Senát si připomíná sametovou revoluci. Jsme součástí třicetileté obnovy demokracie v Česku, řekl Kubera

Senát podle svého předsedy Jaroslava Kubery (ODS) bude vždy hájit demokratické principy a bude pojistkou ústavnosti, snahy o jeho likvidaci je podle něj třeba odmítnout. Horní komora je součástí třicetileté obnovy demokracie v Česku, řekl předseda Senátu při slavnostním shromáždění ke 30. výročí pádu komunistického režimu v roce 1989.

Video Zprávy v 10
video

Projev Jaroslava Kubery na shromáždění Senátu k 30. výročí sametové revoluce

„Nenechme se zastrašit slovy o vyhladovění a zrušení. Svoboda a demokracie jsou nedělitelné. Senát a my všichni to hájíme a respektujeme,“ uvedl Kubera. Ač je podle něj horní komora různorodého politického složení, vždy bude strážcem hodnot, mezi něž patří osobní svoboda a odpovědnost.

O vyhladovění Senátu, tedy o jeho nefinancování ze státního rozpočtu, mluvil prezident Miloš Zeman. O zrušení horní komory usilují především politické strany a hnutí, které v ní nejsou zastoupeny, připomíná ČTK.

Za 30 let po sametové revoluci v zemi vládne populismus, kritizuje Přemysl Sobotka

Shromáždění zahájila filmová připomínka událostí z konce roku 1989. Na tehdejší události zavzpomínal někdejší disident, polistopadový český premiér a první předseda obnoveného Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL).

Uvedl mimo jiné, že komunistická strana se koncem roku 1989 „úplně rozložila“ a komunisté plánovali do čela státu pomocí přímé volby proti Václavu Havlovi nasadit protagonisty pokusu o socialismus s lidskou tváří z roku 1968 Alexandra Dubčeka nebo na přání Moskvy Zdeňka Mlynáře.

Video Vystoupení Petra Pitharta v Senátu
video

Vystoupení Petra Pitharta v Senátu

Pithartova nástupkyně Libuše Benešová (ODS) na základě vlastních zážitků odmítla tvrzení, že listopadové události byly řízeny z nějaké zahraniční centrály. „Nenechme si spekulacemi o pozadí sametové revoluce zkazit radost z porážky komunismu,“ uvedla. Za urážlivé označila tvrzení předsedy Pirátů Ivana Bartoše, že uplynulých 30 let bylo promarněných.

Video Vystoupení Libuše Benešové v Senátu
video

Vystoupení Libuše Benešové v Senátu

Další z bývalých předsedů Senátu Přemysl Sobotka (ODS) označil komunistickou éru v někdejším Československu za 41 let utrpení. „Žili jsme ve strachu,“ uvedl. Posteskl si, že za 30 let po sametové revoluci v zemi vládne populismus, voliči se kupují sliby a náladu určují média včetně sociálních sítí. „Demokracie je ohrožena postupnou plíživou regulací a destrukcí hodnot,“ dodal.

Video Studio ČT24
video

Vystoupení Přemysla Sobotky v Senátu

„Demokracii je nutno posilovat,“ uvedl nejdéle sloužící předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Podle něj polistopadový vývoj nebyl bez chyb, ale rychlá privatizace státního majetku byla potřebná, i když umožnila značnou koncentraci majetku a vyvádění zisků do zahraničí. Senát je podle Štěcha garantem polistopadového vývoje a brání uchopení moci stranám s extremistickým programem.

Jeho existence je zakotvena v ústavě, kterou by měli ctít všichni aktéři veřejného života, „prezidentem počínaje“, dodal Štěch.

Video Studio ČT24
video

Vystoupení Milana Štěcha v Senátu