Soud zmírnil trest myslivci, který omylem zastřelil rybáře

Krajský soud v Ostravě zmírnil trest myslivci, který v listopadu 2023 při lovu omylem zastřelil rybáře. Původně byl odsouzen ke dvouletému trestu odnětí svobody s podmíněným odkladem na tři roky. Odvolací soud mu svým rozhodnutím ze začátku dubna trest zmírnil na 21 měsíců s podmíněným odkladem na třicet měsíců, zjistila ČT. Zrušil rovněž část rozsudku, která myslivci zakazovala držet střelnou zbraň, nově pouze nebude moci čtyři roky lovit.

„Okresním soudem uložený trest byl krajským soudem shledán jako nepřiměřeně přísný zejména s ohledem na shledané spoluzavinění poškozeného, jehož rybářské místo nebylo osvětleno tak, jak mělo být. Původní trest odnětí svobody tak byl zmírněn z 24 měsíců na 21 měsíců, podmínka byla zkrácena z 36 měsíců na třicet měsíců,“ řekl ČT mluvčí Krajského soudu v Ostravě Igor Krajdl.

Ostravský okresní soud původně myslivci na osm a půl roku zakázal držet střelnou zbraň. Podle odvolacího soudu byl ale i tento trest příliš přísný a také ho zmírnil. „Trest zákazu činnosti spočívající v zákazu držení střelných zbraní byl změněn na trest zákazu lovu a zkrácen z osmi a půl roku na čtyři roky, když k nehodě nedošlo na střelnici či při neopatrné manipulaci se zbraní, ale při výkonu práva lovu,“ doplnil Krajdl. Myslivci byla také zabavena zbraň včetně příslušenství v hodnotě přibližně 250 tisíc korun.

Myslel si, že střílí na divoké prase

K incidentu došlo v listopadu 2023 u slepého ramene řeky Odry. Rybář tam pytlačil, neměl žádná povolení, navíc je v místě lov ryb zakázaný. Myslivec při lovu pronásledoval divoké prase, jehož stopy vedly do křoví. Při průzkumu prostoru pomocí termovize si všiml ležícího živého tvora. V domnění, že se jedná o zraněné zvíře, se přiblížil k cíli na přibližně 25 metrů a v obavě z možného napadení zvířetem vystřelil.

Společně s kolegou se poté vypravil na místo. Podle dřívějších vyjádření mluvčí ostravské policie Evy Michalíkové pro něj bylo zjištění, že jde o člověka, naprosto šokující.

Muž před soudem vypověděl, že je mu celé věci velmi líto a že se jednalo o souhru nešťastných náhod. „Je to pro mě jako zlý sen,“ dodal.

Střelec se hájil tím, že s kolegou mluvili nahlas, svítili baterkami a všude se ozývala střelba. Právě proto nepředpokládal, že by se tam mohl nacházet člověk. Soudkyně prvoinstančního soudu nicméně dospěla k závěru, že měl dbát zvýšené opatrnosti a nemohl si být stoprocentně jistý.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud uložil podnikateli Sisákovi v kauze Via Chem Group osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil soud podnikateli Petru Sisákovi osm let vězení. Nepodmíněné tresty dal i dalším obžalovaným. Obžalováno bylo také pět firem.
11:45Aktualizovánopřed 15 mminutami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 2 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 5 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 6 hhodinami

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 6 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 7 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 14 hhodinami
Načítání...