Od pátku platí zákaz vnitřních akcí na stání pro více než 10 lidí

Ministerstvo zdravotnictví od pátečních 18 hodin zakazuje vnitřní hromadné akce na stání pro více než deset lidí. Výjimku mají výstavy, trhy a podobné záležitosti. Na akcích k sezení musí pořadatelé prodávat vstupenky na konkrétní místo, přesně určené ho musí mít návštěvník i na události bez vstupenek.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24 Autor: Petr Honzejk

Nařízení platí i pro restaurace, bary či kluby, které nesmějí dovnitř pustit více lidí, než je kapacita k sezení. „Smyslem opatření je omezit úzký kontakt stojících osob v barech, klubech či restauracích. Přidělené místo každému účastníkovi znamená vytvoření určité distance od ostatních,“ vysvětluje vedoucí epidemiologické skupiny při ministerstvu zdravotnictví Roman Chlíbek.

Podle něj tak není omezena možnost pořádat plesy nebo taneční, protože lidé, kteří mají své přidělené místo, se mohou v roušce pohybovat po provozovně. Ministerstvo také zpřesnilo nařízení pro nošení roušek v provozovnách stravování. Lidé je nemusí mít jen při konzumaci jídla či nápoje, povinné jsou i při stání u baru při čekání na objednávku. Musí je mít také lidé, kteří se po provozovně pohybují.

Video Události
video

Události ČT: Rekordní nárůst nových případů

„V tuto chvíli je naší prioritou zastavit počínající exponenciální nárůst pozitivních případů. Nemohu však vyloučit další opatření,“ konstatuje v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Maximální kapacita hromadných akcí byla již dřívějšími nařízeními ministerstva omezena na 500 lidí. Vyšší může být jen v případě, že jsou sektory po nejvýše 500 lidech organizačně oddělené a vstupy mají samostatné nebo v jiném čase. Kapacita nad 1000 lidí může být využita z poloviny.