možném sexuálním obtěžování od loňského podzimu, trestní oznámení ale podal na konci ledna.
před 3 hhodinami
Načítání...