Ve věku 90 let zemřel režisér Chalupářů František Filip

Zemřel režisér František Filip, bylo mu devadesát let. Na kontě má kolem šesti set dramatických, hudebních a zábavných televizních pořadů a čtrnáct seriálů. V roce 1995 byl první osobností, která v anketě TýTý vstoupila do tehdy nové Síně slávy.

Video Události
video

Události: Zemřel režisér František Filip

Z Filipovy bohaté tvorby si diváci oblíbili zejména televizní seriály. Jejich zlatou éru zahájil v 60. letech Třemi chlapy v chalupě a dále pokračoval mimo jiné Sňatky z rozumu, F. L. Věkem a Chalupáři. V 80. letech na jejich ohlas navázal mimo jiné v Dobré vodě či Cirkusu Humberto.

Z filmů, které Filip natočil, stojí za zmínku například Nezralé maliny, Utrpení mladého Boháčka s Pavlem Landovským, Kočár nejsvětější svátosti s Janem Werichem či Ikarův pád, v němž hrál Vladimír Menšík.

František Filip se narodil 26. prosince 1930 v Písku. K filmu se dostal přes amatérské divadlo a studovat na FAMU začal až jako dvacetiletý v roce 1950. O čtyřicet let později se na školu vrátil jako profesor a své zkušenosti předal mnoha studentům filmové a televizní režie. 

Po roce 1989 režíroval už hlavně televizní filmy a cykly, mimo jiné i Nadměrné maličkosti nebo 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem.

„To taky možná bylo moje štěstí, že jsem se snažil na nic si nehrát a vždycky, když jsem něco prostřednictví kamery chtěl sdělit nebo vstoupit do lidského soukromí, tak že to muselo mít nějaký smysl,“ říkal František Filip o své tvorbě.