Ohledně nouzového stavu jsou poslanci odtažití. Vysvětlení chtějí slyšet i sociální demokraté a komunisté

Z vyhlídky na nouzový stav, který se chystá vyhlásit vláda, nejsou nadšeni poslanci. Před zahájením jednacího týdne ve sněmovně dali najevo výhrady i představitelé koaliční ČSSD a také KSČM, o jejíž hlasy se menšinový kabinet ve sněmovně opírá. Podobně jako opozice chtějí především slyšet podrobné zdůvodnění, proč je potřeba. Podle předsedy klubu ČSSD Jana Chvojky bude sněmovna ve středu o nouzovém stavu jednat. Hlasy poslanců k vyhlášení nouzového stavu nejsou potřeba, ale po 30 dnech je vláda potřebuje k případnému jeho prodloužení. Navíc může dolní komora nouzový stav zrušit.

Že vláda zřejmě vyhlásí nouzový stav, vyšlo najevo v pondělí, večer premiér Andrej Babiš (ANO) připustil, že o návrhu ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) bude vláda jednat ve středu. Nouzový stav začne platit tak, jak ministři rozhodnou.

Na prvních třicet dnů k tomu nepotřebují podporu zákonodárců, Poslanecká sněmovna ho ale může neprodleně zrušit. Poslanci zatím dali najevo, že budou chtít od vlády slyšet jasné vysvětlení, proč je nouzový stav potřeba.

Kritičtí jsou k plánům vlády představitelé opozičních poslaneckých klubů, ale výhrady mají i zástupci ČSSD a KSČM. Předseda klubu vládní sociální demokracie připustil, že straničtí poslanci nebudou hlasovat proti vládě, podrobnosti ale chtějí slyšet.

„Očekáváme, že bychom to měli podpořit. Ale měla by tomu předcházet řádná debata volených zástupců,“ uvedl Chvojka. Babiš, Hamáček a Prymula by se podle něj měli zúčastnit férové debaty a reagovat na výtky opozice i dotazy poslanců. Také šéf poslanců vládního hnutí ANO Jaroslav Faltýnek uvedl, že je důležité, aby si ještě před jednáním vlády její členové vyslechli argumenty a názory poslanců.

Budeme diskutovat do noci, očekává Chvojka

Šéf poslanců ČSSD připustil, že by se debata mohla klidně protáhnout do pozdních hodin. „Na grémiu sněmovny ale byla poptávka po tomto tématu, i jako koaliční poslanci máme některé otázky a je předdomluveno, že budeme diskutovat a členové vlády otázky budou zodpovídat,“ řekl Chvojka.

Ještě zdrženlivější byl k možnosti vyhlášení nouzového stavu předseda KSČM Vojtěch Filip, jehož strana při hlasování vládu často podporuje a její hlasy byly zásadní i při prodlužování nouzového stavu na jaře.

„Chceme znát podmínky a jsme pro to, aby vláda vysvětlila Poslanecké sněmovně, proč k tomu kroku sahá. Jestli jsou to zdravotní důvody, růst nákazy nebo důvody ekonomické, případně otázka nákupů vzhledem k tomu, že obyčejně slyšíme, že je Česká republika připravena, pokud jde o materiální zabezpečení, na tři měsíce dopředu,“ poukázal Filip. Zdůraznil přitom, že sněmovna může nouzový stav zrušit.

Šéf komunistického klubu Pavel Kováčik chce, aby vláda v nouzovém stavu řešila situaci „věcně správně, odborně, tak rychle, jak se má, a jenom do takové hloubky, jak je nutno“.

Opozice nouzový stav nepodporuje, žádá informace

Opozice je k myšlence na nouzový stav otevřeně kritická. Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že k jeho vyhlášení nevidí důvod. „Nejsme vůbec připraveni nouzový stav podpořit a nevidíme pro něj žádný důvod. Jsme si vědomi, že je situace vážná, podle toho postupujeme, podle toho navrhujeme opatření. Ale nouzový stav, ta myšlenka a způsob, jakým je to sdělováno veřejnosti, je jenom pokračováním chaosu, nekompetence a selhávání vlády, kterého jsme svědky,“ uvedl. 

Piráti potom požadují informace, kvůli kterým chce vláda vyhlásit nouzový stav. Plošná koronavirová opatření musí být podložená daty, uvedl jejich předseda Ivan Bartoš. Podobně jako Vojtěch Filip i on se výslovně zmínil o pravomoci Poslanecké sněmovny nouzový stav zrušit.

Předseda SPD Tomio Okamura řekl, že ani jeho hnutí nepodporuje vyhlášení nouzového stavu. Kabinet podle něj vůbec nezdůvodnil a nesdělil své záměry.

S vyhlášením nouzového stavu nesouhlasí podle její předsedkyně Markéty Pekarové Adamové ani TOP 09, pokud vláda současně nezavede jasné kompenzace. Podle Pekarové Adamové je dosavadní komunikace kabinetu zoufalá. „Neříká žádné konkrétní informace, dozvídáme se o tom jako o polotovaru,“ uvedla. Předseda STAN Vít Rakušan potom považuje chystané vyhlášení nouzového stavu za přiznání selhání vlády v boji s koronavirem.

Zatímco sociální demokraté jsou připraveni o věci debatovat dlouho do noci, podle poslance KDU-ČSL Marka Výborného by se měli k tématu dostat krátce poté, co vláda rozhodne. Kabinet bude o nouzovém stavu jednat ve středu ráno, zároveň začne v devět hodin mimořádná sněmovní schůze, jejíž náplní by měl být zákon o kurzarbeitu.

„Ještě před bodem kurzarbeit by měla proběhnout debata a informace vlády k dopadům zavedení nouzového stavu,“ řekl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Roztěkanost, problémy s organizací času, zapomínání. ADHD se týká i dospělých

ADHD netrpí jen děti, ale i dospělí. Ženy s touto poruchou jsou podle autorek knihy „Roztěkané“ doslova poddiagnostikované. Na rozdíl od mužů se o ní často dozvídají až v dospělosti po porodu. Prostřednictvím desítek příběhů se Klára Kubíčková a Jana Srncová, které se s ADHD samy potýkají, snaží dát návod jiným ženám, jak s diagnózou bojovat nebo jak ji poznat.
před 15 mminutami

Trhy se propadají po oznámení amerických cel

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Podle analytiků cla zřejmě zpomalí růst tuzemské ekonomiky.
11:30Aktualizovánopřed 24 mminutami

Cla nemůžeme přejít mlčením, řekl Fiala. Havlíček radí jednat s rozvahou

Na cla ohlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem reagují i čeští politici. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je Praha nemůže přejít mlčením. Evropa je podle něj připravena s USA jednat. Místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček uvedl, že ANO podle něj nedoporučuje odvetná opatření a radí jednat s rozvahou. Podle něj nepomůže ukřivděnost ani ukvapenost v odvetných krocích.
14:47Aktualizovánopřed 26 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud zmírnil trest myslivci, který omylem zastřelil rybáře

Krajský soud v Ostravě zmírnil trest myslivci, který v listopadu 2023 při lovu omylem zastřelil rybáře. Původně byl odsouzen ke dvouletému trestu odnětí svobody s podmíněným odkladem na tři roky. Odvolací soud mu svým rozhodnutím ze začátku dubna trest zmírnil na 21 měsíců s podmíněným odkladem na třicet měsíců, zjistila ČT. Zrušil rovněž část rozsudku, která myslivci zakazovala držet střelnou zbraň, nově pouze nebude moci čtyři roky lovit.
před 1 hhodinou

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Takzvaná reciproční cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil americký prezident Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda.
před 1 hhodinou

Úhyn krav na Chomutovsku potrestal soud vězením a podmínkou

Krajský soud v Ústí nad Labem poslal ředitele farmy v Krušných horách, kde zemřely nejméně desítky krav, na šest let a devět měsíců do vězení a zakázal mu chov zvířat po dobu deseti let. Jednateli firmy vyměřil dva roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Firma má zaplatit 4,5 milionu korun. Rozhodnutí není pravomocné. Soud poprvé rozhodl o sedmi a pěti letech vězení na podzim 2023, případ mu vrátil odvolací soud k opětovnému projednání.
10:33Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Jsme připraveni USA nabídnout podíl na fungování Rádia Svobodná Evropa, řekl Lipavský

„Jsme připraveni americké straně nabídnout, že s nimi budeme mluvit o tom, že bychom se podíleli na fungování tak, jako se Evropa podílí na své bezpečnosti,“ uvedl v 90’ ČT24 ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) v souvislosti se situací Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). Dodal, že bude otázkou let, než se nastaví procesy financování. Ředitel RFE/RL Stephen Capus řekl, že slyší slova podpory nejen z Evropy, ale i z řad amerického Kongresu.
před 3 hhodinami
Načítání...